Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
onsdag 7 november 2012
fortsättning
Mest likeade bilden i Facebooks historia
Inte helt oväntat på da Obamas
Tidigare idag skrev vi om den mest retweetade tweeten någonsin och den kom från USA:s omvalde president Barack Obama. Nu meddelade precis Facebook att en bild på paret Obama blivit den mest likeade i Facebooks historia. Bilden som föreställer Barack och Michelle Obama är precis samma bild som skickades med i den historiska tweeten från tidigare idag. Jag antar att det inte är helt oväntat med tanke på vilket intresse det amerikanska presidentvalet väckt världen över. I skrivande stund har 3 141 360 personer likeat bilden som ni hittar på länken nedan.
41.3°
Gungstol som stickar mössa
Så slipper du
Att gunga gungstol är väl rätt kul men det händer ju inte så mycket. Om man nu inte har en sån här ball gungstol, som samtidigt stickar en mössa åt en. En spole med garn börjar sticka så fort du börjar gunga och sen är det bara att vänta på att mössan ska bli klar att värma din hjässa.
44.6°
101 filmskurkar på sex minuter
Kom din favorit med?
Ännu en ambitiös youtube-video av en filmjunkie med för lite att göra. Den här gången hyllas filmvärldens 101 största bad guys, från de Niros otäcka familjestalker i "Cape Fear" till allas vår Gollum. Vem var värst? Vilka saknar du i klippet?
37.9°
Suzuki drar sig ur USA
Ansöker om konkurs
Suzuki har inte lyckats så bra med sina bilar i USA så därför tar man nu beslutet att ansöka om konkurs och dra sig ur landet. Företaget American Suzuki Motor ska istället fokusera på att sälja terrängfordon, motorcyklar och båtmotorer. Bilarna Kizashi, SX4, Grand Vitara och Equator är bilarna som hittills har sålts, men de har helt enkelt aldrig tagit fart på den amerikanska marknaden. I år har det sålts 21 188 stycken bilar vilket är en nedgång med 4.7 % jämfört med föregående år. SX4 är modellen som stått för 3/4 av alla sålda bilar.
33.6°
Google lanserar fysiskt betalkort?
Google Wallet Card
Googles betaltjänst för mobilen Google Wallet är en väldigt intressant lösning så fort vi ser lite fler NFC-betalstationer i världen. Enigt rykten och läckor så verkar dock Google ha en lösning för de som vill använda tjänsten men ej kan använda NFC, ett eget betalkort. Google Wallet är alltså en betaltjänst som just nu endast finns i USA som låter användare betala med sin mobiltelefon. Ännu så fungerar detta på väldigt få ställen då det hela fungerar via NFC, något som ej är speciellt utbrett än. Bilderna här vid sidan visar Google Wallet Card och de är tagna direkt från Googles egen sajt (numera är Card-biten borttagen). Google Wallet Card blir ett fysiskt plastkort som du kan använda i vanliga kortläsare i de fysiska butiker du besöker. Kortet är kopplat till ditt Google Wallet-konto och "blir" det kort som du valt som standardbetalning. Detta är i alla fall så det ryktas om att det hela kommer att fungera, förhoppningsvis vet vi exakt hur det blir inom en snar framtid.
39.9°
Premiär för Googles nya gränssnitt
Säg hejdå till vänstermenyn
Efter att ha testat sitt nya gränssnitt ett tag verkar det som om Google idag har lanserat det fullt ut. Det innebär kort och gott att den vänstermeny man haft sedan tidigare nu helt har försvunnit. Google har nu istället flyttat upp de viktigaste menyvalen precis under sökfältet och de lite mer avancerade alternativen hittar man antingen under "More" eller "Search Tools". Jag antar att Google har gjort detta för att göra sidan mindre plottrig då en majoritet av användarna sällan eller aldrig använde något av alternativen i vänstermenyn. För mig personligen, som skulle vilja kalla mig poweruser när det kommer till Google, är det dock ingen vidare förbättring tyvärr. Saker som jag tidigare nådde med ett klick kan nu ta upp till tre klick att komma åt. Men jag förstår givetvis Googles val då jag och andra som mig är i minoritet och Googles mål är att göra det så enkelt så möjligt för de flesta att hitta det de är ute efter.
37.5°
Kim Dotcom blir av med domänen Me.ga
Gabon vill inte ha med honom och hans tjänst att göra
Kim Dotcom gick för ett litet tag sedan ut med att han kommer att starta en ny tjänst liknande Megauppload som tidigare blivit nedstängd. Den nya tjänsten kommer att heta Mega och till den hade han reggat domännamnet Me.ga. Nu har dock planerna gått i stöpet då Gabon som är landet bakom toppdomänen .ga inte vill bli förknippade med saker som uppmanar brott mot upphosrätten. Hela uttalandet är som följande: “Gabon cannot serve as a platform or screen for committing acts aimed at violating copyrights, nor be used by unscrupulous people.” Kim själv är dock lugn och påpekar att det finns ett alternativt domännamn. Vi kan även tillägga att Mega redan blivit hackat av en grupp pirater som kallar sig Omega vilka tycker att Kim är lika illa som Universal med flera.
37.4°
Katter jagar GoPro
Och laserpekare
Youtube-användaren TTCdirecktor byggde en spartansk men genialisk liten box och bråkade lite med sina katter. Han tog en Kleenex-låda, satte i en GoPro-kamera, satte en laserpekare på lådan och band fast två skosnören. Sedan drog han runt med lådan på golvet och fick katterna att jaga kameran. Enkelt, kreativt och snyggt resultat.
