Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
måndag 10 januari 2011
fortsättning
Wordmark - Smidigt typsnittsverktyg
Förhandstitta på hur typsnittet ser ut
Wordmark.it är en rätt scysst tjänst om man lite snabbt vill kolla hur ett ord ser ut med de typsnitt som du har installerat på din dator. Efter man har skrivit in ordet som man vill ha typograferat så söks datorn igenom efter de typsnitt som finns installerade och sedan listas det inskrivna ordet med de hittade typsnitten. Efter det kan man välja ut och isolera enskilda typsnitt som man vill kolla närmare på och förhoppningsvis hittar man då något som faller en i smaken. Helt klart ett verktyg som kan vara intressant för webbdesigners och andra med design-ambitioner.
38.2°
Gameplay från Resident Evil: Revelations
Resident Evil på 3DS
Capcom bjuder här på de första riktiga gameplay-bilderna från deras kommande Resident Evil-spel för Nintendo 3DS, Restident Evil: Revelations. Ännu ett klipp från Restident Evil: Revelations kan hittas efter hoppet.
37.3°
Nytt namn för Silent Hill 8
Silent Hill: Downpour
Konamis kommande Silent Hill-spel har fått sig ett officiellt namn som samtidigt avslöjar vilket element som kommer spela stor roll i spelet. Spelet kommer att heta Silent Hill: Downpour och tydligen kommer regn att vara spelets dimma. En annan viktig detalj är att välbesökta ställen så som sjukhuset och skolan kommer inte vara med i Downpour. Spelet kommer att utspela sig i sydöstra Silent Hill och själva spelytan kommer vara så pass stor att man kommer kunna åka tunnelbana för att snabbare kunna ta sig fram. Spelarna kommer att uppmanas att undvika strider istället för att skjuta sönder allt man ser. Vapen kommer att fördärvas efter en viss tids användning. Dock kommer man inte kunna undvika boss-striderna som även kommer att använda sig av quick-time-events. En annan trevlig grej som återvänder är att det finns olika svårighetsgrader för spelets pussel.
37.2°
Tea X Two
av Sebastian E
Designern Sebastian Errazuriz är född i Chile men lever och jobbar i New York. Han skriver på sin hemsida att han vill formge saker som ska påminna oss människor om vår dödlighet. Han vill att vi ånyo ska ifrågasätta hur vi valt att leva våra liv och vilka dagliga rutiner vi väljer. Tea X Two är två tekoppar som samsas tätt på ett och samma fat - som två nyförälskade som flyttat samman i en alldeles för liten lägenhet.
38.1°
Android Appmåndag
Beluga är en ny och riktigt lovande app för grupp-chatt med fotofunktion och stöd för platsinformation likt foursquare eller facebooks "check in". Inte nog med att logotypen påminner om twitters ökända "failwhale", de har dessutom lånat lite friskt ur sättet man lägger upp diskussionstrådar, på ett bra sätt. Man startar en chatt enkelt genom att skicka ett meddelande till en kontakt ur telefonboken, om denne kontakt inte har Beluga får denne istället ett mail. Man kan välja att bjuda in hur många (eller få) vänner som helst i en och samma tråd (även kallad POD...), för de som har vänner med iPhones kan det här vara en riktigt fin lösning då de inte har stöd för exempelvis g-chatten på samma fina integrerade vis som vi är vana vid. Browsix är en app som tagit ett relativt gammalt koncept och förfinat det en smula. Man kan på ett väldigt smidigt sätt göra sin telefon möjlig att nå via Wi-Fi eller 3G för att se bilder, strömma filmer, lägga upp filer eller tanka ned filer från SD-kortet. Självklart kan man sätta ett lösenord till telefonen för att göra det hela lite säkrare. Jag har skrivit om liknande appar tidigare men jag tror inte att jag sett någon med ett snyggare webb-gränssnitt och enklare app-gränssnitt, det enda som krävs är egentligen att bocka i en kryssruta och surfa in på en adress som dyker upp längst ned på skärmen. Om 13 kronor känns som en allt för stor investering för att göra din telefon till en trådlös USB-sticka dé luxe finns även en lite-version att tillgå. RDP eller Remote Desktop Protocol är inget nytt, däremot så är det något som inte kunnat användas gratis på ett smidigt sätt via en android och PC/Mac. Företaget TeamViever har släppt appar till både Android och iPhone samt mjukvara till persondatorer som gör det möjligt att just fjärrstyra din dator på ett smidigt sätt, om du gör det i egenskap av privatperson är det dessutom gratis. Nästa gång föräldrarna ringer och ber om "datahjälp" och du sitter på tunnelbanan är det bara att koppla upp dig och lösa problemet innan du klivit av, smidigt. Tjänsten Flattr har fått tillökning i användningsområden via android-appen Flattr. Likt appen Barcode Scanner scannar du av Flattr-koder för att skänka en slant och tanken är att gatuartister och dylikt ska kunna skriva ut sina egna koder för att på så sätt skippa småpengarna i hatten. Om du har ett Flattr-konto är det bara att tanka ned och ge dig ut i jakten på någon att donera pengar till. Gurk är ett RPG-spel i sann 8-bitars-anda, du inleder det i en by med möjlighet att köpa lite rustning innan du ger dig ut att slakta pixliga drakar och goblins. Om du växte upp med dessa typer av spel kommer förmodligen en tår eller två fällas av nostalgiska skäl, om du inte gjorde det finns ändå en liten chans att se charmen i spelet. Gurk utvecklades av samma spelstudio som ligger bakom "battle for mars" och "Retro defense", samt hemskärmsalternativet Slidescreen. Det är alldeles gratis och väger in på hisnande (på 90-talet ) 92kB.
38.2°
Fight Night Champion är brutalt
Som kan ses av den här trailern
EA har gett ut ännu en trailer för Fight Night Champion och den här fokuserar på hur man försökt få skador och blod att se så realistiskt ut som möjligt.
38.3°
Förhandstitt på Beyond Good and Evil HD
Av IGN
IGN har postat en liten förhandstitt på Beyond Good and Evil HD, där de dels ger en kort introduktion till vad spelet faktiskt handlar om och även snackar lite om de grafiska förbättringar som gjorts i HD-versionen. Beyond Good and Evil HD väntar fortfarande på releasedatum, allt vi har såhär långt är "kommer snart".
37.3°
söndag 9 januari 2011
Mer co-op från Killzone 3
Ser bra ut!
Ännu ett klipp med lite co-op-gameplay från Killzone 3.
37.8°
Halogen för iPad
Nog lyser det allt
Halogen kom redan i somras för iPad och blev föga uppmärksammat. Nu när det kostar 7kr tänkte jag att det var dags att prova. Och det var det värt! Halogen är ett snyggt spel för iPaden. Det är som ett Air Hockey korsat med Galaxian. Man skjuter sin "puck" med ett finger och gör slut på fiender, tänder rampbelysningar och försvarar sin "skåra" längst ner. Spelet gnistrar av neon, har ett högt tempo men är ändå rätt avslappnande att spela. Det går även att spela två personers reguljär Air Hockey om man vill. Pris: 7kr (iPad)
36.0°
Lite massage för öronen
Ljudporr!
Här kommer tre lite småtrevliga klipp som sammanfattar massa superbilars avgas- och motortoner. Allt från vrålande på Londons gator till pressande på Ringen. Vrid upp volymen och unna er ett par minuters äkta pornografi. Efter hoppet finns ytterligare två klipp.
40.7°
Skal med inbyggd ölöppnare
Dagens kombo
Det finns ju både flip flops och t-shirts med ölöppnare så varför inte även ett iPhone-skal med detta fantastiska verktyg? Precis så tänkte nog tillverkaren bakom iBottle. Det mycket praktiska skalet kan förutom alkoholhaltiga drycker givetvis öppna även läskande läskedrycker. Skalet finns för tillfället endast till 3G och 3GS men det kommer även till 4:an denna månaden. 20 dollar kostar det att bli kung på festen. Klipp efter hoppet!
38.7°
VLC borttaget från App Store
Men inte på grund av Apple
Som vi skrev för ett tag sen gick det rykten om att VLC skulle försvinna från App Store. Nu har Apple plockat bort applikationen. Men det är inte på grund av Apple som applikationen tas bort från App Store, utan på grund utav att Rémi Denis-Courmont, en utav videospelarens skapare, bett Apple göra det. Enligt honom är orsaken att GNU-licensen inte är kompatibel med de regelverk som Apple har för App Store. Ni som redan har laddat ner programmet är safe, men det kommer alltså inte att gå att ladda ner det igen.
30.9°
När man får oväntat besök...
Några ölpimplare på en karaokebar fick sitt livs chock nyligen.
Några vänner träffades på den lokala karaokepuben Karaoke One 7 i New York för lite öl och falsksång. Till sin förvåning dök kultskådespelaren Bill Murray upp med sällskap och inte blev det sämre av att "Lost in Translation"-stjärnan gjorde karaokegänget sällskap. Murray stannade hela natten, bjöd vännerna på grön sprit och sjöng Elvis. Läs om hela kvällen och se exklusiva bilder på The Chive.
40.1°
QWOP för iOS
Världens svåraste spel?
QWOP, som funnits som flashspel ett tag, är legendariskt för sin svårighetsgrad. Sitt namn har det fått av de tangenter man använder för att styra sin spelare. En för varje lår och vad. iOS-versionen har dock hela åtta olika rörelser att hålla reda på. I spelet finns, förutom det ursprungliga 100m, också häcklopp, längdhopp och 50km gång! Även om spelet är svårt så är det också hemskt underhållande som ni kan se i videon i länken nedan. En klar succé att utmana sina vänner på. Pris: 15kr (iPhone, iPod Touch)
37.3°
lördag 8 januari 2011
Lanseringstitlar för 3DS
Och batteritiden är...sådär.
Nintendos kommande handhållna konsol 3DS kommer ha åtta spel färdiga för inköp vid lanseringen i Japan nästa månad. Spelen kommer ligga mellan 4-500 kronor stycket och lanseringstitlarna kan man se nedan: Nintendogs + Cats Winning Eleven Soccer 3D Super Street Fighter IV 3D Edition Samurai Warriors Chronicle Puzzle Bobble 3D Ridge Racer 3D Battle of the Giants: Dinosaurs 3D Professor Layton and the Mask of Miracles www.gamespot.com Nintendo nämnde även att batteritiden ligger på cirka 3-5 timmar om man spelar Nintendo 3DS-spel. Batteritiden blir längre om man håller sig till Nintendo DS-spel men hur som helst är detta ett stort hopp bakåt då den långa batteritiden har varit en av anledningarna att mitt Nintendo DS följer med oftare än min PSP. Men en 3DS Lite om ett år kanske rättar till denna negativa punkt?
36.2°
Eldriven Ford Focus presenterad
Eldrift i fokus
Igår presenterade Ford den helt eldrivna versionen av Focus på CES-mässan i Las Vegas. Men det dröjer ända tills 2013 innan vi i Europa får ta del utav den. Enligt Ford ska el-Focusen dra mindre el än Chevrolet Volt, och med sin laddningstid på mellan tre och fyra timmar ska den gå dubbelt så snabbt att ladda fullt som Nissan LEAF. Hur långt man kommer på en laddning har Ford dock inte avslöjat än. Elmotorn på 100 kW är kopplad till ett batteri på 23 kWh. Effekten är 123 hästar och 245 Nm. Elversionen har blivit mer aerodynamisk än den med förbränningsmotor, och tankar el gör man genom luckan på framskärmen som omgärdas av massa blåa led-lampor. Mer information hittar du i pressmeddelandet, som är på engelska, under "Läs mer". Där finns nu även ett kort klipp på bilen
38.9°
En titt på Nintendo 3DS
En japansk genomgång
Nintendo har släppt ett klipp där man, på Japanska, går igenom konsolens olika funktioner. På tal om 3DS så har Konami släppt en trailer för Pro Evolution Soccer för just 3DS, den trailern kan beskådas efter hoppet.
37.9°
Det går bra för LOTRO
Gratis är gott
För nästan ett halvår sedan så gick Lord of the Rings Online från att vara ett MMO-spel med månadsavgift till ett MMO-spel med affärsmodellen "freemium". Detta har lett till att inkomsterna från spelet har nästan tredubblats för EA Codemasters och Turbine Studios. Sen spelet blev gratis att spela har mer än en miljon nya spelare anlänt till virtuella Midgård men även 20% av de gamla användarna har återvänt.
39.7°
Det går bra för Amnesia
Heja Södra Tvärgatan!
Det fullständigt fenomenala survival horror-spelet Amnesia: The Dark Descent till PC har nu sålt mer än 200 000 exemplar. Enligt utvecklarna, Svenska Frictional Games, själva är denna siffra en bra bit över vad de hade förväntat sig. When counting all online sales as well as the Russian retail copies, we have now sold almost 200,000 units! This is a tremendous amount and more than we ever thought we would. Our x27dream estimatesx27 before release was something around 100k, and to be able to double that feels insane. Man nämnde också att mer än hälften av alla sålda exemplar köptes när det priset var nedsatt och att man därav inte simmar i pengar just nu men att man fortfarande har ett stabilt ekonomiskt läge. Spelet fortsätter även att sälja bra med runt 200 exemplar sålda om dagen.
39.6°
Mer info om SSX: Deadly Descents
Är detta verkligen SSX?
EA har avlöjat lite mer om deras kommande "reboot" av SSX-serien. Bland annat så kommer man kunna spola tillbaka några sekunder om man nu inte är riktigt nöjd med ett hopp eller om man ramlar någonstans. Det kommer även bjudas på mer än 70 olika berg från 17 olika regioner så som Alperna, Himalaya, Kilimanjaro, Sibirien och Kaukasien. Anledningen till att man kan erbjuda så pass många berg är för att de är automagiskt genererade av spelmotorn som i sin tur samlar en del data från Google Earth. Varje berg kommer man kunna åka ner från i alla 360 grader men det skall även finnas spår att följa om man nu gillar att åka plogat. Bergen kommer även innehålla en del faror så som tunn luft, is och extrema temperaturer. Genom att åka och bemästra de olika bergen får man pengar som man sedan kan köpa utrustning för som kan hjälpa en vid specifika förhållanden. Det låter klart intressant, men var är mina hopp mellan olika parkeringshus och grinds på neonskyltar?
37.8°
Galaxy on Fire 2 kommer till Android
Bra rymdepos
Men som det ser ut, bara till Tegra 2-bestyckade maskiner. Fast man är nog så illa tvungen att köpa sig en T2a. Man vill ju kunna spela "avancerade" spel nu när dom börjar komma till Android. Galaxy on Fire är ett enormt rymdäventyr som blandar många genrers. Vi får hoppas dom släpper ettan med till Android annars missar man en del av storyn, för den är ju minst lika bra. Det kommer också att öppnas en Tegra Zone i februari där man skall kunna köpa och läsa om spel med stöd för Tegra 2.
37.5°
Eminem aktuell att spela ex-fånge
Rapstjärnan kan göra comeback i "Departed"-liknande film.
"Random Acts of Violence" skulle blivit filmatiseringen av bilspelet "Grand Theft Auto" men filmbolaget Fox var missnöjda med manuset och regissören David von Ancken (TV-serien "Californiacation") har nu skippat bilarna helt, rapporterar Collider. Den nya filmen beskrivs som en kombination av "The Departed" och "The Town" om en hämndlysten ex-fånge som spelar dubbelspel genom att samarbeta med både FBI och sitt kriminella gäng. Eminem är påtänkt för huvudrollen och återstår att se om filmen blir hans comeback efter nio års frånvaro sedan "8 Mile".
39.2°
Elijah Wood i "The Hobbit"?
Stjärnan snackar med Warner Bros om en eventuell cameo.
Peter Jacksons prequel till sin historiskt framgångsrika filmtrilogi är i full rullning och medan huvudrollerna castas snackas det nu om att några gamla, bekanta ansikten ska dyka upp. Elijah Wood, som hade huvudrollen som Frodo i de tre första filmerna, kan dyka upp i en cameo liksom Orlando Bloom, rapporterar Collider. Dock medan rollerna Gandalf och Gollum, spelade av Ian McKellen och Andy Serkis som också ryktas medverka, har stor betydelse i originalhistorien "The Hobbit" så utspelas den långt innan Frodos tid. Frågan är vad Wood får att göra i den nya filmen om inte spela Frodo?
38.6°
Vendetta Online snart för Android
Långkörande rymdskjutare
Vendetta Online har funnits ett bra tag för PC/Mac/Linux och är ett MMO där du strider i rymden. Länge har det talats om en portning till Android men nu verkar det vara på gång då Guild Software visade upp sig på CES. Mycket talar för att kravet blir Tegra 2 men beta-versionen skall visst gå att ladda hem till enklare modeller när den väl släpps så man kan prova. Vendetta Online is a long-running scifi MMORPG, where players fly spaceships in a vast, persistent galaxy. Users may build their characters in any direction they desire, becoming rich captains of industry, military heroes, or outlaws. A fast-paced, realtime "twitch" style combat model gives intense action, coupled with the backdrop of RPG gameplay in a massive online galaxy.
37.5°
fredag 7 januari 2011
Ferrari 4/5 på testbanan
Pininfarinas one-off-bygge
4/5 byggd av Pininfarina som baseras på en Ferrari Enzo har varit i Frankrike och provkörts lite. När de ändå var där passade de på att ta en tur i stan med bilen, till mångas uppskattning. Ferrari 4/5 har en 6-liters V12:a på 600 hästar och 657 Nm. Den klarar sprinten 0-100 km/h på 3,55 sekunder och toppar 362 km/h. Sjyssta siffror, men så väger den kolfiberklädda varelsen bara 1200 kilo också.
38.6°
Hyundai Curb Concept
Nytt koncept visat på Detroit Auto Show
Nästa vecka slår portarna till Detroit Auto Show upp och då planerar Hyundai att visa, förutom Veloster, nya konceptet Curb. Dessa bilder är än så länge det enda som finns och det vi kan se är att Curb är en liten crossover med Hyundais numera klassiska vågiga former. Nästa vecka lär vi få både mer bilder och information kring konceptet. Video under "Läs mer".
37.8°
Trailertips Ice Age 4: Jorden skakar loss
Scrat möblerar om
Om drygt ett och ett halvt år återvänder urtidsdjuren från Ice Age till det fjärde äventyret som har fått svenska titeln "Ice Age 4: Jorden skakar loss". Men redan nu har man tagit fram ett promoklipp där vi återigen får se Scrat jaga den svårfångade nöten, men denna gång får det förödande konsekvenser. I fjärde filmen kretsar handlingen kring en jordbävning som vänder upp och ner på det mesta för Sid, Manny, Diego och givetvis Scrat. Mer otursförföljt djur får man leta efter. "Ice Age 4: Jorden skakar loss" får världspremiär 4 juli 2012.
45.1°
Polaroid släpper digitalkamera med inbyggd skrivare
Snyggt retrodesignad i SX-70-stil
I snart ett års tid har Polaroid samarbetat med Lady Gaga som har fått titeln Creative Director på företaget. Nu på CES-mässan så visas de första produkterna från samarbetet upp. Av de tre prylarna som visades upp så måste jag nog säga att den mest intressanta produkten är GL30 vilket är den kamera vi fick se tease-bilder på innan mässan drog igång. Kameran har en retrodesign som liknar de gamla klassiska polaroid land-kamerorna lite i stil med SX-70. Inuti sitter förstås dock en digitalkamera och själva polaroidfunktionen får man genom att det även sitter en liten inbyggd skrivare i kameran. Tyvärr får vi inte mer specifikationer än så av Polaroid denna gång och allt de säger är att kameran kommer senare i år. De släpper även skrivardelen för sig vilken får namnet GL10, kommer att kosta 150 dollar och dyka upp i butik i maj. Roligaste produkten är dock GL20 vilket är ett par stora solglasögon med inbyggda lcd-skärmar vid ögonen samt en kamera monterad i mitten. Frågan är bara exakt vem som ska köpa dessa och vad de är bra för. Även dessa sägs det ingenting mer om och det gäller alltså också pris och tillgänglighet.
39.2°
Världens första trådlösa laddningsstation
Här laddas en Tesla Roadster
För över 100 år sedan experimenterade Nikola Tesla med trådlös el. Nu är det hela verklighet, och på CES-mässan har Fulton Innovation presenterat världens första trådlöst laddade Tesla. Bilen är parkerad cirka 10 centimeter över en laddplatta. När bilen är fulladdad klarar den sig nästan 30 mil innan det är dags för ytterligare en laddning. Hur statusen är på laddningen kan man hålla koll på genom en applikation till iPhone. Det här är första gången det har gått att sända trådlös el till något så kraftigt som en eldriven bil. Detta kan i framtiden innebära att till exempel hela parkeringsrutor kan vara laddningszoner. Plug-in kanske är ett minne blott?
