Tjock

Premiär för Filmnet

Webb / Övrigt
Så var det dags för premiär av en film- och tv-tjänst så här innan helgen - Filmnet.se. Bakom tjänsten står TV4-gruppen och speciellt C More. Än så länge finns Filmnet bara i webbläsaren (och är i beta och kräver tyvärr Silverlight) men en iPad-version är på gång och ska komma i mitten av oktober. Längre fram kommer även versioner för iPhone och Android.

Innehållet ligger just nu på 1000 filmer och, än så länge, en handfull TV-serier. På TV-sidan är det en hel del HBO, True Blood, Boardwalk Empire och The Newsroom samsas med Solsidan - alla TV-serier som kommer att rulla på C More kommer att finnas på Filmnet. Inte så illa alltså, speciellt om samlingen fortsätter att växa.

Listan med rättighetsinnehavare man har kontrakt med är lång: TV4, SF, HBO, Fox, MGM, Paramount, Disney, NBC Universal, Sony, Warner, Nordisk Film, Non Stop Entertainment, Showtime, Turner, Starz och BBC. I höst utlovas bland annat filmer som The Girl With the Dragon Tattoo, Drive och En dag. De filmer som är månadens filmer på C More - och som man ser i reklamfilmerna för kanalen - kommer att finnas på Filmnet.

Förutom kravet på Silverlight känns tjänsten riktigt trevlig, snyggt upplagt och man kan göra spellistor och följa TV-serier. Tjänsten är i beta-version just nu och kostar just nu 49 kronor i månaden i tre månader, därefter 129 kronor i månaden. 49 kronor är den lätt värd, det återstår att se framåt om den är värd 129 kronor.
www.filmnet.se +

41.5°
Roger Åberg
fredag 28 sep 2012 kl 16:30
Grilla på en Power Mac
Ja, varför inte?
37.0°
En titt på Samsung Galaxy Active
Kontrollerad läcka?
37.1°
Fotografen bakom Apples produktbilder
Se och läs hur Peter Belanger jobbar
37.0°
Launchtrailer för Call of Juarez: Gunslinger
Pang, pang! Du är död
37.3°
Panopticon blir Freedom Wars
För PlayStation Vita
37.0°
Co-op-trailer för Splinter Cell: Blacklist
Med split-screen
Angry Birds-regissör klar
Simpsonsveteranen Jon Vitti gör jobbet
Unity slopar licenskostnad för mobilmotorn
I alla fall för baslicensen
AMDs aktie sjunker
Analytiker ändrar inställning från avvakta till sälja
Taiwan öppnar upp WiFi-nätverk för turister
Good Guy Taiwan
Guantanamo Bays WiFi stängs ner
Efter Anonymous hot
39.4°
En F-35B lyfter
Riktigt snyggt
Mer effekt och ansiktslyftning till BMW M5
Nu är den officiell
38.3°
Tokig bygelhäst-sketch
Japan-tv
37.8°
WebKit-Opera släppt för Android
Slut på Betan
38.0°
En titt på nya Flickr
Som lanserades i går
Kate Hudson castad till Wish I Was Here
Spelar frugan
38.7°
Första tv-spoten för Pacific Rim
Mera robotar
Futuremark tillkännager PCMark 8
Lägger till en del nya tester
Ray Manzarek är död
Spelade orgel i The Doors
rss
RSS-flöde för Feber: feber.se/rss. För ämnen: Android, Bil, Design, Film, Foto, iOS, iPad, iPhone, Mac, Mobil, PC, Pryl, Spel, Video, Webb
bloggportalen