Action Method
För många idéer för lite handling?

Det finns för många idéer i världen, och för lite handling. Utan organisation och produktivitet, kommer briljanta idéer aldrig hända. Det är utgångspunkten för Action Method, en tjänst som är tänkt att ge en helt annan syn på produktivitet, för att förenkla projektledning.
Action Method hjälper dig att hantera ditt projekt och börjar med de mest grundläggande delarna - alltid med betoning på åtgärder. Metoden är indelad i ett antal faser: aktionssteg, referenser, "Backburners" (bra idéer som får vänta), diskussioner samt händelser.
Metoden definerar sig själv utifrån följande principer:
- Adjö e-mail, hej aktion!
- Dela bara med dig av vad som är relevant
- Bra design skapar hög produktivitet
- "Actions" delegeras endast om de är accepterade
- Voyeurism och öppenhet håller oss hängivna
- Arbete och privatliv integreras
- Darwinistisk produktivitet
- Kraftfullheten i uppskattning
- Slut på e-mail kedjor, skapa en riktig dialog/diskussion
Så om du har en masa idéer som ligger och skrotar i huvudet men som det aldrig har blivit någonting av så kan kanske Action Method kan vara något för dig. Action, action, action!