Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
onsdag 8 maj 2019
fortsättning
Donkey Kong Jr. till Nintendo Switch Online i maj
Samt VS. Excitebike och Clu Clu Land
Nintendo har meddelat vilka NES-spel som kommer bli tillgängliga för Switch Online-prenumeranter nu i maj och den här gången är det tre titlar som kommer läggas till i spelbiblioteket. Mer specifikt kommer Donkey Kong Jr., VS. Excitebike och Clu Clu Land släppas på hybridkonsolen. Trion spel kommer läggas till 15 maj och kommer i vanlig ordning bli tillgängliga via Nintendo Entertainment System-appen på Switch. Prenumererar du inte på Switch Online, men känner suget att spela klassiska NES-titlar? Då är ett hett tips att ta del av den kampanj Twitch Prime för tillfället erbjuder. Prenumeranter av Twitch Prime har nämligen möjlighet att lägga vantarna på 12 månader Nintendo Switch Online. Mer info hittar bland de inlänkade artiklarna.
38.6°
Nu kan du spela Minecraft i webbläsaren
Originalversionen från 2009 nu på webben
Snart firar spelet Minecraft 10 år och lagom till det så har man nu släppt originalversionen av spelet i en webbaserad gratisversion för alla som känner sig lite nostalgiska. Den har hänt en hel del i Minecraft-världen de senaste tio åren och den webbaserade versionen från 2009 känns väl något daterad om man har spelat Minecraft de senaste åren. Minecraft Classic har bara 32 olika byggstenar som spelaren kan använda och i ett blogginlägg skriver spelutvecklaren Mojang att även buggarna som fanns med i Minecraft från 2009 finns kvar i den webbaserade Minecraft Classic-versionen. 17 maj firar Minecraft tio år och då kommer man antagligen att visa upp andra skojiga grejer misstänker vi.
42.7°
tisdag 7 maj 2019
Dead Cells kommer till mobiler i sommar
iOS först, sen Android
Det smått fantastiska Dead Cells kommer bli spelbart på mobila enheter i sommar. Den mobila versionen av spelet erbjuder touchkontroller, men kommer även ha stöd för externa handkontroller. iOS-versionen kommer under sommaren och Android-varianten ska släppas kort därefter. Priset kommer ligga på 10 euro.
38.3°
Starbreeze gör en ordentlig förlust för årets första kvartal
Krisdrabbat företag riskerar att få slut på kapital
Den krisdrabbade svenska spelutvecklaren Starbreeze har presenterat resultatet för årets första kvartal och det handlar om mörkröda siffror på sista raden i kvartalsrapporten. Under kvartalet omsatte företaget 47,8 miljoner kronor men man gick samtidigt 167 miljoner kronor i förlust. Den enda ljuspunkten i rapporten är antagligen att Payday 2 drog in 26,7 miljoner kronor under kvartalet och fortsatt säljer bra. Starbreeze befinner sig sedan tidigare i en rekonstruktion som ska vara klar 3 juni. Skulle inte saker och ting lösa sig till dess riskerar företagets kapital att ta slut vid halvårsskiftet skriver FZ.
35.2°
Epic Games öppnar Sverigekontor
På samma ställe som flera andra spelföretag
Flera källor uppger att Epic Games, som utvecklar det superpopulära battle royale-spelet Fortnite, kommer att öppna ett kontor på Södermalm i Stockholm. Det blir företagets första helt egna kontor i Sverige och det fjärde i Europa skriver Breakit. Epic Games kommer att hamna i fint sällskap då kontoret man nu flyttar in i ligger på gångavstånd till konkurrenter som till exempel Dice, Avalanche Studios och Paradox. Epic Games Stockholms-kontor kommer initialt ha cirka 20 personer anställda.
42.6°
Claptrap-röstskådis avslöjar oskön stämning på Gearbox
Överfall och obetalda royalties
Nyligen yttrade sig den förre Claptrap-röstskådisen och vice marknadsföringschefen David Eddings om varför han inte kommer medverka i det tredje Borderlands-spelet. Eddings berättade att det var monetära meningsskillnader som var problemet och han och Gearbox kom helt enkelt inte överens. Efter att Eddings uttalande började sprida sig bestämde sig Gearbox-chefen Randy Pitchford att säga sitt i frågan och hävdade att Gearbox alltid varit generösa med Eddings löner och att även ersättningen för röstskådespeleriet i Borderlands 3 också var rätt generöst samt att Eddings helt enkelt tackat nej. En stabil tillbakakaka, kan man säga, men fejden verkar bara ha börjat. Efter Pitchfords uttalande vände sig Eddings än en gång till Twitter för att berätta vad som egentligen hänt. Eddings skriver att det hela handlat om att han vill ha ersättning för tidigare jobb som Gearbox och när frågan kom upp om att göra rösten till Claptrap igen meddelade Eddings att han kunde göra det helt gratis om Gearbox var villiga att betala ut tidigare outbetalda royalties samt få en personlig ursäkt från Pitchford då Pitchford ska ha misshandlat Eddings i samband med Game Developers Conference 2017. Hela Twitter-tråden har ni här nere: I was fine moving on after Gearbox. But when my former boss starts mouthing off about various aspects of my employment including “how highly compensated” I was and how “generous” he is, I feel obligated to correct the record.— David Eddings (@davideddings) May 7, 2019 I ultimately offered to do it for “free” in exchange for past royalties owed plus an apology for something I’ve never spoken about publicly until now: Randy physically assaulted me in the lobby of the Marriott Marquis at GDC 2017.— David Eddings (@davideddings) May 7, 2019 As an aside, seems a bit conspicuous that he chimed in on my salary but didnx27t mention anything about the $12M of revenue he siphoned away from the employee royalty pool. FYI - GBX employees are asked to take lower salaries with the promise of royalty shares.— David Eddings (@davideddings) May 7, 2019 Randy Pitchford eller Gearbox har ännu inte uttalat sig om ovanstående, men det lär ske inom en snar framtid.
33.0°
Apple släpper nytt spel till iOS
Warren Buffett's Paper Wizard är Apples andra mobilspel någonsin
Apple har lite överraskande släppt sitt första spel till iOS sedan man 2008 släppte spelet Texas Holdx27em till iPhone. Spelet heter Warren Buffettx27s Paper Wizard och ska vara en slags klon på det klassiska liret Paperboy som släpptes till arkadspel 1985. Tydligen ska spelet vara en slags hyllning till miljardären och Apple-vännen Warren Buffet som startade sitt imperium genom att dela ut tidningar som barn. I App Store står utvecklaren "Wildlife Designs" som ansvarig för Warren Buffettx27s Paper Wizard men det framgår klart och tydligt när man drar igång spelet att det är Apple som står bakom spelet. Spelet hittas gratis till iOS på länken nedan.
