Block och schablon för webbskissande
Genialiskt
Det här är genialiskt. Ett block med förtryckt Safari-ram och ett liten metallschablon med vanliga webb-element.Påminner mig om han som gjort gränssnittet till iPhone-programmet Things, han hade gjort ett antal små träklossar för att göra de olika elementen.Vad använder du för verktyg när du skissar på papper?
designcommission.com
Webb,
Verktyg
37.1°
0Roger Åberg
fre. 19 dec 2008, 10:02
2 kommentarer till artikeln
Tar det som finns närmast till hands. men mestadels blir det nog snusdosan och en linjal...mycket kreativitet kan komma därifrån ;)
av MrAronsson, fredag 19 december 2008 kl 19:25
Jag skissar form och funktion med en s.k. penna! Oftast en blå kulspetspenna men ibland använder jag faktiskt en svart kulspetspenna. När jag är lite crazy kan jag dra till med en röd penna.
Linjaler och schabloner för mycket för en skiss. Känns ungefär som att ta på sig kavaj och slips inför veckans matinköp.
Trevligt att kommentarsfunktionen påtalar för mig att jag måste skriva något.
av Magnus K, söndag 21 december 2008 kl 09:35
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration