Senaste
onsdag

iOS/Android Tekken kommer till mobil som TCG

Yoshimitsu i kortform som omväxling

Ett spel man drömt om att få se på mobilen är ju Tekken och nu infrias nästan denna dröm, fast inte riktigt som man hade hoppats på. Tekken Card Tournament, som spelet kommer att heta, är ju ett TCG, ett samlarkortpel som skall innehålla en massa fajters från spelserien att slåss med.

Spelet ser ut att bli ett turbaserat och tidsbaserat online-spel där spelaren skall kunna köpa fysiska uppdateringar förutom de förväntade uppdateringarna som finns i spelet.

Sen har spelet en "augmented reality" man kan leka med på dessa fysiska kort man eventuellt köpt men detta får väl mest ses som en rolig ploj i sammanhanget.

När Namco Bandai skall släppa spelet exakt är inte känt, men inom några veckor är tipset.

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Android, Tekken Card Tournament

036.6°

iOS Nattens nollkrona är Hunters: Episode One

För de som hjärna vill tänka till innan de skjuter

Hunters: Episode One är ett bra strategispel som är turbaserat och som utspelar sig i en angenäm scifi-miljö. Inför varje uppdrag, som ofta går ut på att eliminera några skurkar, så sätter du ihop ett vältränat team. Och är de inte vältränade lär dom bli det för ju mer du spelar desto bättre blir dina "spelare". Spelet finns i en version till iPhone och en till iPad.

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Hunters: Episode One

037.2°
tisdag

iOS Odödlig boss väntar i nytt spel

För de som inte kan få nog av stora jobbiga typer

Endless Boss Fight heter ett kommande spel ifrån Italienska White Milk Games som handlar om en boss som aldrig dör. Det gäller med andra ord att hålla sig i livet så länge som möjligt och skaffa hög poäng. Arkadsnyggt och förhoppningsvis underhållande med. Vi får se i februari när spelet släpps.

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Endless Boss Fight

035.3°

iOS Vi kollar på nya Wave Trip

Musikalisk skrollare att släppa loss dansant finger till

Lucky Frame, som släppt lite artistiska och musikinfluerade spel innan som tex Bad Hotel, har släppt ett nytt spel i samma stil fast i en ny genre då. Denna gång är det en sidoskrollande skjutare som heter Wave Trip vilken handlar om att styra en raket igenom färgglada banor som var och en är knutna till en melodi. Varje bana går att redigera, "remixa", men du kan även skapa egna banor och dela med dig av. [iOS (15kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Wave Trip

036.3°