Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Vi testar iPod shuffle Första intrycket är rätt mycket kärlek Vi testar iPod shuffle Vi plockade upp en iPod shuffle i går när Macsupport öppnade sin nya butik i Sickla. Jag har alltid gillat shuffle, den är genialisk när man bara vill lyssna på musik, vad som helst, om man går en sväng på stan eller går ner till tvättstugan.Det första som slår en är så klart formatet - den är sjukt liten. På gränsen till för liten, det finns risk för att man tappar bort den, men det får man leva med. Själva konstruktionen är otroligt genomtänkt. Clip:et är extremt viktig för shufflen, den är liksom gjord för att sättas fast på något. Att hörlurspluggen sitter i gångjärnet för clipet är sjukt snyggt.Den gamla shufflen var större men också plastigare. Nya shufflen har samma sköna metallyta som iPod nano och känns grymt mycket lyxigare än den gamla. Den gamla kändes billig, det kändes lite som om man köpt en shuffle för att man inte hade råd att köpa en dyrare iPod, nu känns det mer som man har valt att köpa en iPod shuffle.Tillbaka till konstruktionen - man har skippat inbyggd USB-port och laddning och dataöverföring sker via hörlurspluggen. Snygg lösning, men man måste ha med sig dockan om man vill använda den som USB-minne. Frågan är hur många som verkligen har använt sin shuffle som USB-minne.Integrationen med iTunes är som brukligt är nu för tiden, inget konstigt med den egentligen. Förpackningen är av samma stil som för iPod nano och man får med docka och lurar.Lurarna ja. Man får med Apples gamla lurar vilket är grymt mögigt. Antingen så är Apple snåla och slänger med dem för att de är billigare att tillverka eller så har man en miljard lurar i ett restlager som man vill bli av med. I vilket fall så är det trist.Jag gillar nya iPod shuffle. Jag var lite skeptisk innan jag köpte den, men den känns bara bättre och bättre. Känslan är dubbelt så bra som mot den gamla versionen, minst. Trots missar som lurarna får den denna gott betyg. iPod, , ipod shuffle, test Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n 37.5° 0 Roger Åberg Roger Åberg
fre. 3 nov 2006, 13:55
9 kommentarer till artikeln
koffa
Vad är något när det är "grymt mögigt"?
av koffa, fredag 03 november 2006 kl 15:04
Roger Åberg
Mögligt, fast ändå inte. Luktar lite illa typ. Uselt.
av Roger Åberg, fredag 03 november 2006 kl 19:07
Zark
Ännu en meningslös MP3-spelare utan display?
av Zark, fredag 03 november 2006 kl 21:26
Peter
Mög betyder skit på skånska. En möghög är en hög med skit.
av Peter, fredag 03 november 2006 kl 22:50
Claes
Kanonfina bilder!
av Claes, lördag 04 november 2006 kl 00:13
Roger Åberg
Tack!
av Roger Åberg, lördag 04 november 2006 kl 11:15
dv9074ea
"men man måste ha med sig dockan om man vill använda den som USB-minne. Frågan är hur många som verkligen har använt sin shuffle som USB-minne."

Typisk Apple-Fanboy kommentar. När den första shuffle lanserades sa apple fanboys "Vem behöver skärm". Nu när den nya shuffle saknar usbkontakt så säger ni "vem använder sin shuffle som usb-minne". Nästa steg är väl att säga "vem behöver > knappar" när apple lanserar en shuffle med enbart en play/paus knapp.
Ni fanboys slutar aldrig att förvåna mig med era löjliga kommentarer/påståenden.
av dv9074ea, söndag 05 november 2006 kl 01:58
Roger Åberg
Nag nag. Det var en fråga, frågan är hur många som verkligen använder den som USB-minne. Funktionen var ett säljargument på första shufflen men det känns inte som om så många använde den som USB-minne - eller?
av Roger Åberg, söndag 05 november 2006 kl 16:32
dv9074ea
Du borde istället ha ställt frågan "Vem vill använda en sladd istället för en inbyggd usb-kontakt?". Den vorre betydligt lämpligare än att försöka få inbyggd usb-kontakt att verkar som en oanvänd funktion.
Att den saknar en usb-kontakt jämfört med Shuffle G2 är självklart en nackdel, till och med ilounge skrev det.
Jag ska sluta gnälla men nästa gång ni skriver en recension kan ni väl försöka vara lite mer objektiva. Jag ger i alla fall recensionen tummen ner.
av dv9074ea, söndag 05 november 2006 kl 19:58
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration