Nu kan du namnge en planet!
Kom med förslag på vad Sveriges "egen" exoplanet ska heta
Populär Astronomi rapporterar att Sverige är ett av cirka 70 länder som har ansökt om att få namnge en exoplanet i samband med att IAU (Internationella astronomiska unionen) firar hundraårs-jubileum.
Sverige har nu fått i uppdrag att utse ett namn till gasplaneten "HD 102956 b", en exoplanet som upptäcktes 2010. Den ligger cirka 411 ljusår ifrån jorden i stjärnbilden Stora björnen i Karlavagnen. Populär Astronomi skriver om planeten:
"Planetens storlek kan som mest uppnå till Jupiters storlek och tros därför vara en så kallad het Jupiter, det vill säga att den påminner mycket om vår egen Jupiter men är mycket varmare eftersom den kretsar närmare sin stjärna. Planeten har nämligen en omloppsperiod på bara 6,5 dygn på avståndet 12 miljoner kilometer från sin stjärna, i en väldigt cirkulär bana. 12 miljoner kilometer är bara 0,08 gånger avståndet mellan jorden och solen."
Har du något namnförslag som är sexigare på en planet än "HD 102956 b"? I så fall kan du hoppa vidare på länken och lämna ditt bidrag som kanske till slut blir namnet på en nyupptäckt planet.