47.6°
DLC till Dragon Age 2-förhandsbokare
Men man måste boka snabbt
Alla som förhandsbokar Dragon Age 2 innan 11 januari, tisdag alltså, får en utgåva av spelet som heter Signature Edition. I denna inkluderas The Exiled Prince, det första i en förmodad lång rad av DLC. Tydligen är prinsen en nisse man kan ha med sig i sitt glada gäng och han har fått sig en egen trailer här. Vill man köpa till prinsen vid ett senare tillfälle kostar han 560 points, en femtiolapp alltså ungefär.
36.6°
Microsoft pratar Windows 8
Nu bekräftat att det kommer för ARM-arkitekturen
I slutet på förra året så kom det rykten om att Microsoft ska utveckla och släppa en version av Windows som ska gå att köra på processorer baserade på ARMs arkitektur. Det sade också att Microsoft möjligen skulle visa lite av Windows 8 under CES-mässan i år. Microsoft slog två flugor med en smäll och pratade om båda två när de presenterade nyheter från företaget under onsdagens evenemang på CES. Företaget demonstrerade den kommande versionen av Windows, vilket nu går under namnet Windows 8, och det ska finnas i varianter som ska kunna köras på vanliga x86-processorer men även på ARM-baserade processorer. Demonstrationen innehöll saker som uppspelning av media, accelererad av hårdvaran, men även accelererad webbläsning i senaste Internet Explorer. Man körde också Office i native-läge på ARM som en del i det försök att visa att Windows kommer för ARM-baserade enheter och vad det kommer klara av. Windows har ju funnits för ARM-baserade enheter och telefoner tidigare men då har det inte handlat om de stationära varianterna av Windows. Att Microsoft nu ändrar sin strategi beror först och främst på att ARM-baserade SoC-produkter nu blir allt kraftfullare och kommer hitta allt fler användningsområden förutom mobila applikationer. Tittar vi på Windows 8 i allmänhet så är boot-tider en av nyckelfunktionerna som ska förbättras mycket. Microsoft vill gärna uppnå det som nu körs i vissa bärbara datorer där man har ett väldigt lättviktigt "instant-on" OS som kommer igång mycket snabbt, fast med ett fullfjädrat operativsystem. De vill också optimera prestandan för hårdvaran för att göra systemet bättre. Troligen kommer sådan som ansiktsigenkänning användas mer då i stort sett alla system idag har en webbkamera. Vi kommer också se fullt stöd för blåtand 3.0 och USB 3.0
38.3°
Olympus storsatsar på CES
Ny PEN och proffskompaktkamera
Att Olympus skulle släppa en proffskompaktkamera vid namn XZ-1 samt systemkameran E-PL2 visste vi redan men nu är de officiellt släppta så tänkte skriva lite mer om dem. Olympus XZ-1 Denna kamera hamnar i samma kategori kameror som Lumix LX5 och Samsung EX1 och är alltså en lite proffsigare, större kamera. Det mest intressanta med kameran är helt klart objektivet som är ett fyragångers-zoomobjektiv (28-112mm) med en ljusstyrka på hela f/1,8-f/2,5. Förutom det så har kameran en tre tum stor oled-skärm, samma tillbehörssko som PEN-kamerorna, en aningen större sensor än vanligt med 10 megapixel, tyvärr är det en CCD-sensor och inte en BSI-CMOS men Olympus utlovar grym iso-prestanda ändå. Självklart har kameran både fullt manuella inställningar och halvautomatiklägen (PASM). Den kan även fotografera i RAW-format och spelar in video i hd. En lite kul grej är att Olympus konstfilter även fungerar i filmläget. Prislappen kommer att landa på runt 4 800 kronor och den beräknas vara tillgänglig redan denna månad. Olympus E-PL1 E-PL1 var inte direkt en favoritkamera hos mig då den var alldeles för plastig och saknade smarta inmatningsrattar. Nu kommer i alla fall uppföljaren och på många sätt ser den bättre ut men frågan är om plastigheten även den är fixad. Kameran klarar av iso upp till 6400, har en sensor med 12 megapixel, tre bilder i sekunden och en tre tum stor skärm. Utöver det så är det alla extrafunktioner Olympus drar hårt på, exempelvis att man kan använda deras art-filters på filminspelningen och deras speciella tillbehörssko där deras nya blåtandsenhet passar för enkel överföring av bilderna till mobilen och vidare till exempelvis Facebook. Även denna kamera ska släppas denna månad och prislappen kommer att hamna runt 6 300 kronor.
37.9°
Plug-in hybrid-version av Can-Am Spyder under utveckling
Lägre utsläpp och förbrukning men bibehållen effekt
The Centre de technologies avancées BRP har fått ett bidrag på 11,3 miljoner dollar för att ta fram en hybriddrivlina för trehjulingen Can-Am Spyder roadster. Hybriden kommer att ha en 600-kubiksmotor kopplad till en elmotor på 20 kW som drivs av ett litium-jon-batteripack. Räckvidden är förväntad att hamna runt 60 mil, och man ska på enbart el kunna köra lite över 3 mil. Målet är att få ner bränsleförbrukningen och CO2-utsläppen med 50 % vardera utan att det påverkar varken farten, effekten eller prestandan.
37.6°
Klocka från Nike med GPS
Logga allt när du är ute och kutar
Nike släpper i samarbete med TomTom en klocka för alla löparfrälsta. Med Nike+ SportWatch GPS kan logga massa information från din runda för att sedan hålla koll på din utveckling. Du kan även dela med dig av dina resultat till dina polare. Med klockan kan du logga tid, hastighet, distans, rutt, hjärtfrekvens och hur många kalorier du har bränt. Det finns tre olika knappar och skärmen går även att trycka på för att nava omkring bland alla olika funktioner. Du kan även se din statistik från tidigare rundor och även dina rekordtider. Eftersom den har en sensor som kopplar ihop den med Nike+ ecosystem, kan du fortfarande logga och hålla koll på dina rundor även om du inte har tillgång till GPS-signal. Klockan applåderar dig när du har slagit ett personligt rekord eller avklarat en runda. Den säger även till att det kanske är dags att kuta lite om inget har loggats på fem dagar. När du sprungit klart kopplar du in klockan i usb-porten och för över din data till nikeplus.com. Där kan du följa dina pass och hålla koll på hur det går för andra som använder samma prylar.
37.6°
Konvertera Bluetooth-signaler till IR
Använd din iPhone som fjärr till både tvn och stereon
Beacon Universal Remote Control System från Griffin Technology och Dijits gör om din iPhone till en universalfjärr. Genom att omvandla Bluetooth-signaler till IR-signaler kan du använda den till både stereon och tvn där hemma. Kopplar man ihop Griffins lilla dosa Beacon med Dijits applikation kan man alltså använda telefonen som en fjärrkontroll till ens prylar där hemma. Beacon drivs på fyra AA-batterier som ska räcka i två månader. I maj släpps den till priset av 79,99 dollar.
