Android
/
Hårdvara
I detta nu pågår det en presskonferens i Barcelona där Sony Mobile presenterar NXT-serien. En medlem dök upp redan på CES-mässan - Xperia S - som nu får sällskap av Xperia U och Xperia P. Både U och P är lillesyskon till S. Telefonerna har alla samma look där skärmen inte oväntat står i fokus. Under skärmen finns den genomskinlige randen och så bottendelen som går att byta ut och personlifiera sin telefon en smula.
Xperia P är mellanmodellen som har en skärm på 4 tum och upplösningen 960x540. Skärmen har Bravia Engine och en ny teknologi som Sony kallar WhiteMagic som ska ge extra bra ljusstyrka.
Kameran är på 8 megapixlar, har CMOS-sensor, 8x digital zoom, panorama och videoinspelning i full HD. Måtten är 122 x 59.5 x 10.5 mm och den väger 120 gram. 16 GB minne, 1 GB RAM, 1 GHz processor med dubbla kärnor.
sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-p
Xperia U är minstingen med en skärm på 3.5 tum och upplösningen 854x480 pixlar. Kameran är på 5 megapixlar och kan filma i vanlig HD. Måtten är 112 x 54 x 12 mm och den väger 110 gram.
sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-u
Båda två levereras med Android 2.3 men kommer att få Android 4 under kvartal två i år.
Som tillbehör finns ett nytt headset som Sony kallar för Smart Headset som har en dedikerad knapp som startar en valfri app (hej Spotify).
sonymobile.com/global-en/products/accessories/smart-headset
Till Xperia P kommer en Smart Dock som gör att man kan koppla in telefonen i TVn. Varför denna inte är kompatibel med hela NXT-serien är mycket konstigt.
sonymobile.com/global-en/products/accessories/smartdock-for-xperia-p