Senaste
torsdag

Bodum i fräscha kläder

Färgglad kollektion 2010

Jag har nog, så länge jag kan minnas alltid haft en presso-kanna från Bodum. Resten av Bodums produkter har man kanske inte skrattat ihjäl sig åt, förrän nu... Deras nya produktserie tycker jag är alldeles, alldeles härlig och jag vill fylla köket med det mesta, vattenkokare, elvisp, presso-kanna, muggar, stavmixer, ja, you name it.

Hem, Inspiration, bodum, design, kaffe, kök, köksprylarVia moco loco

037.5°

Upplys mig!

Light Reading Chandelier

Vill man inte göra konst av gamla böcker, som jag visade bilder på i förra posten, kan man ju alltid kreera en lampa. Lucy Norman funderade på vad man skulle göra av alla gamla böcker som ingen ville ha och kom fram till lampan Light Reading Chandelier. Snacka om att litteratur upplyser en.

Hem, Inspiration, böcker, design, belysning, Light Reading ChandelierVia incredible things

036.9°

Bokkonst

av Robert The

Istället för att bränna gamla böcker på bål kan man ge dem nytt liv som Robert The har gjort.

Hem, Inspiration, böcker, återvinning, konst, design, robert theVia 1 design per day

038.4°

Allemanshobby

Våra hem

Jag har nog inte varit på en middag där man inte förr eller senare kommer in på att prata om heminredning, lägenhets- husköp eller något annat bostadsrelaterat. Man kan väl nästan säga att våra bostäder inte bara är där vi har vår trygga punkt, utan det har även blivit en hobby och inredningen blir allt viktigare. Vi visar genom val av bostad, område och inredning hur vi vill presentera och positionera oss inför omgivningen. Vill du visa upp ditt hem eller spana in andras hem kan du besöka sajten Cribdisplay som är specialiserad på just detta.

Hem, Inspiration, hem, inredning, hus, lägenhet, crib display

037.6°

The Meds

av Dan Golden

Designern Dan Golden har formgivit en kollektion mattor där han har hämtat inspiration från läkemedel. Mattan med de rosa pillren heter Calm och visar piller som har en ångestdämpande effekt. Han kommer följa upp detta mönster med mattan Rise som, inte helt otippat, har mönster i form av Viagra-piller.

Hem, Inspiration, textil, design, mattor, the medsVia moco loco

037.0°