Senaste
onsdag

iOS/Android Football Manager till mobil släpps i natt

SEGAs populära handhållna bollsim är tillbaks igen

SEGA brukar släppa en mobil version av sitt Football Manager Handheld varje år och här (i natt) kommer nu 2013 års version. Ett par nyheter i denna versionen är, förutom de sedvanliga uppdateringarna i lagen & ligorna, att det nu går att köpa in-apps.

Du kan dock inte köpa dig framgång direkt i form av dyra spelare men du kan lägga pengar på andra investeringar i klubben som i sin tur kan leda till mer sponsorpengar vilket i slutändan kan göra dig till en digital Abramovich i alla fall.

Den andra nyheten är en gammal sådan. Challenges-läget är tillbaka i vilket du kan köpa olika sorts utmaningar.

[iOS (75kr)] [Google Play (75kr)]

Android, Spel, iPhone, iPod Touch, iPad, Football Manager Handheld 2013

038.0°
tisdag

iOS/Android Arga fågel röd fyller tre bast idag

Idag föddes även fågel rosa, ett nytt vapen mot grisarna

Alla minns väl hur snabbt vi blev sålda vi för tre år sedan när ett antal finska fåglar flög in på App Store med grismord överst på önskelistan. Bakom en miljard nerladdningar finns det ett stort antal personer som har haft/har fortfarande en relation till Angry Birds. Är ni redo för mera grisjakt? Hoppas det.

Tre år har som sagt gått och födelsedagen firades idag med att originalspelet uppdaterades med 30 banor där 15 banor kallade "Birdday Party" introducerar en ny rosa fågel. De andra nya 15 banorna har ett Bad Piggies-tema. [iPhone (7kr)] [iPad(22kr)] [Google Play]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Android, Angry Birds

037.3°

iOS Minigore 2: Zombies är här

Förra veckans bästa spel? Enligt en del är det så

Mountain Sheep har lyckats igen och vi får återse John Gore i samma trevlig roll som förr, den vapenförtjusta monsterjägare han är. Spelidén är superenkel, undvik dö, samla på dig vapen och döda zombies i denna underhållande tvåpinnesskjutare.

Minigore 2: Zombies är uppdelad i sju större banor med en avslutande boss i varje. Nyckeln till framgång i spelet är uppgraderingar. Dessa köper du för pengar (guld) du plockar upp i spelet.

Med 300 utmaningar, 20 olika spelbara karaktärer och 60 olika fiendetyper väntar mycket nöje i Minigore 2: Zombies. 15 kronor är priset för denna nöjesmaskin. [iOS (15kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Minigore 2: Zombies

037.1°

iOS Vi kikar på Baldur's Gate: Enhanced Edition

12år gammal digital D&D ser finfint ut på iPaden

Har man ett förflutet med Baldur's Gate, Bioware klassiska spel från 1998, vet man vad som väntar nu när en uppfräschad version, gjord av Overhaul Games, har släppts till iPaden.

Snyggare grafik, några nya karaktärer, en massa tweaks och fixar samt "Tales of the Sword Coast"-expansionen lovar ju gott om man nu är lite tveksam. Även meny & inventarie-systemen skall vara lättare att navigera i nu.

Spelet var en triumf då och verkar vara lika bra idag, trots det nya formatet. Och många av er har redan hunnit börja spela så ni kan säkert intyga fakta. [iPad (75kr)]

iPad, Appar, Baldur's Gate: Enhanced Edition

041.3°

iOS Mutant Mudds är ett 2D-spel med 3D-twist

Hoppa in i bakgrunden och fortsätt spela där...

Renegade Kids Mutant Mudds, som släppts till både Nintendo 3DS och PC tidigare i år, har nyligen också släppts för iOS. Spelet, ett plattformsspel i 2D med alla retrokännetecken som tänkas kan, har dock en liten intressant speldetalj, nämligen; du kan på vissa ställen i spelet kan hoppa in en nivå spelet (kan ses 1 minut in i videon ovan) och spela vidare där. En synnerligen snygg och rolig speleffekt. Sju kronor kostar Mutant Mudds och det är det absolut värt! [iOS (7kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Mutant Mudds

037.4°