39.2°
Videokameror på CES Sony
3D-kamera och inbyggd projektor
Sony släppte förstås även ett helt gäng videokameror men jag tänker inte skriva om alla utan endast två stycken som faktiskt är riktigt coola. Först och främst har vi HDR-TD10E som är två stycken kameror i ett, det vill säga dubbla objektiv, dubbla sensorer och dubbla bildprocessorer. Detta möjliggör förstås 3D-filmning i ett litet och smidigt format. Den spelar in i fullhd både i 2D och i 3D. Displayen på kameran är en 3,5 tum stor glasögonlös 3D-skärm, kameran har 10x zoom och har 64GB inbyggt minne. Modellen kostar 16 300 kronor och dyker upp i handeln i april. Den andra modellen (egentligen två men den enda skillnaden är minnet) jag tänkte ta upp är HDR-PJ30VE som har en inbyggd projektor och stereohögtalare. Exakt hur bra den är eller vad projektorn har för ljusstyrka går inte Sony ut med för tillfället men räkna med att den är som liknande projektorer på marknaden, det vill säga att du kan få en skaplig bild i ett helmörkt rum i upp 30 tum (Sony säger 60 men det gör även alla andra trots att det inte stämmer). Kameran har 32GB inbyggt minne men kommer som sagt också som en billigare modell med mindre minne (HDR-PJ10E med 16GB minne). Prislappen på denna är 9 700 kronor (6 600 kronor för den billigare) och de förväntas komma till butik i mars.
38.6°
Saab Sonetts motorljud användes till Light Cycles
I originalfilmen Tron från 1982
En hemsida som heter Unidentified Sound Object har pratat med Frank Serafine, mannen som var med och tog fram ljuden till originalet Tron från 1982. De ställde frågan vilka ljud som användes till alla Light Cycles som var med, och svaret var Saab Sonett. Med en Prophet-5-synth och en Minimoog har ljudet från motorcyklar mixats ihop med Saabens härliga V4-smatter. Mikrofoner monterades i motorrummet och bilen kördes runt på en racerbana mitt ute i ingenstans i södra Kalifornien. Någon Sonett-ägare som känner igen ljudet?
40.1°
En miljon appar nedladdade från Mac App Store första dygnet
Var väl kanske inte helt oväntat i och för sig
Apple har skickat ut ett pressmeddelande där man berättar att det redan har laddats ner en miljon appar från Mac App Store som slog upp portarna igår. Mest nedladdade gratis-appen blev inte helt oväntat Twitter och att Angry Birds skulle toppa bland betal-apparna tror jag inte heller kom som någon större överraskning. Exakt hur många exemplar som laddats ned av de båda framgår inte tyvärr.
37.3°
Kompaktkameror på CES Mer Sony
3D-bilder med endast en lins
Mer Sony blir det, 3D-funktion, fullhd-filmning och oledskärm är huvudpunkterna. Fem stycken nya kameror med namnen DSC-TX100V, TX10, HX7V, WX10 och WX7 är det som lanseras varav alla har en ny lite speciell funktion, de kan nämligen fotografera i vad Sony kallar 3D med endast en sensor och ett objektiv. Detta gör kameran genom att fotografera två bilder med olika fokus för att sedan räkna ut djupet i bilden via dessa bilder. När djupet är uträknat fejkar kameran två bilder, en för höger och en för vänster öga. TX100V Kameran har en 3,5 tum stor OLED-pekskärm, spelar in fullhd-video (1080@50p dessutom, vilket Sony menar de är först i världen med i en kompaktkamera och jag tror faktiskt det är sant) och stillbilder tar den i 16 megapixel. HX7V - inbyggd GPS håller rätt på bilderna Kameran har försetts med Sony G-objektiv med 10x optisk zoom i ett kompakt kamerahus med inbyggd GPS och kompass som registrerar var bilder och filmer har tagits. 16.2 megapixel Exmor R? CMOS-sensor som ger skarpa och tydliga bilder även i svagt ljus. WX10 fångar landskapet WX10 har 7x optisk zoom F2.4 24 mm vidvinkelobjektiv och en snabb linjär fokusfunktion. WX7 har 5x optisk zoom 25 mm vidvinkelobjektiv som fångar klara och skarpa gruppbilder eller landskap. 16,2 megapixel Exmor R CMOS-sensor som ger skarpa och tydliga bilder även i svagt ljus. Denna kamera har dessutom en lite intressant autofokusmotor som fungerar via en magnetisk spole istället för en motor som roterar fram linsen i en skruvkonstruktion. Enligt Sony ska kameran fokushastighet nästan vara i klass med dslr-kameror, jag är skeptisk till detta då den fortfarande har kontrastigenkännande autofokus men kanske kan den komma i klass med vissa spegellösa systemkameror. TX10 - hållbar design Vattentät upp till fem meter, stöttålig, dammsäker och köldtålig ner till -10 °C. TX10 klarar det mesta och är därför ett perfekt resesällskap. Kameran har försetts med en 3 tum stor pekskärm och 16,2 megapixel Exmor R CMOS-sensor som ger skarpa och tydliga bilder även i svagt ljus.
37.0°
Dell Streak 7 - Android-tablet
Dell Streak 5 får en storebror
Vi kunde redan i september berätta att Dell höll på med en efterföljare till ursprungsmodellen av Dell Streak och nu har Dell presenterat Dell Streak 7. Dell Streak 7 är, vilket antagligen framgår av namnet, försedd med en sju tum stor skärm med WVGA-upplösning, dubbla kameror på 5 och 1,3 megapixlar, en Tegra 2-processor samt stöd för 4G-nät vilket gör att den borde bli riktigt surfvänlig. Tyvärr kommer inte Dell Streak levereras med Android 3.0 (Honeycomb) utan kommer istället initialt att köra Android 2.2 (FroYo) vilket vi hoppas inte drar ner användarupplevelsen allt för mycket. Det sägs även att det ska gå att uppdatera Dell Streak 7 längre fram med Android 3.0 vilket låter trevligt. Dell Streak 7 släpps på den amerikanska marknaden snart till ett än så länge okänt pris. När den hittar till Sverige har vi inga uppgifter om men med tanke på att Dell Streak 5 släpptes i Sverige ett halvår efter den lanserats i Storbritannien så kan vi nog få vänta ett tag... På bilden nedan kan ni se en storlekjämförelse på Streak 5 vs. Streak 7 och under "Läs mer" hittar ni en kort introduktionsvideo på Dell Streak 7.