36.1°
Microsoft får patent på spelkontroll med punktskrift
Braille Controller kan underlätta för synskadade gamers
Microsoft ser ut att fortsätta satsa på gamers med funktionsnedsättning efter det att man förra året presenterade sin spelkontroll Adaptive Controller. Nu har det flutit upp ett nytt patent från Microsoft som visar upp en handkontroll som har stöd för punktskriftspråket braille. Som synes på skisserna här i artikeln så påminner handkontrollen om en traditionell Xbox-kontroll men på kontrollens undersida finns en punktskrift-"skärm" samt tangenter som användaren kan använda för att skriva egna meddelanden med punktskrift. Microsoft har inte snackat officiellt om Braille Controller under sin pågående Build 2019-konferens men många bedömare misstänker att Microsoft kan komma att visa upp den på nästa månades gamingmässa E3 i Los Angeles. Skulle så bli fallet kommer vi givetvis att återkomma med mer information om detta då.
44.1°
Första Devil May Cry kommer till Nintendo Switch
Dante gör Nintendo-debut!
Capcom har meddelat att monsterjägaren Dante kommer göra sin debut på en Nintendo-konsol i sommar. Mer specifikt har Capcom berättat att det första Devil May Cry-spelet kommer släppas till Nintendos hybridkonsol, men gänget har inte berättat vad spelet kommer kosta eller gett oss specifikt släppdatum. Huruvida fler Devil May Cry-spel är på ingång till Switch är för tillfället okänt, men det lär inte vara någon omöjlighet.
38.4°
Build 2019 Microsoft visar upp AR-version av Minecraft
Ett lite fyrkantigare Pokémon Go?
Igår kickade Microsofts utvecklarkonferens Build 2019 gång och då visade man även upp en augmented reality-version av sitt populära spel Minecraft vilket ni kan kolla in en kort teaser på ovan. Microsoft avslöjade dock inte något mer om AR-versionen av Minecraft men jag antar att de hoppas återupprepa den succén som spelföretaget Niantic hade med Pokémon Go för snart tre år sedan. Microsoft säger även att man kommer att presentera mer nyheter om AR-Minecraft och andra Minecraft-nyheter när spelet firar 10 år 17 maj.
38.4°
Ubisoft teasar Ghost Recon-nyheter på torsdag
Dags för Wildlands 2?
Ubisofts Ghost Recon Wildlands fyllde två år i mars och det verkar vara dags att blåsa mer liv i spelserien. Ubisoft slängde under gårdagen iväg ett Twitter-inlägg med en teaser för kommande Ghost Recon-nyhet. Vad det hela handlar om är för tillfället okänt, men det kan antingen handla om en ny omfattande expansion till Wildlands eller en ordentlig uppföljare till actionspelet. 9 maj klockan 20:30 kommer trailern för Ghost Recon-nyheterna släppas.
38.2°
En hel del gameplay från Shakedown: Hawaii
Uppföljaren till Retro City Rampage
Idag är det dags att sätta på sig retrobyxorna och kasta sig in i Shakedown: Hawaii för att uppleva lite retroaction i Shakedown: Hawaii. Spelet är en uppföljare till Retro City Rampage från 2012 och GameInformer har släppt en ordentlig gameplayvideo för spelet där gänget både visar och berättar om vad som händer och sker i spelet. Shakedown: Hawaii släpps idag till Nintendo Switch, 3DS, PC, Playstation 4 och PS Vita.
37.1°
måndag 6 maj 2019
Bygg den perfekta planeten med brädspelet Planet
Låtsas att du är gud
I samband med att vi firade Earth Day i slutet av förra månaden passade spelföretaget Blue Orange Games att att släppa det nya brädspelet Planet. I Planet ska upp till fyra spelare spela en slags "gudar" och vinnaren blir den som lyckas designa den bästa planeten för människan att bo på. Varje spelaren får en egen spelplan med 12 sidor på en slags 3D-glob. Därefter kommer spelaren att placera ut spelpjäser och annat på spelplanen för att till slut ha designat den perfekta planeten. Planet rekommenderas för spelaren från 8 år och uppåt. En spelomgång ska ta cirka en halvtimma. Här nedanför hittas en recension av spelet som kostar cirka 40 dollar.
39.9°
Playstation håller låda 9 maj
Ska snacka MediEvil och lite annat
Sony har meddelat att Playstation-gänget kommer berätta om lite kommande titlar i en ny State of Play-stream senare i veckan. Mer specifikt kommer äventyret dra igång vid midnatt på torsdag och spelet som kommer ligga i fokus den här gången är remaken av MediEvil som väntas släppas senare i år. Sony lovar att information om fler titlar kommer dyka upp, men vad det kommer handla om är okänt. Gänget passar även på att meddela att de inte kommer snacka någon ny hårdvara under liveströmmen. Hur som helst. Midnatt mellan torsdag och fredag kommer eventet dra igång och det kommer sändas i Playstations kanaler på Youtube, Facebook, Twitter och Twitch.
37.7°
DigitalFoundry tar en titt på Crysis med Ray Tracing
PC-dödaren
Crysis släpptes 2007 och vände mer eller mindre upp och ner på hela PC-världen då spelet var hutlöst kraftfullt. Så pass att memen "But Can It Run Crysis?" föddes. Sedan spelets release har det hänt en hel del på grafikfronten och med nya RTX-kort kan spel ser riktigt ljuvliga ut. Men hur skulle Crysis egentligen se ut med Ray Tracing? Det reder DigitalFoundry ut i en ny video.
38.0°
Tyska Team Ehre vann European Smash Ball Team Cup 2019
Nordiska Team Popoff tog sig till semifinal
I helgen avgjordes de europeiska mästerskapen i Nintendos spel Super Smash Bros. Ultimate och det blev det tyska laget Team Ehre som vann och nu kan kalla sig europamästare i Super Smash Bros. Ultimate. Det nordiska laget Team Popoff var ett av åtta lag som tog sig till slutspelet och de klarade sig fram till semifinalen där man blev utslagna av just Team Ehre. I finalen gjorde Team Ehre upp mot det favorittippade franska laget Guezmer. Det visade sig dock till slut att Team Ehre blev för svåra för Guezmer och när finalen var färdigspelad stod Team Ehre som vinnare för European Smash Ball Team Cup 2019. Team Ehre kommer nu att få representera Europa i Super Smash Bros. Ultimate World Championship 2019 3v3 som arrangeras i Los Angeles den 8 juni. I klippet ovan kan ni kolla in gårdagens livesändningar från European Smash Ball Team Cup 2019.
