Senaste
onsdag

iOS Junk Jack X har uppdaterats

Grävare Jack har blivit bättre

Nyligen släptes en uppdatering till det fullständigt fantastiska mobilspelet Junk Jack X (38kr) (som jag la sjukt många timmar på under min semester i förra veckan).

Denna uppdatering innehåller förbättrade online-grejer för att undvika griefing som varit ett bekymmer. Bland annat en 60s-regel som gör att du inte tappar dina saker på 60s om du dör.

Av alla andra uppdateringar kommer jag att uppskatta: Röd punkt på karta som markerar var du dog senast. Mycket uppskattat om man grävt som en tokig mullvad i timtals och sen stöter på dödspatrull och inte alls vet vart man dog.

En hel del uppdatering gäller om världen är ny, som förenklar lite för nya spelare vilket jag hoppas att spelet kan få för det är som sagt väldans roligt.

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Junk Jack X

036.9°

iOS Utvecklarna visar upp sitt kommande Toy Rush

Ser uberintressant ut

Kommande Toy Rush är ett asynkront tornförsvarspel med inslag av samlarkortspel som går att spela online. Det visas upp här av Uber Entertainment som går igenom lite av spelets grundläggande delar. Det ser inte alls dumt ut. Mer om spelet när det släpps!

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Toy Rush

035.6°

iOS Få lite GTA V i mobilen också

Rockstar har släppt två officiella companion-appar

Rockstar har släppt två bra appar till mobilen för GTA V. Först ut har vi Grand Theft Auto V: The Manual (gratis) som är en hederlig gammal manual på över 100 sidor att bläddra i. En interaktiv karta finns också med som nog kommer att uppskattas.

Sen finns det ytterligare en app, Grand Theft Auto: iFruit (gratis), där du kan bygga din drömbil och till och med välja en egen nummerplåt till den. Bilen kommer sedan att stå parkerad i det riktiga GTA V.

En annan cool grej i iFruit är att du kan sköta om din jycke och lära han tricks i minispelet "Chop the Dog" vilket också påverkar hur jycken beter sig i GTA V. Där kan han spåra upp saker som han inte annat kunnat eller bara vara allmänt mer hjälpsam.

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, GTA V

044.0°
tisdag

iOS Vi kollar på Infinity Blade III

Som släpps i morgon!

Som de flesta nog kommer ihåg så lades utvecklingen av Infinty Blade Dungeons ner för ett par månader sedan. Men i augusti blev det känt att det istället jobbades på ett Infinity Blade III vilket också presenterades närmare på Apple Keynoten i förra veckan.

Det nya spelet kommer att innehålla en ny spelbar karaktär, Isa, en tuff tjej som likt Siris går att fajtas med. Mer information om spelet kommer vid släppet i natt.

Epic Games och Chair kommer som sagt att släppa spelet i morgon och vi återkommer med länk eller ny artikel så fort vi får tag på länk till spelet. Se gärna ett par till videos efter hoppet nedan.

trailern

från keynoten

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Infinity Blade III

036.6°
måndag

Rockstar släpper GTA-app

Klappa din hund och bygg bilar med iFruit

Om bara ett par timmar så släpps Grand Theft Auto 5 (om man är vid någon butik som har nattöppet) och nu har Rockstar släppt en app till spelet. I appen Grand Theft Auto iFruit kommer du kunnat designa dina egna bilar som sedan kommer dyka upp i spelet. Du kommer även kunna ta hand om din hund likt Nintendodogs eller en Tamagochi. Du kommer kunna klappa den, mata den, ge den vatten och leka med den. Om du sköter din hund bra i iFruit så kommer den att vara snällare och hjälpa dig bättre i det riktiga spelet.

iFruit hooks directly into your experience of Grand Theft Auto V with some fun activities to further postpone the need for real social interaction. Keep up-to-date on the latest Grand Theft Auto V news, log into the Rockstar Games Social Club, stay connected on LifeInvader and launch other Rockstar Games apps.

Appen kan laddas ner redan nu och kostar noll kronor. Trevligt att kunna ha något att göra innan det äntligen är dags att sätta tänderna i det riktiga spelet. En androidversion är på gång men osäkert om den släppts ännu.

Spel, Multiplattform, Grand Theft Auto V, Rockstar, app, iFruit, klappa hundTack till Erik

052.7°