Senaste
tisdag

Hold On Tight

av Colleen & Eric

Jag gillar att ha lite böcker framme och byter gärna ut dem då och då till det som är mest intressant just nu. Med hjälp av Hold On Tight kan man ju skapa en specialhylla som belyser favoriterna man har just nu.

Hem, Inspiration, bokhylla, design, möbler, inredning, hold on tight, colleen & ericVia swiss miss

038.2°

Mormors porslin

Fast i papp

Papperstallrikar kan ju faktiskt vara snygga på ett lite kitschigt vis. Det tycker jag serien Victoria är ett ypperilgt exempel på. Ser ut som mormors porslin, fast i papp.

Hem, Inspiration, papperstallrikar, muggar, design, porslin, picnic

037.8°

Träig matta

Woody Wood

Varför inte skapa lite "lumberfeeling" i hemmet och pryda golvet med en träliknande matta designad av YLdesign? Woody Wood finns i tre olika storlekar; 1m, 1,95m och 3 meter i diameter.

Hem, Inspiration, matta, design, yldesign, inredning, woody woodVia trendir

038.3°
måndag

CableCup

Äntligen!

CableCup är något jag verkligen har längtat efter utan att riktigt förstå hur lösningen skulle se ut. Hur många gånger har man inte svurit över hur svårt det är att få taklampan och den där "takkoppen" att sitta snyggt? Nu har vi lösningen och jag, jag säger ÄNTLIGEN. Jag förstår verkligen att de har vunnit Red Dot Design Award 2010 och är nominerade till Swedish Design Award.

CableCup är din för 129 kronor.

Hem, Inspiration, belysning, takarmatur, cablecup, pendelarmatur, design, smart

037.4°