37.7°
Nvidia tillkännager GeForce 500M
Hoppas på tillverkarnas stöd under 2011
Nu när AMD har varit duktiga och lanserat Radeon HD 6000M för bärbara datorer så vill Nvidia inte vara sämre och även de lanserar nya grafikchip för det bärbara segmentet. Nvidia har nu alltså tillkännagett GeForce 500M-serien som är designade att fungera tillsammans med Intels nya Sandy Bridge-plattform. Nvidia hoppas på att GeForce 500M-serien kommer finnas med i de bästa bärbara system på marknaden under 2011. De nya chipen kommer att vara kompatibla med den tidigare lanserade Optimus-tekniken, vilket gör att man kan gå över till den integrerade grafiken i Intels processorer vid behov, vilket då ökar batteritiden totalt. Nvidia är noga med att påpeka att det bara är företagets egna grafikchip som är kompatibla med Optimus och att det är en teknik som kommer användas i över 80 % av de datorer som släpps med GeForce 500M framöver. Det låter också väldigt lovande och gör att vi antagligen kommer att se system med kraftigare grafik tillsammans med Optimus. I den nya GeForce-serien kommer vi till en början att hitta bland annat GeForce GT 540M, GeForce GT 550M och GeForce GT 555M för de som vill ha lite mer prestanda samt att i mainstream-segmentet kommer vi hitta GeForce GT 520M och GeForce GT 525M.
37.3°
C-klass Coupé har läckt ut
Här är de första bilderna
Lite nytt läckt material har sipprat ut på nätet, denna gång i form av nya Mercedes C-klass Coupé. När den officiella presentationen äger rum är än så länge oklart, men enligt tyska AutoBild är det på bilmässan i Genève i mars som Mercedes tänker visa upp den. Det var BMW-designern Wilhelm Hofmeister ritade BMW 3200 CS. Den blev bland annat känd för vinkeln på C-stolpen. En ganska skarp vinkel som ger coupémodeller det där lilla extra. Mercedes verkar gilla detta tilltag då de lånar idén lite till nya C-klass. Snygg detalj i mina ögon. Hur det ser ut under huven kan vi än så länge bara spekulera om, men vi kommer nog inte att bli särskilt överraskade. Dieslar och bensinare med start/stopp som i vissa fall går att utrusta med 7G-Tronic-lådan. AMG:n lär få dubbelturbo-V8:an på 5,5 liter och omkring 500 hästar.
38.7°
Brillor med micro-LCD och Android OS
Få all information direkt framför ögonen
Recon Instruments har tagit fram ett sätt att få in Androids operativsystem i skidglasögon. Precis som Robocop eller Terminator kan du nu alltså få massa information direkt i synfältet. Med tekniken implementerad i ett par brillor från Zeal optics kan man få upp saker som en GPS-karta, hastighet, temperatur och klockan bland annat. En liten micro-LCD inbyggd i glasögonen funkar som heads-up-display. Alla funktioner kan självklart samarbeta med din Android-telefon över blåtand vilket gör att du kan läsa sms eller kolla över dina musikspellistor utan att behöva ta upp telefonen ur fickan. Recon instruments planerar även att skapa ett utvecklingsverktyg för mjukvaruutvecklare så att det i framtiden kan skapas applikationer speciellt anpassade till just detta. Tekniken kommer att säljas separat från själva glasögonramen och kommer att passa i alla Recon-Ready-produkter. Du behöver alltså inte köpa några dedikerade brillor. Du behöver dock vänta ett tag då varken pris eller tillgänglighet är annonserat än.
42.8°
Angry Birds som brädspel
Analoga fåglar att spela med
Mattel kommer börja sälja ett brädspel av Angry Birds i maj i år. $15 kostar det och är inte lämpligt för barn under 5 år gamla. Dock tror jag väldigt många äldre barn, mycket gamla barn, kommer köpa det för det ser fint ut att ha i bokhyllan.
37.1°
Johnny Knoxville blir en av Three Stooges
"Jackass"-stjärnan aktuell när komikertrion filmatiseras.
Filmen baserad på komedigruppen The Three Stooges, som blev kända för sin slapstickhumor i ett hundratal filmer mellan 1930 och 70-talet, har gått igenom många om och men men nu är det klart att Knoxville, "Saturday Night Live"-stjärnan Andy Samberg och australienska komikern Shane Jackson är finalister för huvudrollerna, berättar Collider. Som tidigare rapporterats regisserar bröderna Bobby och Peter Farrelly och filmen har tidigare gått igenom många rollval. Sean Penn och Jim Carrey har hoppat av och även Benicio Del Toro och Paul Giamatti har varit aktuella. Nu verkar det som om man satsat på riktiga komiker till rollerna som... komiker. Kommer de klara den dramatiska skådespelarutmaningen dock? Vad tror ni?
37.7°
Kompaktkameror på CES Sony
Sweep Panorama på alla modeller
Även Sony spammar oss med små kompaktkameror varav dragplåstret är att alla kameror har funktionen Sweep Panorama vilekt är när du bara drar kameran i en svepande rörelse och den sätter ihop ett panorama av det hela. Nedanstående är saxat från Sonys pressmeddelande. Panoramabilder med funktionen Sweep Panorama i samtliga. Inbyggd fotoguide (W510, W530, W550 och W570). 16,1 megapixel CCD-sensor (T110, H70, J10 och W570). 720P HD-filmning (W570, T110 och H70). Små och användarvänliga (W-serien) Modellerna DSC-W510, W530, W550 och W570 är lätta och användarvänliga kompaktkameror utrustade med flera smarta funktioner. Exempelvis Intelligent Auto, som automatiskt justerar inställningarna för bästa resultat. Dessutom får fotografen smarta tips direkt på LCD-skärmen via en inbyggd fotoguide. Kraftfull och slimmad (DSC-T110) DSC-T110 kombinerar kraftfulla bildfunktioner med en slimmad design. Kameran har utrustats med en 3 tum stor LCD-pekskärm, CCD-sensor (16,1 megapixel) och HD-filmning i 720p. Ny superzoom (DSC-H70) DSC-H70 är en kompakt superzoomkamera med CCD-sensor (16,1 megapixel). Den har även försetts med ett 25 mm vidvinkelobjektiv med 10x optisk zoom, samt Optical SteadyShot och HD-filmning i 720p. Plats för alla dina bilder (DSC-J10) Sony introducerar även den kompakta Cyber-shot?-modellen DSC-J10, som också utrustats med en CCD-sensor på 16,1 megapixel. Kameran har ett minne på 4GB vilket gör att användaren kan spara de flesta av sina bilder direkt i kameran. J10 har också en inbyggd USB-arm som gör det enkelt att ansluta kameran till en dator för snabb överföring av bilder. Cirkapriser och tillgänglighet DSC-W530, W550 och W570 finns tillgängliga i handeln från och med januari 2011. DSC-W510 från och med februari, och DSC-T110, H70 samt J10 från och med mars. DSC-W510: 1 200 kr DSC-W530: 1 400 kr DSC-W550: 1 600 kr DSC-W570: 1 900 kr DSC-J10: 2 000 kr DSC-T110: 2 500 kr DSC-H70: 2 700 kr
36.9°
Via släpper sin första dualcore-processor
Nano X2
VIA har länge haft en serie med mikroprocessorer baserade på ARMs arkitekturer och den senaste i den serien har varit Nano-processorn vilken har erbjudit en ganska stor prestandaökning jämfört med tidigare modeller. Företaget har dock aldrig haft någon dualcore-variant på marknaden men tycker nu alltså att det är dags då de lanserar Nano X2, vilken de hävdar lämpar sig för både mobila applikationer och stationära lösningar. Nano X2 är byggd för 64-bit och baserar sig på samma Isaiah-arkitektur som den vanliga Nano-processorn. Instruktioner som finns inbyggda är bland annat SSE4 och VT CPU virtualiseringsteknologi samt VIA PadLock säkerhetsfunktioner. Processorn kommer att vara kompatibel så att den passar i samma sockel som de tidigare Nano, C7, C7-M och Eden varianterna. Det gör att man enkelt kan uppgradera tidigare system med den nya processorn och den är även kompatibel med digitala mediachipets som VX900 och VN1000.
37.3°
Sony Ericsson Xperia Play aka Playstation Phone
Läckta bilder, filmer och specifikationer
Vi har skrivit en hel del om den förmodade Playstation-mobilen från Sony Ericsson tidigare och nu har det dykt upp massa nya bilder och video som har läckt ut på nätet via den kinesiska sajten IT168. Förutom det så säger läckt information att Xperia Play, vilket är det namn som telefonen sägs få, kommer att baseras på Qualcomm Adreno 205 GPU med en Snapdragon QSD8255-processor på 1Ghz. Skärmen ska vara fyra tum stor med upplösningen 854x480 pixlar och det finns en 5 megapixels kamera med autofokus och LED-blixt. Det finns även app som kallas för "PlayStation Pocket" i vilken det förmodas att de spelen du har installerat kommera att samlas. Ta en titt på det hela på bilderna nedan och de två videofilmerna som hittas under "Läs mer". Exakt när den här luren kommer att presenteras har vi inga uppgifter om men en inte alltför stor chansning borde väl vara under nästa månads Mobile World Congress i Barcelona.
40.9°
Kompaktkameror på CES Casio
Mässans mest intressanta kompaktkamera
Jag skrev tidigare om att Casio skulle släppa en kamera vid namn Tryx som mest såg ut som en galen konceptkamera. Nu har de släppt kameran och den blev ungefär som man trodde men ändå helt klart mässans mest intressanta kompaktkamera. Självklart släpptes även ett gäng "vanliga" kompakter för att uppdatera sortimentet. Tryx aka EX-TR100 Designen på kameran gör att du kan hålla den på alla möjliga sätt för att det ska vara enkelt att filma, fota, ta självporträtt eller självutlösarbilder. Bara där är kameran intressant men sedan har Casio inte heller tagit det lugnt med specifikationerna tack och lov. Kameran har en självutlösare som kan reagera på rörelse, har ett fast objektiv med hela 21mm vidvinkel, ett gäng konstfilter, panoramafunktion, filmar i full-hd (30fps) samt slowmotion (lägre upplösning), 12-megapixels BSI-CMOS-sensor för bättre iso-prestanda, 3 tum stor pekskärm och inuti finns även inbyggd programvara för enkel uppladdning av foto och film till sociala tjänster. Mars är månaden vi får se skapelsen på riktigt och exakt vad den kommer att kosta är oklart men på vissa amerikanska sajter har det pratats om prislappar runt 250 dollar. Resten av kamerorna EX-H30 Detta är en kompakt superzoom med 12,5x zoom (24-300mm), 16 megapixel, hd-filmning med optisk zoom, tretumsskärm, bildstabilisering (ccd-shift) samt Casios digitala zoom som sedan interpolerar upp bilden till 16 megapixel igen. EX-ZR100 Detta är en ny high-speed-kamera med 12-megapixels BSI-CMOS-sensor, 12,5x zoom (24-300mm), full-hd-filmning med stereoljud och optisk zoom, konst-filter, panoramafunktion, 30 bilder i sekunden i 10 megapixel, filmning i 1000 fps. EX-ZS10 & ZS5 Båda kamerorna har 14 megapixel och 5x zoom (26-130mm), ZS10 filmar i hd och är 16,5mm tjock medan ZS5 är budgetvarianten som troligtvis saknar detta (Casio säger inget om det). Alla kameror kommer i februari.
37.0°
Samsung visar Series 9
Riktigt snygga bärbara datorer
CES-mässan har som bekant dragit igång och alla företag vill visa upp det största och bästa som de håller på att ta fram eller snart kommer släppa på marknaden. Samsung har visat upp en riktigt snygg och sexig ny serie av bärbara datorer, Series 9. Som vi kan se på videon här till höger så är den otroligt tunn men konstruktionen är fortfarande väldigt stabil. Tydligen så är det samma material som används att bygga flygplan av, så det borde vara rätt hållbart. Samsung har också passat på att göra sig av med blanka skärmar och i Series 9 så sitter det matta skärmar och just den här modellen har en 13"-skärm. Insidan kommer med 2010 års hårdvara, vilket betyder att det sitter en Core i5-processor inuti men även en 128 GB SSD, vilket gör att systemet ändå känns ganska snabbt. Nu gäller det bara att se hur batteritiden är i den nya serien, vilket kommer göra den än mer intressant om Samsung lyckats väl.
39.4°
"Wrath of the Titans" får skådespelare
Edgar Ramirez får stor roll i uppföljaren till "Clash of the Titans".
Venezuelanska stjärnan Ramirez ("The Bourne Ultimatum", "Vantage Point") förhandlar om att spela krigsguden Ares i "Wrath of the Titans", uppföljaren till fjolårets stora 3D-blockbuster "Clash of the Titans", som återförenar originalets stjärnor Sam Worthington, Liam Neeson och Ralph Fiennes, rapporterar Slashfilm. Hayley Atwell ("En förlorad värld"), Janet Montgomery ("Black Swan") och Clémence Poésy ("Harry Potter och dödsrelikerna", "127 timmar") är några av dem som slåss om rollen som Andromeda. Med tanke på vilken besvikelse första filmen var och att den nya regisseras av Jonathan Liebesman ("The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning", "Darkness Falls") är förväntningarna ganska låga. Vad tror ni?
36.5°
Videokameror på CES Panasonic
Ingen bitrate-ökning tyvärr
Panasonic släppte förstås även ett par nya videokameror så här har vi en snabb presentation av dessa också. Först och främst släpper de ett gäng små videokameror som använder Panasonics 3MOS-sensorer vilken återfinns i betydligt proffsigare kameror. Tyvärr så vet vi dock inget pris på dessa så vi ska väl inte säga om de är konsument eller prosumer-kameror. Alla dessa kameror har Leica Dicomar-optik och stödjer Panasonics 3D-lins VW-CLT1 3D. HDC-TM900 (32GB flash), HS900 (240GB HDD), SD900 Full-HD (1080/50p med 28Mbps bit rate) Ny hybrid O.I.S. (optisk bildstabilisator) 3,5" LCD-skärm med touch-funktion HDC-SD800 Full-HD (1080/50p med 28Mbps bit rate) Ny hybrid O.I.S. (optisk bildstabilisator) 3,0" LCD-skärm med touch-funktion Även ett par enklare konsumentkameror släpptes och här har ni dessa (även dessa utan pris). HDC- SD90 Fantastisk 28mm vidvinkel - bra för inomhusfotografering och i trånga utrymmen Intelligent 40x (21x optisk) zoom 2D- och 3D-funktionalitet Full-HD (1080/50p) HDC-TM80 (16GB flash), HS80 (120GB HDD) och SD80 Ny ultrakompakt design Ny hybrid O.I.S. (optisk bildstabilisator) Intelligent 42x (34x optisk) zoom HDC-SD40 Ultrakompakt serie ? världens lättaste med en vikt på169 gram Låg energiförbrukning för längre inspelningstid (135 minuter) Optisk bildstabilisator Alla kameror kommer till Sverige i februari eller mars.