37.4°
NoClip snackar design i FTL och Into The Breach
Med utvecklarna Subset Games
Att leverera någonting nytt och fräscht i spelgenrer som stagnerat en aning kan vara aningen svårt. Med både FTL och Into The Breach har dock Subset Games lyckats ge oss spelare en strategiskt utmaning som riktigt givande. NoClip har tagit ett snack med Justin Ma och Matthew Davis från Subset Games för att få reda på hur gänget lyckades med sin bedrift.
38.7°
Internet Historian tacklar Fallout 76
Vad hände egentligen?
Internet Historian har släppt en ny video och den här gången går gänget igenom berättelsen om Fallout 76 som gick från att vara ett av förra årets mest hypade releaser till att hamna i realådor bara några veckor efter släppet.
42.0°
EA lägger till 12 Star Wars-spel i Origin Access
Jedi Academy, Republic Commando och lite annat smått och gott
I helgen var det den stora Star Wars-högtiden May the 4th, eller fjärde maj som vi säger på svenska. För att fira dagen passade EA på att lägga till lite fler Star Wars-spel i Origin Acces-valvet, som prenumeranter av Origin Access Basic och Premier har möjlighet att lägga vantarna på. Det handlar om 12 Star Wars-titlar som lagts till i valvet och hela listan hittar ni precis här: Jedi Knight: Jedi Academy Battlefront II (Classic, 2005) Republic Commando Rogue Squadron 3D Dark Forces Shadows of the Empire X-Wing Alliance Jedi Knight: Mysteries of the Sith Galactic Battlegrounds Saga Starfighter Episode 1 Racer Rebellion För att lira spelen behöver ni bara ha ett Origin-konto och prenumerera på Origin Access. Basic-versionen kostar 40,50 kronor i månaden eller 249 kronor för ett helt år. Premier-versionen som även ger dig tillgång till nya titlar, ofta innan spelen släppts, och det kostar 149 kronor i månaden eller 999 kronor för ett år.
38.3°
Claptrap får ny röstskådis i Borderlands 3
Tidigare röst ville ha lön för mödan
Gearbox verkar vara lite all over the place när det kommer till röstskådisarna i Borderlands 3. Troy Baker kommer inte medverka som Rhys, men Ashly Burch kommer reprisera sin roll som Tiny Tina. Nu har det även blivit känt att originalröstskådisen till Claptrap inte kommer återvända till spelserien. David Eddings har gjort rösten till Claptrap i Borderlands-spelen sedan det första äventyret som lanserades 2009, men i Borderlands 3 är det Jim Foronda som spelar roboten. Eddings är egentligen inte någon röstskådis, utan hade titeln Vice President of Strategic Partnerships & Licensing på Gearbox och gjorde rösten till Claptrap vid sidan av sitt dagliga arbete. Eddings lämnade Gearbox för Rooster Teeth i mars 2017, men trots att han hoppat skepp blev han erbjuden att göra rösten till Claptrap igen. Enligt Eddings bad han för första gången om lite monetär ersättning för sin insats, men tydligen ville inte Gearbox ge honom pröjs nog för sitt arbete. Gearbox å andra sidan hävdar att Eddings erbjöds ersättning för sitt arbete enligt industristandarden, och Randy Pitchford hävdade att det handlade om ett rätt generöst erbjudande, men Eddings och Gearbox verkade inte komma överens om ersättningen. Till IGN säger en representant från Gearbox detta i ett uttalande: "Gearbox works to treat and compensate all voice actors at industry standards. We offer the opportunity for salaried employees to voice characters in the game, but is not a mandatory responsibility to their job requirements. In this particular case, now that he was no longer an employee, we offered him an industry standard rate, but were not able to reach an agreement. We are confident and happy with Jim Foronda as the voice of Claptrap, and we are confident our fans will be too." Borderlands 3 kommer släppas 13 september till PC, PS4 och Xbox One.
30.2°
Secretlab släpper gamingstolar med Game of Thrones-motiv
Bekvämare än järnstolen?
Gamingstoltillverkarna Secretlab har slagit sina kloka huvuden ihop med HBO för att leverera lite stolar till Game of Thrones-fans. Secretlab kommer erbjuda tre olika Game of Thrones-inspirerade klädslar till deras modeller Omega och Titan. Mer specifikt handlar det om klädslar som inspirerats av Game of Thrones-familjerna Stark, Targaryen och Lannister. Stark-stolen är vit med svarta detaljer med ett tjusigt varghuvud. Lannister-versionen är röd med gulddetaljer med det klassiska Lannister-lejonet. Targaryen-varianten är helsvart med röda detaljer och en ordentlig trehövdad drake. Secretlab Omega med Game of Thrones-klädsel kommer kosta 389 euro och Titan-varianterna kommer gå loss för 429 euro. Omega är avsedd för folk som är mellan 160 och 180 cm långa och väger under 110 kg medan Titan har en rekommenderad höjd på mellan 175 till 200 cm och en maxvikt på 130 kg. Stolarna går att förboka nu via Secretlab.eu, men gänget har inte levererat något specifikt släppdatum.
37.6°
Gameplay från Jedi: Fallen Order visas på EA Play
Äntligen får vi se spelet in action!
EA kommer som känt inte köra någon presskonferens på E3 i år, utan kommer köra ett separat event precis innan spelmässan. Vad som kommer visas på EA:s spelfest är för tillfället okänt, men nu har Respawn bekräftat att det i alla fall kommer levereras en skvätt Star Wars. I ett Twitter-inlägg skriver utvecklarna att gameplay från det kommande Jedi: Fallen Order kommer premiärvisas på EA Play. EA Play kommer gå av stapeln 7 juni med en presskonferens full av nyheter och annat och eventet kommer hålla på fram till 9 juni. 9 juni börjar även presskonferenserna i samband med E3 igång och själva mässan slår upp portarna 11 juni. Jedi: Fallen Order kommer släppas 15 november till PC, PS4 och Xbox One. Ovan har ni storytrailern för spelet som släpptes förra månaden.
