Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
South Park gratis på nätet Finansieras med lite reklam South Park gratis på nätet Skaparna bakom den tecknade serien South Park har nu bestämt sig för att lägga upp alla säsonger gratis på nätet. På southparkstudios.com kan man kolla igenom alla avsnitt i en flashspelare, även de nya läggs upp där nästan direkt efter att de visats på amerikansk tv.Så, vad har detta med spel att göra? Ja, inte speciellt mycket, men eftersom denna nyhet inte lämpar sig på någon annan Feber-site kände jag mig tvungen att berätta detta. Ni som inte har kollat på serien allt för mycket kan ju börja med att spana in de spelrelaterade avsnitten.Sega Dreamcast; Säsong 4 Avsnitt 1, "The Tooth Fairy Tats"
Gamesphere; Säsong 5, Avsnitt 8, "Towelie"
Sony PSP; Säsong 9, Avsnitt 4, "Best Friends Forever"
Xbox 360; Säsong 10, Avsnitt 7, "Tsst"
WoW; Säsong 10, Avsnitt 8, "Make Love, Not Warcraft"
Nintendo Wii; Säsong 10 Avsnitt 12,13,14, "Go God Go"
Guitar Hero; Säsong 11 Avsnitt 13, "Guitar Queer-O"
Om ni tycker att jag glömt något är det bara att hojta till bland kommentarerna.
southparkstudios.com Spel, Övrigt
37.3° 0 Lars Lindroth Lars Lindroth
fre. 28 mar 2008, 07:13
24 kommentarer till artikeln
Folkesson
Hade gärna velat ha med Guitar Hero avsnittet på listan... vet inte vilket detta är men det finner ni säkert ut.
av Folkesson, fredag 28 mars 2008 kl 07:45
Guzz
Gamesphere; Säsong 5, Avsnitt 8, "Towelie"
av Guzz, fredag 28 mars 2008 kl 07:50
Bert Karlssons Semla
Southpark har varit gratis på nätet länge tack vare sidor som Allabout-SP.net eller Southparkzone.com.

Men det är roligt att det arrangeras mer officiellt och det verkar som bildkvalitén är tightare på Southparkstudios.com.

3vligt i vilket fall som helst :)

Btw Guitar Hero är episod 1113 'Guitar Queer-O'.
av Bert Karlssons Semla, fredag 28 mars 2008 kl 08:08
Lars Lindroth
Tack grabbar, har lagt till Gamesphere och Guitar Hero nu ;)
av Lars Lindroth, fredag 28 mars 2008 kl 08:13
Widar
Det lämpar väl sig extremt bra på Videofeber? Det är ju trots allt nätvideo det handlar om. :)
av Widar, fredag 28 mars 2008 kl 08:30
wowbagger
Bort med skräp från spelfeber!! det är som att skriva om en nyhet att dom recsenserar spel på svt på morgonen. totalt meningslöst.
av wowbagger, fredag 28 mars 2008 kl 09:21
Stork
wowbagger: Ingen tvingar dig att läsa nyheterna, än mindre kommentera dem...

Vi är uppenbarligen flera som tycker detta är intressant, allt kan inte passa alla.
av Stork, fredag 28 mars 2008 kl 09:36
Gigabyte
Instämmer med Widar och wowbagger, möjligtvis kan det vara på videofeber men knappast på spelfeber.
av Gigabyte, fredag 28 mars 2008 kl 09:43
Ragge
360 finns med i första avsnittet i senaste säsongen.

Sen är det förvisso sant att det läggs upp efter att de visas, men bara i en vecka. Sen försvinner de i 30 dagar innan de läggs upp igen
av Ragge, fredag 28 mars 2008 kl 10:09
papo196
Finns redan på southparkzone.com.
av papo196, fredag 28 mars 2008 kl 10:21
Börje
Sluta prata om andra sidor, det är förbannat oväsentligt, dom flesta serier finns att få tag på på nätet. Det här är första gången man kan se det lagligt.
av Börje, fredag 28 mars 2008 kl 10:49
Human 2.5
Carry on my Wayward Son, don't you cry no more!
av Human 2.5, fredag 28 mars 2008 kl 10:55
dnl
Finansiera TV med reklam (på internet)? Det kan omöjligt fungera (på internet)!
av dnl, fredag 28 mars 2008 kl 11:13
Bert Karlssons Semla
Börje: Första gången det är 100% officiellt lagligt faktiskt.

De andra sidorna har fått 'inofficiell tillåtelse' att visa alla episoder. Seriens skapare har själva uttalat sig positivt om gratis tillgänglighet av SP på nätet. Verkar som andra inblandade också har tillåtit det hela eftersomm inget 'har gjorts' åt sidorna hittils.

Kan väl för övrigt hålla med om att en sådan här 'nyhet' passar bättre på videodelen när allt kommer omkring.
av Bert Karlssons Semla, fredag 28 mars 2008 kl 11:43
Bassee
Hmm kanal 5:s variant med reklam verkar iallfall funka...
av Bassee, fredag 28 mars 2008 kl 11:45
Joshi
Äntligen xD
av Joshi, fredag 28 mars 2008 kl 15:00
surak
reklamen gör det rätt ointressant, tror jag håller mig till att se SP på annat sätt
av surak, fredag 28 mars 2008 kl 16:35
pareku
wario är en av dom elaka på andra sidan i imagination land 2
av pareku, fredag 28 mars 2008 kl 16:38
sistabossen
funkade inte att se för mig? :(
av sistabossen, fredag 28 mars 2008 kl 16:38
loi
Fast serien e väl inte tecknad utan 3D-animerad och gjord så att det ser ut som utklippt papper typ?
av loi, fredag 28 mars 2008 kl 17:52
KoiKoi
loi:
japp, äkta 3dpapper från Maya.



reklamen va rätt störande men intressant att ser vad fula mobiler jenkarna tvingas på.....fast jag såg ingen reklam i senaste avsnittet men de fanns där i de gammla...
bugg?
av KoiKoi, fredag 28 mars 2008 kl 20:55
Val
loi: Sant, men man har inte "tecknat" varken animerade filmer eller animerade serier sedan mitten på nittiotalet. Jag tycker "tecknad" är en bra forktning på "animerad".
av Val, fredag 28 mars 2008 kl 20:57
hobbestobbe
Tittar man lite på de första avsnitten av South Park så ser man ju en klar skillnad på hur det ser ut med riktigt papper.
av hobbestobbe, söndag 30 mars 2008 kl 13:13
strike maker
Fantastiskt! SVT Play, South Park, det är såhär teve ska ses !
av strike maker, söndag 30 mars 2008 kl 22:13
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration