Android
/
Hårdvara
Det har varit en känd hemlighet att Samsung skulle presentera en större tablet med Note-namnet och allt vad det innebär. Samsung släppte ju sin Galaxy Tab 2-serie också, och den gick ju ner en smula i specifikationerna och även i pris - Note kommer nog vara den lite dyrare serien av de två.
Skillnaden mellan en vanlig tablet från Samsung och den här är alltså att man får med en penna och att skärmen har ett lager som är tryckkänsligt. Resultatet blir att den fungerar, i princip, som ett Wacom-bord. Det är även Wacom som gör teknologin. Gordon var över i Samsungs bås och testade en smula. Han älskar den lilla Noten men var inte lika övertygad här.
"Tryckkänsligheten var trevlig när man lekte med Photoshop men långt ifrån vad jag skulle kalla bra. Man måste verkligen trycka hårt, något som känns dåligt för skärmen. Och när man försöker vara fin på handen så ritar den inte alls."
Lite trist. Vi återkommer så klart med mer djuplodande test framöver.
Det som skiljer 10.1-versionen av Note mot den lilla är att skärmen är av TFT-typ, den lilla har ju en Super AMOLED Plus-skärm. Vi tvivlar inte på att Note 10.1-skärmen är mumma den med iofs.
Galaxy Note 10.1 kommer att levereras med Android 4, oklart när den kommer att börja levereras dock.
www.samsungmobilepress.com +
iPhone
/
Spel
Lands of Ammox, en 3D MMORPG under utveckling till iOS och Android, har fått sin första trailer/teaser. I spelet hänger man antingen med Royal Aristocrats eller med Heroic Outlaws och där finns tre raser vardera att välja på. Vi får väl anledning att återkomma när spelet släpps, vilket borde vara inom en rimlig framtid.
www.droidgamers.com +
iPhone
/
Spel
Where’s My Water? dök upp 2011 och blev mycket populärt bland pusselfans. Sen kom Perry in i bilden och vips så hade vi en spelserie. Nu dyker en av Disneys första figurer, stamfadern till alla talande möss på jorden(?), Musse Pigg upp i spelserien och det ger oss Where’s My Mickey?
Spelet bygger på samma idé som innan fast med lite nya inslag i gameplayet (regnmoln och vindar) som vi inte sett förut. Så: 1. Musse Pigg vill ha vatten. 2. Ditt pussligt smarta finger ger Musse vatten. 3. Musse blir nöjd!
Where’s My Mickey? släpps på torsdag och kostar 7kr för liten skärm och 15kr för en stor skärm. Skärmen kan vara av iOS eller Androidtyp. Vi återkommer med länkar på torsdag!
www.wired.com +
Android
/
Spel
Då var det dags igen att fynda riktigt många spel (7) till ett oförskämt låg pris som du själv bestämmer. Humble Bundle nummer 6 är här. Spelen går dessutom att spela på PC/Mac eller Linuxmaskin om man har sådana. Och ja, om man gillar soundtracken går även de att ladda hem. Humble Bundle hittar du här.
Dessa spel ingår:
- Frozen Synapse av Mode 7 Games (om du bjuder över medelpriset)
- Broken Sword: Director's Cut av Revolution Software (om du bjuder över medelpriset)
- Aquaria av Bit Blot
- Fractal; Make Blooms av Cipher Prime Studios
- Organ Trail: Director's Cut av The Men Who Wear Many Hats
- Stealth Bastard Deluxe av Curve Studios
- Pulse (bara för Android) av Cipher Prime Studios
Glöm inte att det brukar komma två riktigt schyssta spel till i dealen lite senare för de som lagt sig på rätt sida gränsen.
www.droidgamers.com +
Bil
/
Porsche
StudioTorino i Italien tycker tydligen att Porsche har hållit tillbaks för mycket när de dunkade ut nya Cayman S, och erbjuder därför ett par kunder att få sin bil ombyggd av dem. Det handlar om ett lite biffigare kjolpaket och omgjord interiör, speciallack i blått och 20-tummare i hjulhusen. Inget görs åt motorn eller liknande.
I oktober kommer en prototyp att visas upp som ska se ut som dessa bilder, och bilen kommer att kunna beställas från november. Paketet, som studion kallar för Fuoriserie MONCENISIO, kommer att göra dig omkring 180 000 dollar fattigare. Du som beställare måste dock stå för bilinköpet själv (vilket i mina öron låter helt galet med tanke på prislappen), och lämna den till stället. Ingen billig historia för att göra sin bil lite speciell med andra ord, men så kommer du också vara en av 20 i världen som har just detta paket.
www.carscoops.com +
Video
/
Imponerande
I går fick vulkanen Popocatépetl i Mexico ett utbrott vilket självklart filmades så även vi på andra sidan jordklotet kan se hur det såg ut.
www.youtube.com +
Mobil
/
Samsung
På torsdag kommer Samsung hålla ett event i London där man sannolikt kommer visa upp ett gäng Galaxy-produkter som Galaxy NX-kameran, Galaxy S4 zoom och Galaxy Ace 3 men man kommer säkert även få se vad Samsung har för planer för sina Windows 8-baserade ATIV-plattor. Så om man är intresserad av sådana här grejer så skall man spana in länken nedan nu på torsdag klockan 20:00 svensk tid.
www.youtube.com +