36.8°
Kompaktkameror på CES Panasonic
Standard uppdateringar
Okej CES-mässan är igång och de flesta kamerasläpp är gjorda. Det blev tyvärr inte så många roliga kameror utan mest kompaktkameror i mängden. Vi börjar med att se vad Panasonic har släppt för nyheter. Panasonic lanserade ett gäng nya kompakter som alla har en inbyggd programvara för att skicka upp bilder till Facebook och filmer till YouTube, hd-inspelning samt 28mm vidvinkel (ej FP5 och FP7) DMC-S3 och DMC-S1 Utmärkt bildstabilisator: MEGA O.I.S Enkel och snygg design DMC-FS18 och DMC-FS16 28 mm vidvinkelsserie med LEICA-optik Tunn och kompakt kamera 4x optisk zoom DMC-FS37 och DMC-FS35 8x optisk zoom med LEICA-optik Avancerat iA-mode(intelligent auto) Touch control Easy-zoom-knapp DMC-FP7 och DMC-FP5 Ultratunn komptaktkamera Touch control via en stor LCD-skärm Avancerat iA-mode 16.1 megapixels (FP7) och 14.1 megapixels (FP5)
36.4°
Konceptbilder från Donkey Kong
Country Returns
Om jag tolkar forumposterna på Conceptart.org rätt så är de här konceptbilderna från Donkey Kong Country Returns inte direkt pinfärska, men i ärlighetens namn tycker jag inte det spelar någon roll. De är förbaskat snygga i vilket fall som helst.
38.3°
Red Dead Redemption patchat
Även en del DLC-grejer fixade
Rockstar har skickat ut en patch för sitt lysande Red Dead Redemption, som dock plågats av ett gäng buggar (som förhoppningsvis blir färre nu). Bland grejerna hittar vi fixat strul vid skifte mellan single player och multiplayer, grafikmissar och en hel del som har att göra med multiplayer. Även i expansionerna Undead Nightmare och Liars & Cheats fixas grejer. En komplett lista på fixar finnes efter hoppet.
38.0°
De Niro ordförande i Cannes
Årets filmfestival i Cannes får Robert De Niro som ordförande.
Filmstjärnan har utsetts att leda juryn i vad som blir den 65:e festivalen i filmstaden Cannes. Det blir tredje gången för De Niro, som uförde samma uppdrag två gånger under 1980-talet. De Niro, som även föräras Cecil B DeMille Award på kommande Golden Globe-galan, berättar att det är ett stort hederuppdrag som han ska försöka göra rättvisa, enligt Entertainment Weekly.
37.2°
Prisinfo om Dawn of War II Retribution
Och bilder!
1 mars släpps Warhammer 40 000: Dawn of War II-expansionen Retribution och förutom detta datum finns det nu lite mer info att förtälja. Expansionens pris kommer vara 30 euro och förhandsbokar du får du tillgång till exklusivt in-game-material. Dock är det som så att du får välja vilken ras du vill ha specialgrejerna till, för dina 30 euro räcker bara till en. Är du intresserad av Space Marine, Chaos Space Marine, Eldar eller Imperial Guard så går det bra att köpa sitt ex var som helst, men vill du ha Ork eller Tyranid så får du söka dig till Steam respektive THQ.com, som har exklusiv rätt till de raserna. Eller så bara skiter du i allt, betalar 40 euro för spelets specialutgåva och får samtliga rasers specialgrejer (plus annat tjohej som kan ses på en av bilderna här till höger). Dessutom kommer samtliga specialgrejer finnas tillgängliga via Steam efter release, för ytterligare pengar då. Varje ras har dessutom fått ett eget omslag och även dessa (bortsett från Space Marine) ser ni här.
37.8°
Elder Scrolls V i nästa GameInformer
Fjorton sidor utlovas
Till mångas glädje, säkerligen, kommer februarinumret av GameInformer att prydas av Elder Scrolls V: Skyrim. GI lovar också fjorton sidor om spelet i tidningen och vi får hoppas att de innehåller en massa intressant material. Februarinumret är på väg ut till prenumeranter i detta nu, så rätt snart lär vi få veta mer. På baksidan av numret finns också kryptiska tecken, som går att översätta till engelska. Detta gjordes kvickt som attan av Reddit och budskapet lyder som följer: DRAGONBORN DRAGONBORN / BY HIS HONOR IS SWORN / TO KEEP EVIL FOREVER AT BAY / AND THE FIERCEST ROUT / WHEN THEY HEAR TRIUMPHx27S HONOR / DRAGONBORN FOR YOUR BLESSING WE PRAY AND THE SCROLLS HAVE FORTOLD / OF BLACK WINGS IN THE COLD / THAT WHEN BROTHERS WAGE WAR COME UNFURLED / ALDUIN BANE OF KINGS / ANCIENT SHADOW UNBOUND / WITH A HUNGERY TO SWALLOW THE WORLD
39.7°
Intervju om Dead Space 2
Med gameplay
Dead Space 2 rycker allt närmare och Gametrailers tog sig ett snack med spelets exekutiva producent Steve Papoutsis. Intervjun blandas med en hel del gameplay-klipp. Spelet släpps i slutet av denna månad.
37.0°
Microsoft Surface 2 tittar fram
Bordet som är en gigantisk pekskärm
Microsoft släpper nu en ny version av sin jättepekskärm Surface vars första version dök upp 2007. En skillnad från förra versionen av Surface är att Microsoft nu samarbetar nära med Samsung och det officiella namnet på Surface 2 blir "Samsung SUR40 for Microsoft Surface". Hårdvarumässigt handlar det om en multitouch-skärm från Samsung på 40 tum med upplösningen 1920x1080 pixlar och stöd för hela 50 stycken samtidiga beröringspunkter. På processor- och grafikkorts-sidan hittar vi en AMD Athlon II X2 Dual-Core-processor på 2,9GHz samt AMD Radeon HD 6700M. Surface 2 som jag tror jag kommer att fortsätta kalla maskinen släpps i slutet av 2011 och kommer enligt vissa uppgifter att kosta runt 7 600 dollar styck. Så förvänta er inte att hitta dessa i allt för många privata hem inom kort. Under "Läs mer" hittas en kort film på Surface 2.
40.6°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration