Vilse i soffan
Uluru

Denna galna soffa som ser ut att kunna äta små barn är designad av italienaren Roberto Semprini. Soffan är i glasfiber och skulle onekligen göra sig bra i foajén till Moderna Museet.
Uluru

Denna galna soffa som ser ut att kunna äta små barn är designad av italienaren Roberto Semprini. Soffan är i glasfiber och skulle onekligen göra sig bra i foajén till Moderna Museet.
av Dan Funderburgh

Neverend Series är en kommande serie klockor som Kitsune Noir och Furni gör tillsammans med olika talangfulla konstnärer och designers. Först ut är Dan Funderburgh och hans klocka är helt i min smak. Bra material, bra utfört, lite lagom kitschigt och med en gnutta humor. Yes! Klockan är i plywood av rysk björk och mönstren är utskurna med laser. Den är 40,6 centimeter hög och 22,9 centimeter bred och kostar $198.

Som skön musik för ögat

Givetvis känner jag direkt att jag vill ha ett mic-stativ till den här lampan. Visst så kan man hänga den lite varstans, men jag föredrar nog den som golvlampa, eller bara liggandes någonstans. 200 amerikanska dollar går ljusfesten på.

Släpp in gräset!

Företaget Grassland jobbar med att fylla offentliga miljöer, plus våra hem med olika föremål av gräs. Gräset är torkat, så man behöver inte vara orolig för vattning och annat meck. Visst skulle det vara fint med en "Feber-logga" i grönt gräs alltid.
av Patricia Yasmine Graf

Kantik Big av Patricia Yasmine Graf är inte bokförvaringen för den som har hyllmeter med läsverk, utan här pratar vi väl mer om att man vill framhäva vissa böcker med hjälp av hyllan. Mer en renodlad inredningsdetalj än förvaring.