43.6°
Harrison Ford är favoritpresidenten på film
USA har röstat
I skuggan av det amerikanska presidentvalet höll nöjessajten The Credits en egen omröstning, med filmvärldens mäktigaste män som kandidater. Harrison Fords president Marshall ur "Air Force One" är den stora segraren, när det kommer till folkets favoritpresident på film. På andra plats hittar vi Morgan Freemans president Beck ur "Deep Impact", och trea rankade sig Bill Pullmans president Whitmore, han med det oförglömliga talet i "Independence Day". Borde vara ett gott råd till motståndaren om fyra år: spöa en alien eller släng en terrorist av planet, om du vill vinna folkets kärlek. Vem får din röst som bästa presidenten på film eller TV?
42.1°
From Japan with love
Vackert
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.
78kg
I backspegeln Konkurrenterna tror inte på Android
Fem år sedan Android presenterades
Nu har det gått mer eller mindre exakt fem år sedan som Google presenterade Android tillsammans med de andra 34 som då ingick Open Handset Alliance (OHA). När Google presenterade det hela den 6 november 2007 så verkar det inte som om deras konkurrenter var varken rädda eller särskilt imponerade över OHA:s initiativ och det hette bland annat att man var på tok för sena för att slå sig in på mobilmarknaden. Symbian, som 2007 fanns på 75% av världens mobiltelefoner, sa bland annat att man inte skulle underskatta Google men att de hade en svår uppgift framför sig. Man sa även: "We have been going nine years and have probably seen a dozen new platforms come in and tell us we are under attack. We take it seriously but we are the ones with real phones, real phone platforms and a wealth of volume built up over years." Idag är Symbian en spillra av vad man var 2007. Microsofts Scott Horn kommenterade Android med: "It really sounds that they are getting a whole bunch of people together to build a phone and thatx27s something wex27ve been doing for five years. I donx27t understand the impact that they are going to have." I dagarna släppte Microsoft sin senaste plattform Windows Phone 8 med vilken man hoppas kunna återta en del av de marknadsandelar man tappat sedan 2007 men analytiker är fortfarande rätt så tveksamma till plattformen då det än så länge inte finns så mycket appar. Microsoft är väl dock ett företag som man aldrig ska räkna ut antar jag. Nokia, som vid tillfället var världens absolut största mobiltelefontillverkare kommenterade det hela kort och koncist som anstår ett finskt företag: "We donx27t see this as a threat" Var Nokia befinner sig idag vet antagligen de flesta som läser Feber. UIQ, den Symbian-baserade mobilplattformen som Sony Ericsson och Motorola samägde var något mer modesta och sa: "Generally, itx27s positive for the industry" UIQ skrotades 2008. Sony Ericsson är idag Sony Mobile efter det att Sony köpte ut Ericsson 2011. Motorola ägs idag av Google. Båda företagen tillverkar idag Android-mobiler. Även Palm var något ödmjuka när de sa: "Palm customers have benefited from the availability of Google services on Palmx27s platform, such as Google Maps for mobile on Palm OS. And we look forward to further collaboration with Google to offer great user experiences on Palm products." Palm köptes upp av HP 2010 och blev senare WebOS. En produkt som vi faktiskt inte riktigt vet vart den är på väg just nu. Vi har inte hittat några exakta citat från varken RIM, BlackBerry-tillverkarna, eller Apple men jag antar att åtminstone RIM inte såg Android som något vidare hot då de hade fullt upp med att hålla koll på iPhonen. Slutsatsen är hur som helst att det kan gå väldigt snabbt i den här branschen och är man inte uppmärksam så är man snart tvåa eller död. Android är idag världens största mobila operativsystem och har 75% av världsmarknaden för smartphones.
47.6°
Håll ordning i dina photoshopfiler!
Att namnge lagren är en bra början
Ett tips jag ger när jag föreläser om Photoshop är att hålla en struktur bland lagren, även om man bara har ett par lager. Får man in det som en självklar del i arbetsflödet så kommer man alltid att göra det och inte plötsligt sitta med en fil på 20+ lager utan namn och ordning. Ett litet tips är cmd+G vilket är ett bra kortkommando som gör en mapp och placerar alla markerade lager inuti den. Om du som jag tycker att det är viktigt att hålla lite koll på sina lager genom att namnge dem så kanske denna t-shirt är något för dig. Tröjan säljs endast denna vecka och kostar 17 dollar plus 10 dollar i frakt.
37.8°
Analogt ftw
Ett klipp om folk som kör analogt i vår digitala värld
PBS har en serie som heter "Off-Book" och den här gången snackas det om hur människor fortfarande använder analoga saker i vår allt mer digitala värld. Är digitalt alltid bättre än analogt? Eller är det tvärtom? Vad tycker du?
38.7°
Hur man fotograferar i rymden
Astronauten Donald Pettit berättar om sina rymdbilder
Har du någonsin funderat över hur det är att fotografera i rymden? Jag kan inte säga att jag funderat över det innan men nu när jag lyssnar på Donald Pettit så är ämnet plötsligt extremt intressant. Donald är en astronaut som bott på ISS tre gånger i totalt över ett år och har vid dessa tre tillfällen fotograferat en hel del. I klippet här berättar han om hans tio kameror, sitt favoritobjektiv, hur han tänker när han fotograferar inne i ISS samt utanför.
39.0°
Märk upp din iOS-laddare
Så att ingen snor den
Laddare, dessa nödvändiga saker som man har i driver när man inte behöver dem och som alltid är borta när man som mest behöver dem. De är lite som tändare, "råkar" försvinna efter att folk har lånat dem. För att råda bot på detta kan man klistra rätt roliga vinylstickers på sin laddare. Whooz som de kallas är ett Kickstarterprojekt som har fått full backning och som borde bli verklighet. 10 dollar för ett paket med fyra. Ta en själv och ge tre till dina vänner.
37.0°
7 stycken panda-ungar har fötts i Kina
Ultra-naaaaw
Chengdu Panda Base i sydöstra Sichuan-provinsen har nyligen fått tillskott i form av sju stycken supersöta små panda-bebisar. Och kom ihåg att lite tittning av gulliga djur förbättrar din arbetsförmåga, så ha det som argument om chefen frågar varför du sitter och tittar på detta klipp.
43.7°
Vinterträna - eller dö
Sluta dega, börja jogga
Nu börjar det så sakterligen att bli råkallt utomhus. Och vad gör vi då? Jo de flesta av oss bunkrar upp med förnödenheter (godis, chips och kött) och kurar ihop oss i våra hem. Men det kan vara dödligt. Enligt forskare ökar risken för att få livshotande sjukdormar då vi lever mindre hälsosamt under vintern. Tidigare har forskarna sagt att träning just på vintern när det är kallt är skadligt, då kylan kan få blodtrycket att sjunka och då i sin tur orsaka hjärt- och kärlsjukdomar. Men eftersom typ hjärtinfarkter ökar under vintern oavsett hur kallt det är kan det inte bero på träningen, utan på något annat. Hur vi lever och äter under juletid till exempel. Vem kommer inte på sig själv med att sitta som en späckad julegris och oja sig över hur mycket man faktiskt har tryckt i sig? Det här är säkert en självklarhet för vissa, men man kanske ska tänka lite på hur mycket man stoppar i sig under dagarna runt jul. Och glöm inte att röra på er!
43.5°
Sigma 35mm f/1.4 får pris och datum för säljstart
Äntligen en billig ljusstark 35:a med autofokus
Idag släpper Sigma mer information om sitt första objektiv i deras nya Art-serie. Det första objektivet som släpps med den nya designen är ett 35mm f/1.4. Objektivet har den fulla beteckningen Sigma AF 35mm f/1.4 DG HSM A varav A står för Art. Objektivet är helt och hållet byggt i Japan och har 13 linselement i 11 grupper. Den minsta bländaren är f/16, närgränsen ligger på 30 centimeter (vilket ger en förstoringsgrad på 1:5,2), det har 9 bländarlameller och filterstorleken är på 67mm. Vikten på objektivet ligger på 665 gram vilket är mer än motsvarande objektiv från Nikon och Canon (600 respektive 580 gram). Dock är Sigmas objektiv betydligt billigare och har ett rekommenderat pris på 7 999 kronor vilket är cirka 5 000 kronor eller mer billigare än Nikons och Canons. Objektivet kommer i december och kommer i fattningar för Canon, Nikon, Sony, Pentax och Sigma.
39.8°
Så här ser Facebooks datacenter i Luleå ut från ovan
Få en liten inblick i hur stort det är
Förra året blev det klart att Facebook skulle bygga sitt första datacenter utanför USA i Luleå och även om det dröjer tills 2014 innan det är i drift så kan man redan nu skaffa sig en uppfattning om hur det 84 000 kvadratmeter stora bygget kommer att se ut. Här är en film som visar det hela från luften.
41.3°
MIT-professorer vill fördubbla telefoners batteritid
Säger sig ha lösningen
Många kul prylar, upptäckter och experiment kommer från MIT och nu är ytterligare ett gäng därifrån på väg att förändra en stor del av våra liv. Två stycken professorer på MIT har enligt dem kommit på ett sätt som gör att man kan mer än halvera strömförbrukningen vad gäller antenner för trådlös datakommunikation. I slutändan betyder detta förstås en bättre batteritid för din smartphone. För att förklara det väldigt enkelt så måste en antenn för sådan kommunikation ha en förstärkare som förstås drar ström. Denna förstärkning får heller ej gå ner i något viloläge som det ser ut nu, detta du kommunikationen inte tål hopp i spänningen. Alltså ligger denna förstärkning konstant och drar massa ström, även när telefonen ej används. Men nu har då alltså dessa professorer kommit på ett sätt hur man kan få antennförstärkaren att gå ned i "viloläge" utan att störa eventuell kommunikation. Först och främst gäller detta dock basstationer och en produkt för dessa kommer de att visa redan i vår under Mobile World Congress. Nästa steg är dock mobiler och det är något vi längtar efter eftersom de pratar om så mycket som en fördubbling av batteritiden.
46.2°
Star Wars i Disneys kläder
Hemskt eller lovande?
Vad händer om man klär Star Wars med Disney-karaktärer? Något som är rätt så läskigt kan man konstatera efter att ha sett den här videon.
34.6°
McLaren F1 såld för över 3.5 miljoner pund
Dyraste begagnade superbilen någonsin
Den brittiska bilhandlaren Tom Hartley Jr har nyligen gjort något historiskt. De har nämligen lyckats sälja en McLaren F1 för över 3.5 miljoner pund. Det sanslösa priset gör detta objekt till den dyraste moderna superbilen som någonsin har sålts. Exakt summa har inte avslöjats och vem köparen är är oklart. Men en fin bil att lägga till samling får personen onekligen.
40.7°
iPad vs Surface-mashup
Reklamparodi
Här är en reklamparodi där man har tagit en reklamfilm för iPad, eller ja egentligen är den för iPad Mini, och kombinerat den med en reklamfilm för Microsoft Surface och tvistat till det lite. Inte jättebra men så här i efterdyningarna efter det amerikanska valet så verkar det lite snålt med "riktiga" tekniknyheter så man tager vad man haver. Ni hittar originalfilmerna under "Läs mer".
42.3°
Flickr får ny chef
En gammal National Geographic-fotograf dessutom
Yahoos vd Marissa Mayer har flera gånger påpekat att Yahoo kommer att lägga mer fokus på Flickr efter att de förfallit i flera år. Nu har hon utnämnt en ny chef för vad de kallar "Emerging Product and Technology" och han blir även chef för Flickr. Mannen heter Adam Cahan och kommer att svara direkt till Marissa vilket ger honom en kanonposition för att styra upp saker och ting. Adam Cohen kom till företaget förra året då Yahoo köpte hans 12 veckor gamla startup IntoNow för mellan 20 till 30 miljoner dollar. Det som dock gör att mitt hopp för Flickr kanske kan återkomma är att Adam Cahan är en föredetta National Geographic-fotograf. Vad gäller vad fotografer vill ha så borde han ha lite koll kan man hoppas helt enkelt. Vad som dock är lite humoristiskt är att Marissa Mayer själv delar sina bilder på Instagram och Cahan själv, jo han lägger upp sitt på Google+. Detta borde dock betyda att de båda vet vad som är dåligt med Flickr och vad för funktioner som bör ordnas.
38.9°
67,89 miljoner sålda Gran Turismo-spel
Inte illa
Polyphony Digitals omåttligt populära bilspelsserie, Gran Turismo, har numera sammanlagt sålt mer än 67,89 miljoner enheter. Spelet som sålt bäst i serien är PlayStation 2-klassikern Gran Turismo 3 A-Spec som såldes hela 14,89 miljoner enheter. Det senaste spelet i serien, Gran Turismo 5, har också sålt riktigt bra nämligen mer än 9 miljoner enheter. Gran Turismo - 10,85 miljoner Gran Turismo 2 - 9,37 miljoner Gran Turismo 3 A-Spec - 14,89 miljoner Gran Turismo Concept - 1,56 miljoner Gran Turismo 4 Prologue - 1,4 miljoner Gran Turismo 4 - 11,6 miljoner Gran Turismo 5 Prologue - 5,35 miljoner Gran Turismo PSP - 3,86 miljoner Gran Turismo 5 - 9,01 miljoner Siffran lär öka mer då Gran Turismo 6 sannolikt är under utveckling någonstans samt att det ryktats om en PlayStation Vita-version av spelet. www.gamespot.com På tal om racingspel och PlayStation så huserar PlayStation-affären just nu en saftig REA på massvis med racing-spel. Vilka dessa är kan man se via länken nedan.
42.7°
Pixar döper sitt huvudkontor efter Steve Jobs
Hedrar sin förre ägare
Filmstudion Pixar har döpt sitt huvudkontor och största studio efter sin förre VD, Apple-grundaren Steve Jobs. Det var efter Jobs hade blivit utfrusen från Apple 1985 som han 1986 köpte Lucasfilms digitala filmstudio som senare döptes om till Pixar. Fram till Disney köpte Pixar 2006 så var Jobs VD och störste aktieägare i Pixar.
41.9°
Neil deGrasse Tyson pekar ut Supermans födelseplanet
Krypton kretsade runt stjärnan LHS 2520
I det kommande numret av den amerikanske serietidningen Action Comics så ber Superman den amerikanske astrofysikern Neil deGrasse Tyson att försöka ta reda på var hans hemplanet Krypton antagligen låg. Tyson har efter vissa beräkningar kommit fram att en stjärna kring vilken Krypton skulle kunna ha kretsat är den röda dvärg-stjärnan LHS 2520 i konstellationen Corvus som ligger 27,1 ljusår från jorden. Tyson säger själv om sitt framträdande: "As a native of Metropolis, I was delighted to help Superman, who has done so much for my city over all these years. And it’s clear that if he weren’t a superhero he would have made quite an astrophysicist." ACTION COMICS #14 kommer ut i USA idag.
42.3°
Watch Dogs släpps nästa år
Trevligt
Ubisoft-bossen Yves Guillemot bekräftade nyligen att sSpelet som, för många, var bäst på E3 2012, Watch Dogs, kommer släppas under 2013. "Watch Dogs will be coming next year," Spelet beräknas att släppas till Windows, PlayStation 3 samt Xbox 360 och kanske även till Wii U.
44.2°
Uncharted: Fight For Fortune listat
Men vad är det?
Ett spel med titeln Uncharted: Fight for Fortune finns numera listat på den australiensiska motsvarigheten till ålderrekommendationssystemet PEGI. Det är första gången detta namn dykt upp någonstans men då det är Sony som ligger bakom det hela kan man kanske gissa att detta är någon form av sidohistoria till Uncharted-serien. Spelet utvecklas av One Loop Games som skriver på sin hemsida att de nyligen avslutat två stora projekt varav ett är sitt första storspel. Tidigare spel från utvecklaren är Star Wars Episode III: Revenge of the Sith, Full Spectrum Warrior och The Saboteur. Spelet har fått åldersgränsen G vilket motsvarar 3 på PEGI-skalan vilket i sin tur är den lägsta åldersgränsen. Så sannolikt blir detta ingen våldsam historia utan kanske någon minispelsamling eller dylikt. Värt att nämna också är att spelet står listat som multi-platform vilket troligen innebär att spelet kommer släppas till PlayStation 3 och PlayStation Vita.
37.9°
Sony delade ut telefoner på Skyfall
Rolig reklam-kampanj
Under den senaste James Bond-filmens öppningshelg i Stockholm så gjorde Sony Mobile en rätt så rolig reklamkampanj där man lottade ut ett gäng med Sony Acro S-telefoner till biobesökarna. Som ni kan se i filmen så hade man gömt dessa på ett rätt så listigt för att påvisa telefonens tålighet för väta. James Bond själv använder en Sony Xperia TL i Skyfall.
52.0°
Den mest retweetade tweeten någonsin
Barack Obama slår rekord
För några timmar sedan stod det klart att Barack Obama får vara president i fyra år till och när det stod klart skickade Obamas team ut den här bilden och texten på Twitter. Inte oväntat blev anhängare inte bara i USA utan även i resten av världen helt till sig och retweetade som tokar. I skrivande stund är det bara några tusen kvar till halvmiljonen och det ska vara rekord, den mest omtwittrade twittringen någonsin.
46.1°
Bekräftat Microsoft lägger ner Messenger
Nu är det Skype som gäller för chatt
Vi har tidigare skrivit om att Microsoft planerar att lägga ner sin chatt-tjänst Windows Live Messenger för att istället fokusera all kraft på att utveckla Skype, den andra chatt-tjänsten man äger sedan tidigare genom ett uppköp förra året. Nu har Microsoft själva bekräftat att så är fallet och någon gång i början av 2013 kommer man börja migrera de över 100 miljoner Messenger-användarna till Skype. Tony Bates på Skype säger: "We will retire Messenger in all countries worldwide in the first quarter of 2013 (with the exception of mainland China where Messenger will continue to be available)" Microsoft uppmanar nu Messenger-användare att ladda ner den senaste Skype-klienten där användare kan knyta ett Messenger-konto och ett Skype-konto till samma Microsoft-konto. Skype säger vidare att man ska hjälpa Messenger-användare med migreringen de kommande månaderna så att detta ska gå så smidigt så möjligt.
41.7°
Gamexplain recenserar Paper Mario: Sticker Star
Tjocka Mario tunn som papper
Gamexplain har gjort en tämligen lång och genomgående videorecension av Paper Mario: Sticker Star till 3DS för den som är sugen att spana in. Paper Mario: Sicker Star släpps redan den 11 november i USA medan vi i Europa får vänta till den 7 december innan vi får lägga vantarna på papperstunna Mario.
37.9°
Filmtips Johan Falk - Organizatsija Karayan
En dålig dag att vara gangster
Johan Falks styvdotter kidnappas av ryska maffian. Det är upptakten till den tionde filmen om Göteborgssnuten, en film som fortsätter att hålla serien spännande. Det hjälper förstås när skiten blir personlig, skriver Fredrik Adolvsson på MovieZine: Trovärdigheten kan kanske diskuteras, men det är en riktigt tråkig diskussion vi kan spara till en annan vecka. Huvudsaken är underhållning, som vi får, och karaktärer att känna för, vilka också är närvarande. Inför filmens upplösning vill jag till och med påstå att det finns nagelbitarstunder värda namnet. En bitterljuv aspekt är skådespelarna. Seriens huvudskådespelare är stabila som alltid, poliserna med Jakob Eklund i spetsen, Mikael Tornving, Meliz Karlge och alla de andra. De gästande skurkarna, est-ryska maffian, kan jag heller inte klaga på. Elaka jävlar (...) det är trevligt med den här mängden svensk action. Tillräckligt trevligt för att jag egentligen ska vara nöjd. "Organizatsija Karayan" är en bra film. Betyget landar även den här gången på 4/5. Läs hela recensionen här... "Johan Falk - Organizatsija Karayan" finns idag ute på Bluray, DVD och video on demand. Bonus: Kolla in en 4 minuters bakom kulisserna-video här ovan.
39.2°
Systemuppdatering av Wii U på releasedagen
Krävs för att få tillgång till MiiVerse, eShop, och chatten
IGN har nu fått tillgång till sin Wii U-konsol och många undrar nog hur gränssnittet och MiiVerse kommer att fungera, men enligt IGN krävs det en systemuppdatering för att få tillgång till dessa funktioner. Det gäller funktioner såsom MiiVerse, Wii U Chat, Nintendo TVii (kommer bara till USA) och Nintendo eShop. Denna uppdatering kommer att släppas strax innan releasedagen av Wii U vilket innebär att alla som vill ha tillgång till dessa funktioner kommer behöva göra en systemuppdatering dag ett. En lösning som inte känns helt optimal då det finns en hel del människor som aldrig kommer att koppla upp sin Wii U mot internet. Samtidigt kräver dessa funktioner en internetuppkoppling för att fungera så de som inte kopplar upp konsolen hade ändå inte kunnat använda dessa funktioner. Alldeles nyligen rapporterade Nintendo att de senare idag kommer att hålla en japansk Nintendo Direct där de kommer att berätta om alla detaljer kring MiiVerse. Förhoppningsvis kommer det även en Nintendo Direct på engelska så att vi också kan förstå vad som sägs.
37.5°
tisdag 6 november 2012
Unboxing av de första Wii U-spelen
Hur ser egentligen fodralen ut?
Nu har de första exemplaren av Wii U-spel anlänt till amerikansk press och Gamesradar har gjort en trevlig unboxing där de kikar in i fodralen för att se vad de innehåller. Som ni kan se kommer alla spel att ha blåa fodral.
33.7°
Spotify nu anpassat för iPhone 5
Fyller ut den större skärmen
Spotify släppte precis en ny version av sin iOS-app och det enda som verkar vara nytt är att man nu har anpassat appen så att den ska dra nytta av iPhone 5:s större skärm. Spotify 0.5.8 till iOS hittas på länken nedan eller så är det bara att uppdatera den via App Store direkt från telefonen.
41.2°
Trailertips Cottage Country
Malin Åkerman i en våldsam historia
Malin Åkerman ska verkligen ha all cred för att inte vara för fin för skruvade, annorlunda och konstiga roller. Hon kickade röv som superhjältinna i "Watchmen", kissade ner Ben Stiller i "The Heartbreak Kid", växlade om till cancersjuk för indiedramat "Kärlek i New York", för att senast hångla och dansa loss med Tom Cruise i "Rock of Ages". Ett av tolv (!) kommande projekt på Malins IMDb-sida är thrillerkomedin "Cottage Country" mot Tyler Labine (känd från bl.a. "Tucker and Dale vs Evil"). Filmen handlar om ett lyckligt par på väg att förlova sig, som varken låter påfrestande släktingar eller mord stå i vägen för lyckan. En slags "Very Bad Things" i skogen. Låter det lockande? I helgen släpptes en första, våldsam, trailer. Se den här ovan!
44.9°
Gör Microsoft en Xbox Surface?
Rykten antyder det
Det har dykt upp ett nytt rykte som säger att Microsoft håller på att utveckla en sju tum stor tablet kallad Xbox Surface. Ryktet säger att den troligen kommer att ha en "custom ARM processor and high-bandwidth RAM" designat specifikt för spelande. Den kommer inte heller att köra en fullversion av Windows utan istället en specialbyggd variant. Enligt "den hemliga källan" kommer den att släppas ungefär samtidigt som nästa Xbox, vilket för tankarna till att den möjligen kommer att kunna fungera ihop med Xbox 720. Det låter inte helt otroligt. Microsoft har redan visat sin Surface-tablet och de har ju också sitt Xbox Smart Glass för spelande så detta rykte kan mycket väl stämma. Men vi får la vänta och se helt enkelt.
46.3°
Nya bilar i DLC till Forza: Horizon
Vackra bilar
Idag (om det nu är samma släppdag här som i Amerika) så har det släppts ett DLC till Forza: Horizon som innehåller sex stycken nya vrålåk till bilar. Paketet kostar 400 låtsaspengar och innehållar dessa bilar: 2012 Lamborghini Gallardo LP570-4 Spyder Performante 2012 Shelby 1000 2010 BMW M3 GTS 1965 Shelby Cobra 427 S/C 1994 Nissan 240SX SE 2012 Jeep Wrangler Rubicon
39.2°
Med pensionen som insats
Politikfeber
En intressant dokumentär av SVTs Dokument inifrån som handlar om när staten placerade 500 miljarder av våra pensionspengar på aktiemarknaden.
41.3°
Multiplayer-banor från Black Ops 2
Läckta på YouTube
Call of Duty: Black Ops 2 läckte ut på piratsidor för ett tag sedan vilket resulterade i att folk har lagt upp ett flertal olika klipp från spelet. Här har vi ett gäng sådana klipp, nämligen spelets multiplayer-banor. Återstår att se hur länge Activision låter dessa klipp ligga upp men fram tills det händer så kan man ju spana in dem efter hoppet.
35.9°
Reutersfotograf har följt Obama under kampanjen
Så här kan det se ut om man jobbar som nyhetsfotograf
I natt så är det val i USA och Obama har i flera veckor rest landet runt och kampanjat för att få sitta som president i fyra år till. Med honom så åker ett helt gäng från pressen med flertalet fotografer. Här är ett videoklipp där vi kan höra reutersfotografen Jason Reed berätta om jobbet. Bland annat så sitter de och fixar till bilder i bilarna mellan mötena för i dagens samhälle är snabbhet allt.
43.4°
Facebook för iOS får fotofilter
Förvänta er dock inga Instagram-effekter
Idag uppdaterades Facebook-appen och lite i tysthet så lanserades en ny funktion i och med uppdateringen, fotofilter. som de flesta känner till så har ju Facebook köpt Instagram och att det skulle betyda att Facebook fick lite filter i likhet med Instagram eller att en starkare koppling mellan de två skulle ske var nog ingen som sa emot. Nu har Facebook-appen för iOS fått just det, filter. Tro dock ej att detta är ens i likhet med Instagram, dessa filter är nog mer för den som ogillar Instagram och alla retro-appar som flödar över marknaden. Filtren är ganska tillbakadragna och gör bara mindre ändringar istället för att vara så extrema som hos Instagram. Här pratar vi istället ganska små färgskiftningar samt kontrastökning/minskning. Det blir alltså mer likt hur en fotograf ändrar sina bilder i Photoshop fast med enkelheten av ett enda klick. På vissa bilder kommer du knappt att se skillnad mellan filtren, ibland blir det bara att bilden får ett konstigt färgstick men med rätt filter för rätt bild så kommer bilden klart bli roligare än det som kommer direkt ur kameran. Filtren går att jämföra med de som finns i den underbara appen VSCO Cam fast Facebooks är klart sämre tyvärr. Vad tycker ni om de nya filtren?
34.0°
Paddlar bakom ratten att växla med trots manuell låda
Ja det är faktiskt möjligt
Paddlar bakom ratten har jag aldrig fastnat för, det var kul när det började hamna i vanliga bilar men nu för tiden använder jag dem sällan eller aldrig när de finns. Vill man ändå hålla på och trycka fram och tillbaka men sitter med en manuellt växlad bil har det fram tills nu varit lite problem. Master Shift fixar dock biffen och erbjuder ett kit som ger dig paddlar bakom ratten i en Corvette C6, men du måste fortfarande använda kopplingspedalen. Hur det hela fungerar förklaras i klippet.
34.0°
Lär dig fokusstackning
Bra grundkurs
Vid makrofotografering så är det väldigt svårt att få allting i fokus, i vissa fall till och med omöjligt. Då kommer tekniken som heter fokusstackning in i bilden. En teknik som går ut på att man tar flera bilder med skärpan på olika ställen för att sedan i Photoshop lägga ihop dessa. Är du intresserad av hur det hela fungerar och hur du går till väga så hittar du en bra artikel om det på länken nedan.
38.6°
Rykte Google osäkra på om Apple godkänner Maps-app
Vill inte släppa in en "bättre" produkt än Apples egna
I den senaste versionen av Apples mobila operativsystem iOS så hade man ju som bekant valt att ersätta Google Maps med sitt eget kartsystem, något som ogillades av många iOS-användare. Dock så utlovade Google att man skulle ta fram en separat iOS-app för Google Maps men nu kommer lite oroväckande uppgifter angående det. Enligt brittiska The Guardian så misstänker källor ifrån Google att Apple inte kommer att godkänna deras separat Google Maps-app. Som orsak anges att Apple nu vill rädda sitt ansikte efter det att man kickat Scott Forestall, den ytterst ansvarige för valet att slänga ut Google Maps, och därför inte vill att användare ska kunna jämföra Google Maps med sina egna kartor. En annan anledning till varför Google-källorna tror att det blir svårt att få en Google Maps-app godkänd är att inga tredjeparts-kartappar som använder Googles teknik, det finns några stycken, finns att hitta bland de tredjeparts-kartapparna som Apple själva rekommenderar. Google sägs vara klar med sin version av Google Maps till iOS i slutet av året enligt samma källor men vi får väl som sagt se om den någonsin dyker upp i App Store. Men som sagt, detta är bara ett rykte från anonyma källor så vi får nog ta det hela med en nypa salt.
24.3°
Porträtt till broderi
Varför printa när man kan sy
Cayce Zavaglia är en konstnär som hållit på med både måleri och teckning innan. Hennes senaste projekt är dock en blandning av två andra konstformer, foto och broderi. Hon fotograferar enkla porträtt i sin lilla hemmastudio och sätter sig sedan och broderar/syr en ny variant av det tagna porträttet, ganska coolt faktiskt.
40.5°
Prova Disney Epic Mickey 2
Demo på Live
Major Nelson påstår att man numera kan hitta ett spelbart demo för Disney Epic Mickey 2 på Xbox Live Marketplace. Content: Disney Epic Mickey 2: Gameplay Demo Availability: Check availability in your Xbox LIVE region Dash Text: Unleash the Power of Two in this exciting, action-packed game demo where you can join Mickey Mouse and Oswald the Lucky Rabbit in an epic battle to save the magical world of Wasteland. Så sätt igång och tanka om du är sugen på att prova detta spel. UPPDATERING: Precis som Erik nämner bland kommentarerna så verkar demot inte dykt upp i Sverige ännu. Demot finns även för PlayStation 3 dock endast i den amerikanska PlayStation-affären. Så om man har ett amerikanskt konto så kan man tanka det därifrån.
37.1°
Maserati visar upp nya Quattroporte
Nytt utseende och mer pulver
Maserati lyfter äntligen på skynket till nya Quattroporte. Officiell visning kommer att äga rum i januari på North American International Auto Show i Detroit. Utsidan ser helt annorlunda ut och bilen ska även ha fått mer krut under huven än tidigare. Nosen har fått en design som påminner mer om GranTurismo samtidigt som den har fått en tydligare markerad midjelinje. Baken hämtar den också inspiration från syskonet. På insidan ska den vara ännu mer elegant än tidigare. V8:an under locket där fram är enligt Maserati helt ny och handbyggd av Ferrari, men vilken effekt den spottar ur sig är inte helt klart. Det sägs dock att det rör sig om 530 hästar. Bilen väntas få fler motoralternativ i framtiden, bland annat snackas det om en turbomatad V6:a. Det sägs också att bilen kommer att erbjudas med fyrhjulsdrift längre fram. Pris och tillgänglighet är oklart för tillfället. Klipp under "Läs mer".
45.0°
Två Kickstarter-kampanjer från Storbritannien
Ett spel och en skiva
Som vi nämnt tidigare i dag så lanserades Kickstarter i Storbritannien nyligen och med det en rad nya intressanta projekt. Två av dem har vi här. Det första är spelet Sui Generis som är ett "öppenvärlds-RPG" för PC med en lovande spelmotor bakom sig och intressanta gameplay-innovationer. Det hela ser lite Diablo-liknande ut men till skillnad från just Diablo så handlar Sui Generis inte om att springa runt och döda stora horder med fiender utan mer om att utforska världen och göra vad man vill i spelvärlden som enligt utvecklarna skall leva ett liv för sig. What exactly you do and how you do it is entirely up to you. The world is carefully designed to be believable and have a life of its own. It is not there to wait for you to go on quests, trigger events or make decisions. Events will take their course and may take a turn for the worse if you donx27t get involved. Inte helt olikt spel som Demonx27s Souls så är varje fiende betydelsefull vilket gör de olika striderna avsevärt mycket mer intensivare. En video för projektet kan hittas ovan och om man är intresserad av att ge utvecklarna lite pengar så kan man göra det via länken nedan. www.kickstarter.com Ett annat lite mindre men ändå tuff Kickstarter-kampanj är det för The Amiga Works där Allister Brimble planerar att släppa uppdaterade versioner av musiken han gjorde under tiden han jobbade för Team 17. Som exempel så lade Allister upp klipp från några av sina klassiska låtar: Samt vad man kan förvänta sig (exemplet som gavs var det för Alien Breed). Pengar till detta projekt kan man ge bort via länken nedan.
41.6°
Louis CK som Abraham Lincoln
Humor
Förra veckan så var komikern Louis CK värd för den amerikanska sketchshowen Saturday Night Live. Under det avsnittet så bjöd man på den här sketchen där Louis CK gör en sketch om Abraham Lincoln i samma stil som Louis egna TV-show Louie.
42.5°
Windows 8 i soffbordet
Ultimate kombo?
YouTube-användaren slymick har byggt ett soffbord där själva bordet är en 40-tum stor pekskärm. Undertill sitter det en gammal dator som i sin tur skickar Windows 8 till skärmen. Mick som han egentligen heter visar runt lite bland menyerna, spelar lite Angry Birds in Space och meckar med lite bilder. Ganska ballt va?
45.3°
Osäkert om The Last Guardian släpps nästa år
Jaha...
I en intervju som franska JeuxVideo gjorde med Sony Computer Entertainments president för Worldwide Studios, Shuhei Yoshida, nämnde han att han inte kan lova att spelet släpps under nästa år. Nog inte helt oklokt att inte utlova något då folk sannolikt skulle bli ännu mer besvikna om det missar 2013 också. Han nämnde dock att Team ICO jobbar hårt på spelet och framförallt spelmotorn. Det är även anledningen varför vi knappt sett något från spelet då ett stort fokus ligger på att få klart de tekniska delarna.
32.0°
BMW:s nya tillvalsratt har inbyggd display
Känn dig som en riktig racingstjärna
M Performance Steering Wheel är ett nytt tillval i katalogen hos BMW. Det är en ratt i kolfiber och alcantara med inbyggd display där man kan se saker som oljetryck och soppaförbrukning. Men det coolaste (eller barnsligaste) är att den har massa lampor i sig som fungerar på samma vis som i exempelvis en F1-bil. Lamporna talar om när det är dags att växla och kan även fungera som julgran om du vill köra dragrace. Racerföraren Tim Schrick visar hur den fungerar. Ratten går att få till den nyaste 1-serien femdörrars och 3-serien sedan.
43.5°
Samsung släpper sjukt exklusiv tv
75 tum med obefintlig ram
Sugen på ny TV men tycker att dagens modeller är lite för tattiga så kanske Samsungs senaste modell är exklusiv nog. Deras nya apparat heter ES9000 Smart TV och kostar 10 000 dollar. Det coola med tv:n är att den är 75 stor och har en nästan obefintlig ram, samt att den har någon form av bronsfärg som tydligen tagit 24 000 timmar att utveckla. I videon ovan kan du se hur hela skapelseprocessen gick till samt förstås se hur tv:n ser ut.
45.4°
Intervju med Vincent Laforet
Tio minuter om filmskapande
Vincent Laforet gjorde sig känd inom filmvärlden för att vara en av de första som började filma med systemkameror, då Canon EOS 5D Mark II. Sedan dess har hans filmskapande tagit övertaget från hans stillbildsfotograferande. Denna tid borde ha gett honom ganska stor insikt i skillnaderna och likheterna mellan de två. Här kan vi höra en tio minuter lång intervju där han pratar om just det samt allmänt om filmskapande.
37.0°
Bilder från Gamex
Rätt bra mässa faktiskt!
Mässor är inte min drömsysselsättning här i livet, speciellt inte i Sverige. Oftast är det bara gammalt trams och hög musik i en vidrig kombo. Jag drog ut med sonen och hans polare till Gamex i helgen och blev positivt överraskad, det var kanske lite för litet för att kännas fantastiskt men med nyheter som, bland andra, Halo 4 och Wii U (och alla spelen till den plattformen) tycker jag att det var en trevlig tillställning. Här kommer lite bilder för er som inte hade möjlighet att ta er ut.
40.5°
Bygg din egen systemkamera
DIY-kit med utbytbara objektiv
Det finns ett gäng olika kamerapaket att köpa där man får bygga sin egen kamera och här har vi ett till. The Last Camera är ett DIY-kit som sticker ut från mängden genom att ha utbytbara objektiv. Kameran använder 135-film samt kommer med två stycken bakluckor, en vanlig och en med en spak för att läcka in lite ljus för äkta lomo-känsla. De två objektiven har brännvidderna 22mm samt 45mm vilket alltså är en hyfsad vidvinkel och ett standardobjektiv. Tyvärr står det ingenting om vilken bländare objektiven har, jag tar för givet att den är fast precis som att jag antar att slutaren har en fast tid. Jag tycker den ser lite kul ut så jag ska i alla fall beställa en, mest på grund av att kameran kostar cirka 350 kronor.
37.3°
NASA förklarar orkanen Sandy
Hur bildades den?
NASA har släppt den här videon där de ger en förklaring till hur orkanen Sandy uppkom. Owen Kelley från NASA har jobbat med data från satellit-bilder från TRMM som kan bygga upp en bild över hur stormen har bildats och hur den dragit fram.
39.4°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration