Senaste
torsdag

iOS Lums jagar vampyrer på App Store

Lysande spel

Vampyrer har invaderat vår värld, snott solen och gömmer sig bland skuggorna. Så introduceras det nya spelet Lums som är en action-pusslare där din uppgift är att utsätta vampyrna i varje bana för lite ljusbehandling som de inte tycker om utan dör av. Moahahaha.

Det finns fem typer av Lums i spelet. Explosiva kanon-Lum, ljus-Lum, gravitations-Lum, glas-Lum och sten-Lum. Kombinera dessa Lums för att röka ut och ljussätta alla vampyrerna.

Lums är mycket vackert gjort enligt dem som hunnit spela det och förhoppningsvis kanske det framgår av de två videos vi har här. Kika på dem och prova en lite-version först om du vill.
[iPhone (7kr)] [iPad (15kr)] [iPhone (gratis)] [iPad (gratis)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Lums

036.4°

iOS/Android Nytt spel i mobilen: A Ride Into The Mountains

Pixligt beridet bågskytt

Zu's familj har skyddat en relik i århundraden. När hon en dag får se något skumt landa bland bergen så drar Zu iväg på sin häst med pilbåge och supermaxat koger. A Ride Into The Mountains är en pixlig, minimal historia där du får skjuta väldigt mycket pilbåge från hästryggen. Retro och snyggt! [iOS (7kr)] [Google Play (6kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Android, A Ride Into The Mountains

037.2°

iOS Styr raketer i nya Sky Tourist

Kul spelidé

Sky Tourist är både en pusslare och ett plattformsspel med en klart annorlunda styrmetod. Petey, som är en krävande rymdturist, hänger i en lina mellan två stycken rymdskepp som är placerade på var sin sida av skärmen.

Höjer du det ena rymdskeppet högre än det andra kommer således Petey att glida neråt längs linan mot det andra rymdskeppet. Detta är bra för Petey som behöver samla på kuber, ta foton och lösa pussel. Det finns 75 normalbanor i spelet och tre bonusbanor. [iOS (7kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Sky Tourist

037.3°

Android/iOS Vi kollar på Monster Shooter 2: Back to Earth

Kattnapparna är tillbaka. DumDum får ta fram bössan igen. Krig!

Efter några veckor spelbart enbart i Ryssland och Polen så släpps nu skjutaren Monster Shooter 2: Back to Earth till hela världen på Google Play. Spelet handlar om DumDum som i första spelet räddade sin katt ifrån de åttafotade aliens som hade lånat katten otillåtet.

Nu är dessa aliens tillbaka och DumDum får i 80 banor skjuta aliens som aldrig förr. 20 olika vapen finns varav ett är en tuff mech-kostym och det finns fyra miljöer att testa dessa i. Spelet har även Co-op och över 100 olika uppdrag att utföra.

Efter storyn är slut kan man fortsätta spela i överlevnadsläget eller det oändliga läget om man vill.

[Google Play (gratis)]

Spelet är tänkt att släppas till iOS om en vecka så håll utkik efter det då!

Android, Spel, iPhone, iPad, Monster Shooter 2: Back to Earth

036.4°

iOS/Android Asphalt 8: Airborne släpps 8/8

En trippelåtta ger kanske en bättre åktur?

När Nexus 7 offentliggjordes idag så avslöjade Google att Gamelofts kommande spel Asphalt 8: Airborne kommer att släppas den 8 augusti. Om två veckor alltså.

Spelet är mycket optimerat enligt den nya OpenGL ES 3.0-standarden för grafik som Android 4.3 Jelly Bean har och det innebär bland annat 1080p dvs full HD. Även nya Google Play Games app skall stödjas.

Android, Spel, iPhone, iPod Touch, iPad, Asphalt 8: Airborne

037.7°