40.7°
söndag 5 maj 2019
Fortnite-event förstör Tilted Towers
Vulkanutbrott totalförstör populär startpunkt
Fortnite är ett spel som är under ständig förändring. Utvecklarna, som i och för sig enligt rapporter inte har de bästa arbetsvillkoren, slänger ständigt in nya saker för att hålla kvar de miljontals aktiva spelarna. Det senaste som spelvärlden råkat ut för är ett vulkanutbrott som bland annat helt förstört en av spelets mest populära startpunkter, Tilted Towers. Vulkanutbrottet är bara en del av ett längre spelevent som också har återinfört drum gun som tidigare plockats bort eftersom det var lite för bra. Hur allt detta gick till och hur Tilted Towers ser ut just nu kan du spana in i klippet nedan.
38.8°
En längre dokumentär om Dead Cells
Söndags-tv
Ett av förra årets bästa spelsläpp anses av många vara Dead Cells. Spelet blandade ett rätt klassiskt Metroidvania-koncept med inspiration från Dark Souls och Roguelike-spel. Resultatet blev ett riktigt bra spel som vann flertalet priser, bland annat bästa actionspel på The Game Awards 2018. I veckan släpptes det ett långt och intressant reportage om spelet där utvecklarna berättar om spelets utveckling. Då utvecklarna är från Frankrike så är det helt på franska. Föredrar du förstå saker på engelska måste du slå på undertexter i YouTube-spelaren. Dead Cells är släppt till Switch, PlayStation 4, Xbox One, Windows, Linux, och Mac.
38.2°
lördag 4 maj 2019
Danskar bygger motorcykeln från Days Gone
På 48 timmar
För någon vecka sedan släpptes spelet Days Gone till PlayStation 4. En stor del av spelet går ut på att man som spelare knallar runt på en motorcykel i en postapokalyptisk värld. För att uppmärksamma att spelet nu är släppt så har PlayStation här i Norden anlitat några danska motorcykelfantaster som fick uppdrag att återskapa motorcykeln från spelet. På endast 48 timmar skulle de förvandla en gammal hoj till något som Deacon St. John kan tänka sig att sitta på.
40.3°
Nästa vecka är det Sthlm Tabletop Expo
Stor brädspelsmässa i Stockholm
Nästa helg, det vill säga den 11 och 12 maj, kommer det anordnas en stor brädspelsmässa i Solnahallen i Stockholm. Om du är sugen på att kanske spela lite så kan du antigen ta med dig ett eget brädspel, låna ett från brädspelsbiblioteket eller kanske till och med fynda från loppisen. Du har också möjlighet att sälja av dina egna brädspel om du behöver plats där hemma. Utöver det så kommer mässan bjuda på flera rollspelssessioner som ska passa både för de som vill prova på eller redan har kört rollspel tidigare. Som så ofta med sådana här mässor så anordnas det också tävlingar, cosplay, scenprogram och en presentationer från olika brädspelföretag som visar upp sina nyheter. Är du intresserad av att besöka mässan så hittar du hela schemat och biljetter för eventet via länken nedan. Endagsbiljett kostar 150 kronor och en tvådagarsbiljett kostar 250 kronor.
39.2°
Ubisoft verkar ha nytt Tom Clancy-spel på gång
Som kan visas på torsdag
Ubisoft släppte i veckan en liten teaser för ett nytt Tom Clancy-spel. Denna teaser dök upp i Operation Oracle för Ghost Recon Wildlands men om det handlar om ett nytt Ghost Recon-spel är oklart. Teasern är i form av en inbjudan till en presskonferens av den påhittade organisationen Skell Technology. Denna presskonferens kommer ske den 9 maj klockan 20:30 så antagligen får vi veta mer då. Ubisoft har det senaste åren varit väldigt retsamma med små antydanden att de har ett nytt Splinter Cell på gång men någon bekräftelse kring detta har vi fortfarande inte fått. Men med lite hopp så kan torsdagens jippo kanske innehålla ett nytt Splinter Cell, det hade ju faktiskt varit ganska trevligt.
38.2°
fredag 3 maj 2019
Respawn har nu bannat 770.000 fuskare i Apex Legends
Skit ska skit ha!
Nyligen gjorde Respawn det betydligt lättare för Apex Legends-spelare att rapportera fuskare och detta i kombination med det interna arbetet för att motverka fusk har gjort att en hel del fuskare har portats från spelet. I ett nytt blogginlägg om fusksituationen får vi reda på att Respawn nu har bannat 770.000 fuskare i spelet. Detta är inte allt då fler än 300.000 konton har bannats sedan spelets release och 4.000 konton kopplade till fuskförsäljning har blockats under de senaste 20 dagarna. Det är dock ett konstant krig mellan utvecklarna och fuskare och kriget är långt ifrån över. Men för att minska fusk och annat trams meddelar Respawn att de samarbetar med flera andra gäng inom EA som EA Security and Fraud, Origin och utvecklare på DICE, FIFA och Capital Games samt Easy-Anti-Cheat.
48.4°
Buss-simulator som påminner om spelet Snake
Ser kul ut
Alla har spelat Snake på en telefon någon gång, och det var då det roligaste man kunde göra när man väntade på bussen, hade rast eller inte orkade lyssna på lektionen. Spelstudion Stovetop från Seattle vill väcka lite nostalgiska vibbar hos oss med deras nya spel Snakeybus. Det är en simulator där du kör buss och det hela påminner om klassiska Snake fast i ett modernare utförande. Du manövrerar en buss genom storstäder eller små samhällen och när du plockar upp passagerare blir bussen längre, vilket inte helt oväntat kan ställa till det lite när du far fram. Målet är som du säkert förstår att inte krascha, och det blir bara svårare ju mer du spelar. Spelet kommer till Windows och Mac, släpps på Steam den 10 maj och kostar mellan 8 och 12 dollar.
