PUBG-spelarna dippar under miljonen
För första gången på ett år

Playerunknowns Battlegrounds har sedan ett bra tag tillbaka varit ett av de mest spelade spelen på Steam med en bra bit över en miljon spelare varje dag. Nu har den siffran dippat en aning och det senaste dygnet låg peak-siffran på under en miljon, vilket inte har hänt på över ett år.
Anledningen till detta är oklart, men det spekuleras att Battle Royale-fans vallfärdat till betatestet av Call of Duty: Black Ops 4-läget Blackout som drog igång under gårdagen. Det kan hända att detta är en del av sanningen, men det kan även bero på att folk tröttnat en aning på PUBG och valt att lira någonting annat i stället.
Oavsett anledning så är PUBG fortfarande det mest spelade spelet på Steam med över 300.000 fler dagliga spelare än DOTA 2 och över 500.000 fler dagliga spelare än CS:GO.