SETI ska spela in en ny rymdskiva
Som alla kan vara med och bidra till

SETI Institute, organisationen som letar efter utomjordiskt liv, har dragit igång ett nytt projekt som man kallar för "The Earthling" vars syfte är att sprida musik komponerad på jorden till rymden.
Tanken bakom projektet är att professionella musiker och kompositörer ska utveckla en app som alla, även vi som är helt musikaliskt värdelösa, ska kunna använda för att komponera musik. Därefter är tanken att man ska välja ut några av musikstyckena som vi jordbor komponerat och skicka ut dessa i rymden. Perez Santiago är ansvarig för The Earthling på SETI och han säger om appen:
"The app will be very intuitive and simple. People with no knowledge of music or tech can grab sounds, bring them into a virtual mixer, and create pieces."
Hur tidsplanerna för The Earthling-projektet ser ut finns det för tillfället inga uppgifter om.
Försök igen