40.1°
Gearbox klargör läget om mikrotransaktioner i Borderlands 3
"Ja, men nej"
Tidigare i veckan visade Gearbox upp nytt gameplay från kommande Borderlands 3 och i samma veva passade Gearbox-chefen Randy Pitchford på att meddela att spelet inte kommer ha några mikrotransaktioner. Uttalandet klingade inte riktigt med verkligheten då spelet faktiskt kommer ha innehåll som går att köpa med riktiga pengar, vilket lett till en hel del förvirring på nätet de senaste dagarna. Nu har Pitchford och gänget klargjort situationen och till Eurogamer säger gänget detta om alternativ intäktsgenerering: "Players will have the option to purchase certain cosmetic items like character, vehicle, and weapon skins, but none of these purchases would be considered pay-to-win or impacting on the gameplay, like weapons or actual gear." Mikrotransaktioner kommer alltså finnas i spelet i form av skins och andra kosmetiska ting. Hur planerna ser ut för kommande skins och liknande är oklart, men troligtvis kommer gänget sikta på samma upplägg som med Borderlands 2. Det vill säga att det kommer släppas mindre paket med nya skins till spelets karaktärer som du kan köpa för riktiga pengar, vilket kommer säljas vid sidan av storytilläggspaket som utökar berättelsen.
36.4°
Trailer för nästa avsnitt av Life is Strange 2
Wastelands släpps 9 maj
Life is Strange-utvecklarna Dontnod har släppt en trailer för den kommande episoden av Life is Strange 2. Den tredje episoden kommer släppas 9 maj och går under namnet Wastelands. Episoden utspelar sig några månader efter händelserna i den tidigare delen och syskonen Sean och Daniel Diaz fortsätter sin resa till Mexiko. Life is Strange 2 är spelbart på Playstation 4, Xbox One och PC.
37.4°
Specskrav för Rage 2 släppta
Samt info om PS4 Pro- och Xbox One X-versionerna
Som rubriken avslöjar så har Avalanche levererat lite information om hur kraftfull dator du behöver ha för att kunna lira det kommande actionspäckade Rage 2. Och spelet verkar ha en aningen hög nivå för rekommenderade specifikationer. Minimispecsen för spelet är Intel Core i5-3570 eller AMD Ryzen 3 1300X, Nvidia GTX 780 eller AMD R9 280 samt 8GB ram. Rekommenderade specsen är Intel Core i7-4770 eller AMD Rtzen 5 1600X, Nvidia GTX 1070 eller AMD Vega 56 samt 8GB ram. Det handlar alltså inte om några monsterspecs, men Rage 2 kommer ändå kräva en del från din datamaskin. Utöver specsen levererade gänget lite info om PC-inställningar som att FOV-slidern går från 50 till 120 grader samt att spelet kommer ha stöd för skärmar med 21:9- och 32:9 i bildförhållande. Men vänta, det kommer mer! På konsol kommer spelet rulla i 1080p oavsett vilken plattform du spelar på, men vanliga PS4 och Xbox One kommer köra Rage 2 i 30 FPS medan Xbox One X och PS4 Pro kör spelet i 60 fps. Rage 2 har för övrigt gått guld, vilket betyder att utvecklarna är färdiga med spelet, vilket är rätt bra då det släpps om mindre än två veckor. Rage 2 kommer släppas 14 maj till PC, PS4 och Xbox One.
38.4°
Nya spel invalda i World Video Game Hall of Fame
Super Mario Kart och Windows Solitaire bland andra
Amerikanska The National Museum of Play meddelade igår att man kommer att välja in fyra nya spel i sin så kallade "World Video Game Hall of Fame" vilken man drog igång 2015. De fyra spel som får äran att ta plats i datorspelens absoluta finrum är Mortal Kombat, Super Mario Kart, Colossal Cave Adventure samt Microsoft Windows Solitaire. Det sistnämnda spelet, det som vi oftast kallar kort och gott "patiens på datorn" eller "Harpan", ska vara det första spelet från Microsoft som letar sig in i World Video Game Hall of Fame. Bland finalisterna som inte gick vidare i år, de lär få fler chanser framöver, hittas Half-Life, Asteroids, Call of Duty, Dance Dance Revolution, Kingx27s Quest, Metroid, Minecraft samt Ms. Pac-Man. De fyra spelen som nu valts in i Hall of Fame ansluter sig till den ärofulla utmärkelsen med spel som tidigare invalts där. Bland dessa hittas bland andra John Madden Football, Tomb Raider, Final Fantasy VII, Sonic the Hedgehog, Grand Theft Auto III, The Legend of Zelda, The Oregon Trail, The Sims, Space Invaders, Doom, Pac-Man, Pong, Super Mario Bros., Tetris samt World of Warcraft.
40.1°
World of Goo nu gratis via Epic Games Store
Bygg med gegga
Epic Games fortsätter leverera gratisspel varannan vecka och nu är det dags att lägga vantarna på World of Goo. Spelet släpptes initialt under hösten 2008 och levererade ett strategiskt och utmanande gameplay där du var tvungen att bygga diverse konstruktioner med geggbollar av olika slag. World of Goo hittar ni via länken här nere till vänster och spelet kommer vara gratis att ladda ner fram till 16 maj. Därefter kommer Stories Untold bli tillgängligt.
39.3°
Retrospelsmässan arrangeras i Göteborg i helgen
Slipp vara ute i kylan
I helgen är det än en gång dags för Retrospelsmässan i Göteborg, en mässa som riktar sig till nostalgiker och andra som går igång på 8-bitars spel och andra retrospelsgrejer. Under mässans två dagar kommer besökarna bland annat att kunna ta del av Nordens största retrospelsmarknad, retro-cosplay, en mängd flipper och arkadspel samt tillfälle att träffa indiespelsutvecklare. Retrospelsmässan arrangeras 4 - 5 maj på Bananpiren i Göteborg. Inträdet är 200 kronor per dag. Swish funkar men arrangörerna ber besökarna att ta med cash som backup då Swish tydligen gick ner under förra årets retrospelsmässa vilket man säger ledde till "lite strul i ca 2 timmar".
40.4°
torsdag 2 maj 2019
GOG drar igång Star Wars-rea
Lagom till May the 4th
Den stora Star Wars-högtiden May the 4th är bara någon dag bort och för att fira har bland annat GOG.com dragit igång en ordentlig spelrea med en drös Star Wars-spel. Totalt handlar det om 25 olika Star Wars-titlar som Knights of the Old Republic, Republic Commando och Jedi Knight: Dark Forces II som du kan lägga vantarna på för ett spottstyver. För att göra firandet extra roligt har även det klassiska Star Wars: Battlefront blivit tillgängligt via GOG.com och även det har fått en reducerat prislapp och går att lägga vantarna på för 78 kronor. Länk till Star Wars-rean har ni här nere till vänster. Ovan har ni en riktigt tight flöjtcover på Star Wars-ledtemat.
39.5°
Harry Potter: Wizards Unite har börjat betatestas
Typ Pokémon Go för häxor och trollkarlar
I höst har det gått två är sedan Pokémon Go:s utvecklare Niantic meddelade att man skulle ta fram ett positionsbaserat spel baserat på Harry Potters magiska värld. Efter lite förseningar verkar det som om spelet snart kan vara på gång då Niantic igår meddelade att spelet börjat betatestas i Australien och på Nya Zeeland. I Harry Potter: Wizards Unite kommer spelarna att bli en del av "Statute of Secrecy Task Force" vars uppgift är att gå runt i mugglarvärlden och hitta magiska varelser som flytt från trollkarlsvärlden efter en händelse som kallas för "Calamity". Harry Potter: Wizards Unite kommer att släppas till både iOS och Android men exakt när detta kommer att ske finns det för tillfället inga uppgifter om.
36.8°
Humble Bundle börjar sälja Epic Games Store-nycklar
Metro Exodus, Dangerous Driving och Borderlands 3 går att köpa
I samband med Game Developers Conference berättade Epic Games att de kommer inleda samarbete med bland annat Humble Bundle och nu har det dragit igång. Det hela handlar helt enkelt om att exklusiva Epic Games Store-titlar kommer gå att köpa via Humble Bundle, vilket kan vara trevligt om du är Humble Bundle-prenumerant och får några procents rabatt. För tillfället kan du lägga vantarna på koder till Epic Games Store-exklusiva titlar som Metro Exodus och Dangerous Driving samt förboka Borderlands 3. Epic Games meddelar att fler titlar kommer dyka upp på Humble Store i framtiden.
36.4°
Bloodstained: Ritual of the Night släpps 18 juni
Släppdatum äntligen spikat!
I höstas blev det känt att släppet av Bloodstained: Ritual of the Night, som i folkmun kallas för den andliga uppföljaren till Castlevania: Symphony of the Night, kommer att skjutas upp till 2019. Nu har utvecklarna levererat lite mer information om släppet och spikat att release kommer ske 18 juni. Informationen delges i trailern ovan och i den kan vi bland annat se hur spelet har utvecklats med tiden. Bloodstained: Ritual of the Night kommer släppas 18 juni till PlayStation 4, Xbox One och PC. Switch-versionen släpps 25 juni.
39.8°
Testa Star Citizen gratis
Om du vill testa på att kriga eller bedriva handel i rymden
Alphaversionen av multiplayer spelet Star Citizen blir nu gratis under en veckas tid för de som är intresserade av att kolla lite närmare på spelet som har utvecklats sedan 2011. Star Citizen utspelar sig i rymden och spelarna ska där navigera sina skepp till handelsplatser, episka rymdstrider och annat som man brukar pyssla med när man förfogar över ett rymdskepp. Spelet släppets nyligen i alphaversion 3.5 och lite från den kan ni kolla in i klippet här nedanför. Vill du testa Star Citizen gratis till pc så hoppa vidare på länken nedan innan 8 maj och ladda hem det.
40.1°
Angry Birds AR: Isle of Pigs ute nu till iOS
Sänk grisarna i AR
Angry Birds AR: Isle of Pigs från svenska Resolution Games har äntligen släpps till iOS-enheter. Spelet är en ny version av Isle of Pigs som tidigare varit tillgänglig till VR och MR-headset och nu är det möjligt att sänka diverse grisar med din iPhone eller iPad. Angry Birds AR: Isle of Pigs är gratis att ladda ner och ni hittar det via länken här nere till vänster.
38.0°
Jon Bernthal gästar nytt uppdrag i Ghost Recon: Wildlands
Operation Oracle
Ubisoft har gett lite kärlek till Ghost Recon: Wildlands som släpptes våren 2017. Spelet har fått ett par nya uppdrag som går under namnet Operation Oracle där vi bland annat får möta Cole D. Walker som spelas av ingen mindre än Punisher-skådisen Jon Bernthal. Operation Oracle kommer bestå av två nya uppdrag som spelare kommer kunna lira helt gratis. På tal om gratis så har Ubisoft dragit igång en gratishelg för Ghost Recon: Wildlands och det kommer vara spelbart på PC, PS4 och Xbox One från och med idag fram till 5 maj.
39.0°
Bend Studios hetspatchar Days Gone
En uppdatering om dagen sen release
Days Gone har haft en rätt knackig release då spelet var fyllt till bredden med diverse buggar som förstör spelupplevelsen en aning. Bend Studios jobbar dock hårt med att styra upp buggarna och har mer eller mindre levererat en uppdatering om dagen sedan spelet släpptes förra veckan. Buggar och strul som uppstått i spelet är bland annat ljud som försvinner helt, texturer som inte laddas in korrekt, dippar i framerate och osynkade mellansekvenser. Under gårdagen släpptes Patch 1.07 som ersatte Patch 1.06 då det visades att den tidigare uppdateringen fick Playstation 4-enheter att krascha, vilket löstes genom att ta bort en autosparfunktion i den nya patchen. I patchinformationen för 1.07 meddelar Bend Studios att de ber om ursäkt för strul och hoppas att fansen har förståelse. Har ni lagt vantarna på Days Gone än och vad tycker ni?
36.0°
Nytt Earthworm Jim-spel från originalutvecklarna på ingång!
Dock exklusivt till retrokonsolen Intellivision Amico
Earthworm Jim kommer återvända i ett sprillans nytt spel! Till en sprillans ny konsol, till och med. Utvecklarna som jobbade med Earthworm Jim 1 och 2 kommer att återvända till maskhjälten och det tredje spelet i serien kommer släppas på den kommande retrokonsolen Intellivision Amico, som planeras släppas i oktober 2020. Tommy Tallarico, som är chef på Intellivision samt jobbade som kompositör på Earthworm Jim-spelen, säger detta om satsningen i ett uttalande: "We have been talking about this moment for many years, itx27s a dream come true to finally get the entire team back together. Wex27re looking forward to sharing a small part of our reunion and initial design meeting with fans from around the world." Hur spelet kommer se ut är för tillfället oklart, men på lördag kommer gänget hålla en livestream vid 21:00 där vi lär få mer information om spelet och den nya retrokonsolen.
35.7°
Epic köper Rocket Leagues utvecklare Psyonix
Rocket League kommer antagligen plockas från Steam
Igår blev det klart att Fortnites utvecklare Epic Game köper spelstudion Psyonix som ligger bakom det populära spelet Rocket League. Det innebär antagligen att Rocket League framöver exklusivt kommer att säljas via Epic Game Store och inte längre bli möjligt at köpa från Valves konkurrerande spelbutik Steam. Epic Games säger till Variety att de som köpt spelet via Valve fortsatt kommer att få tillgång till nya DLC, patchar och annat material som släpps till spelet framöver. Det verkar dock inte helt bestämt ännu att spelet kommer att bli exklusivt för Epic Game Store och en talesperson för Epic säger till The Verge: "We are continuing to sell Rocket League on Steam, and have not announced plans to stop selling the game there. Rocket League remains available for new purchasers on Steam, and long-term plans will be announced in the future." Vad Epic Games betalade för Psyonix är än så länge okänt.
23.5°
onsdag 1 maj 2019
Ny gameplaytrailer för Borderlands 3
Ösigt som vanligt!
I slutet av mars presenterades Borderlands 3 och nu har Gearbox hållit ytterligare låda och visat en hel del gameplay från spelet samt en ny trailer. Trailern i fråga kan ni skåda ovan och i den ser vi de nya hjältarna och deras förmågor, nya områden, fiender och en stor mängd nya vapen. Här nere kan ni även skåda liveströmmen från Gearbox Borderlands 3-show där ännu mer gameplay och ny information från spelet presenteras. Bland annat så kommer vi få flyga mellan olika planeter med nya rymdskeppet Sancturary 3 som även dubbeljobbar som hemmaplan för valvjägarna. Utöver det fick vi se en hel del gameplay med de nya hjältarna Amara, som är en Siren med en hel del krafter som är användbara i närstrid, och Zane, en så kallad operative som kan använda två actionförmågor samtidigt men kan inte kasta granater. Borderlands 3 kommer släppas 13 september till PS4, Xbox One och PC via Epic Games store.
41.5°
What Remains of Edith Finch och Overcooked till PS+ i maj
Lös mysterier och laga mat
Sony har presenterat vilka spel Playstation Plus-prenumeranter kommer få lägga vantarna på utan extra kosnat nu i maj. Först ut är äventyrsspelet What Remains of Edith Finch där vi får utforska en surrealistisk familjehistoria som berättas på ett unikt sätt. Utöver Edith Finch kommer vi även få lägga vantarna på kockspelet Overcooked där du och dina nära och kära måste samarbeta för att leverera mat illa kvickt. What Remains of Edith Finch och Overcooked kommer bli tillgängliga för nedladdning via Playstation Store från och med 7 maj. Tills dess har vi fortfarande möjlighet att ladda ner april månads PS Plus-spel, The Surge och Conan Exiles.
37.6°
tisdag 30 april 2019
Ny säsong i Call of Duty: Black Ops 4 introducerar ny specialist
Operation Spectre Rising startar idag
Treyarch och Activision fortsätter leverera nytt innehåll till Black Ops 4 och har nu dragit igång en ny säsong. Säsongen går under namnet Operation Spectre Rising och introducerar bland annat en ny specialist som går under namnet Spectre och verkar vara en snabb rackare som glider runt på stridsfältet med svärd och kan göra kullerbyttor på beställning. I Blackout kommer Spectre också bli tillgänglig och kan användas genom att hitta en Spectre Stash som förvandlar din karaktär till hjälten. Kurragömma-läget Prop Hunt, där du får förvandla dig till ett objekt och gömma dig någonstans på en karta, kommer återvända och det kommer även läggas till tre nya banor, nytt maskingevär och ett närstridsvapen. I vanligt ordning är det PS4-spelare som får smaka på nyheterna först, men spelare på Xbox One och PC lär få ta del av Operation Spectre Rising nästa vecka.
35.5°
DOOM och andra ID-spel portade till iOS och Apple TV
Men det krävs lite jobb om du vill spela dem
Utvecklaren Tom Kidd har sedan 2017 arbetat med att porta open source-versioner av spel från ID Software och nu verkar han äntligen kommit i mål skriver Ars Technica. Anledningen till att Kidd tagit på sig denna mastodontuppgifter var att tidigare versioner av Doom och Wolfenstein 3D slutade fungera på iPhone i samband med att Apple släppte iOS 10.3. Kidd började med att porta nya versioner av de båda spelen till både iOS och Apple TV:s operativsystem tvOS. Sedan fortsatte han med att porta ID Softwares spel som Doom II, Doom III,Final Doom, Quake, Quake II, Quake III: Arena samt Return to Castle Wolfenstein. Skulle man vilja spela de här klassiska spelen på iPhone, iPad eller Apple TV så är det tyvärr inte så lätt som att bara ladda hem och installera från App Store. Först måste man ladda hem källkoden från Kidds Github-sida på länken nedan. Därefter måste detta kompileras och sedan installeras på iOS eller tvOS. Förutom det så saknas en del upphovsrättsskyddad grafik, musik och ljudeffekter så dessa måste man också lägga till manuellt om man har tillgång till de filerna. I klippet nedan kan ni kolla in när Kidd testar Doom III på iOS.
37.4°
NoClip släpper dokumentär om The Elder Scrolls: Blades
Om designutmaningar
NoClip har släppt en ny dokumentär och den här gången snackas det om Bethesdas nya mobilspel The Elder Scrolls: Blades och utmaningarna som uppstått under utvecklingen.
36.0°
Gameplaytrailer för Saints Row: The Third till Nintendo Switch
Ser förvånansvärt bra ut!
Deep Silver och Volition har släppt en gameplaytrailer för Saints Row: The Third som kommer släppas till Nintendos hybridkonsol Switch om några veckor. Saints Row®: The Third™ - The Full Package, som den fulla titeln lyder, kommer släppas 10 maj.
37.8°
Metro-författaren Dmitry Glukhovsky till Comic Con Stockholm
Nördgäst till nördfest!
Dmitry Glukhovsky, författaren som bland annat skrivit Metro-böckerna, kommer besöka Sverige i höst. Mer specifikt kommer Dmitry gästa Comic Con Stockholm 14 september för att prata om hans senaste projekt The Outpost, vilket är en ny produktion från ljudboksföretaget Storytel. Stockholms-visiten kommer inte vara Dmitrys enda anhalt i Sverige. Författaren kommer även besöka bokmässan i Göteborg 26-27 september.
39.2°
Ny karta på ingång till Stardew Valley
Four Corners är perfekt för multiplayer
ConcernedApe, eller Eric Barone som han heter egentligen, har levererat lite information om den kommande version 1.4 av Stardew Valley. Barone meddelar att multiplayer-delen kommer förändras en aning genom att låta spelare dela upp sin kosing i stället för att ha en delad pott. Utöver ekonomiändringarna kommer en ny karta vid namn Four Corners introduceras som Barone meddelar kommer vara optimal för den nya ekonomin. Ekonomiändringarna kommer även bli tillgängliga för tidigare skapade farmar och för att dela upp kosingen behöver spelare endast besöka borgmästaren i spelet. Ångrar ni uppdelningen så är det möjligt att ta ett snack med borgmästaren igen för att återgå till en delad pengapott. När Stardew Valley 1.4 släpps är för tillfället okänt. I vanligt ordning kommer PC-versionen få uppdateringen först och därefter konsol och mobil.
38.8°
Microsoft presenterar maj månads Games with Gold
Inte mycket att hänga i granen
Maj drar igång i morgon och ny månad betyder att Xbox Live Gold-prenumeranter får lägga vantarna på lite spel utan extra kostnad. Den här gången är det en rätt trist samling spel som kommer bli tillgängliga, men det är dumt att klaga på något som praktiskt taget är gratis. Till Xbox One kommer Marooners och The Golf Club 2019 bli tillgängliga och Xbox 360-spelare får lägga vantarna på Earth Defense Force: Insect Armageddon och Comic Jumper. Släppschemat ser ut som sådan: Marooners: 1-31 maj The Golf Club 2019: 16 maj - 15 juni Earth Defense Force: Insect Armageddon: 1-15 maj Comic Jumper: 16-31 maj
35.4°
A Dark Room plockas ner från Nintendo eShop på grund av påskägg
Utvecklare petade in kodredigerare
Indiespelet A Dark Room släpptes till Nintendo Switch via eShop tidigare i april, men i helgen plockades spelet bort från nätbutiken illa kvickt. Anledningen till att spelet plockades bort var att utvecklaren Amir Rajan hade petat in en kodredigerare i spelet och meddelade förra veckan hur användare skulle få tillgång till den, vilket gjorde att Nintendo illa kvickt tog bort spelet från butiken. Mer specifikt skrev Rajan detta: "Last week I released A Dark Room to the Nintendo Switch. Within the game, I also shipped a Ruby interpreter and a code editor as an Easter Egg. This Easter Egg effectively turns every consumer spec-ed Nintendo Switch into a Ruby Machine." För att komma åt kodredigeraren behövde du bara koppla in ett tangentbord till Nintendo Switch och sedan klicka på "~". Kodredigeraren var rätt grundläggande och enligt Rajan kan den endast användas för att rita linjer, fyrkanter och spela upp ljud från spelet och det petades in för att hjälpa unga att upptäcka glädjen med kodning. Till Eurogamer säger Rajan detta: "I acted alone and stupidly. It was a last second x27spark of inspirationx27 and I snuck it in assuming that plugging in a USB keyboard and pressing the "~" key wasnx27t part of the test plan."
36.3°
Slightly Mad Studios konsol kommer inte heta Mad Box
Drar tillbaka varumärkesskydd
I början av året blev det känt att Project Cars-utvecklarna Slightly Mad Studios har en egen spelkonsol på ingång. Gänget levererade inte allt för mycket information om maskinen, men hintade om att den skulle vara riktigt kraftfull och ska kunna hantera 4K i 60fps och VR i 120 fps. Galen prestanda motiverar galet namn och gänget hade planer att döpa enheten till Mad Box. Madbox heter dock ett franskt mobilspelsföretag och gänget ställde sig mot Slightly Mad Studios varumärkesskydd, vilket lett till att namnet Mad Box har skrotats. Vad konsolen kommer heta i framtiden är för tillfället oklart. Slightly Mad Studios-chefen Ian Bell har tidigare meddelat att konsolen kommer släppas runt 2022.
36.9°
Notch får inte komma på Minecraft-jubileum
Microsoft gillar inte hans uttalanden
17 maj är det jubileum för Minecraft då spelet fyller tio år. Men Notch får inte vara med. Anledningen är de uttalanden som han har gjort främst på Twitter som bland annat anses homofoba. – His comments and opinions do not reflect those of Microsoft or Mojang and are not representative of Minecraft, säger en talesperson för Microsoft till Variety. Hen påpekar också att Notch inte har haft något med spelet att göra sedan han sålde 2014. Detta följer efter att Microsoft nyligen tagit bort hans namn från laddskärmen i spelet.
40.9°
måndag 29 april 2019
Tested tar en ordentlig titt på Nintendo Labo VR
Bättre VR än väntat
Nintendo släppte nyligen Labo VR till Nintendo Switch och gägnet på Tested har grottat ner sig ordentligt i de nya kartongbitarna för att se om VR-varianten är något att ha. För att sammanfatta så verkar den roligaste delen vara att bygga de olika byggsatserna, men enheten levererar även en förvånansvärt bra VR-upplevelse.
38.4°
Chocken: Shovel Knight är egentligen ett 3D-spel
Boundary Break går bakom kulisserna med utvecklarna
Youtubern Shesez har en videoserie vid namn Boundary Break där han grottar ner sig i olika spel för att hitta diverse hemlisar som gömts undan bakom kulisserna i spelet. Nyligen släpptes det en ny video i serien och den här gången handlar det om Shovel Knight och med i videon medverkar spelets utvecklare Yacht Club Games som avslöjar den största hemligheten i spelvärldens historia. Nämligen att retrodoftande Shovel Knight egentligen är ett 3D-spel. Insert Mindblown.gif. Skämt och överdrift åsido så berättar David D’Angelo från Yacht Club Games att anledningen till att Shovel Knight renderas i tre dimensioner handlar om att spelmotorn skapades innan Shovel Knight var påtänkt. Och även om Shovel Knight är ett 2D-spel så gav spelmotorn utvecklarna fler möjligheter under utvecklingsprocessen samt gjorde det lättare att porta spelet till fler plattformar.
38.7°
Gone Home nu gratis via Humble Bundle
Gratis är gott!
Gone Home släpptes för fem år sedan, men om spelet fallit mellan stolarna för dig och glömts bort så har du nu möjlighet att lägga vantarna på det och spela. Humble Bundle har gjort spelet tillgänglig i sin spelsamling för Humble Bundle-prenumeranter, men spelet kommer vara tillgängligt för folk utan prenumeration fram till 3 maj. För att lägga vantarna på spelet behöver du bara klicka på länken här nere till vänster, scrolla ner till Gone Home, dra igång nedladdningen, installera och njut.
37.8°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration