Senaste
torsdag

iOS Stora saker har hänt - Lili är här

Ett öäventyr att säga "åååå" till

BitMonsters nya spel, Lili, är en väldigt förtjusande värld skapad i Unreal Engine med en tjej, Lili (aha! där är kopplingen). Hon lever på en ön Geos vilken är en Saltkråke-Myst-värld full med konstiga figurer som ger dig olika uppgifter och uppdrag. Men man måste dock erkänna att Lili är förödande vackert, spelet alltså, och förmodligen värt att testa. [iOS (38kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Lili

037.1°

iOS The Room släpptes för iPad idag

Finfin hjärngympa utlovas

The Room är en snygg, ja omåttligt snygg pusslare som med sin trevliga musik och grafik är en liten högtidsstund för fans av pusselspel. De som spelat igenom hela spelet säger att spelet är lite för kort men det kanske beror på att de helst inte ville att det skulle ta slut. Om man vill se lite gameplay tar man en kik på videon i länken nedan men titta inte för länge om du vill "lösa" pusslen själv. [iPad2 (38kr)]

iPad, Appar, The Room

036.7°

iOS Nytt på App Store idag: Earn to Die

Underhållande ökenrally mot en väg(g) av zombies

I Earn to Die är du fast i en öken. Vid din sida står en gammal men fungerande bil och på fickan har du lite pengar. Det enklast i detta läget är väl bara att åka därifrån och det gör du, fast problemet är att öknen är full av zombies som inte tycker du skall åka någonstans alls.

Denna typen av spel brukar vara rätt underhållande och är det också. Jag har kört gratis-versionen på Kongregrate och älskar spelet men iOS-versionen ger ju mycket mera. I iOS-versionen finns det åtta bilar istället för tre och har därför ett mycket längre story-läge.

För pengarna du tjänar efter varje försök uppgraderar du bilen med vapen, bättre motor och andra saker som gör att du kan köra längre nästa gång. Du kan utmana polare på vem som kör bäst med i Champions-läget.

Earn to Die är mycket roligare än man kan tänka sig! [iPhone (7kr)] [iPad (22kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Earn to Die

036.6°
onsdag

iOS Swampy fyller ett år på fredag

Disney bjuder på tårta i senaste uppdateringen

Tiden går fort i underjorden där Swampy alltid ses vänta på badvatten och de kassa rörledningarna har gäckat oss i ett år nu. Detta firar nu Disney med en uppdatering med nya banor och en tårta med ljus att blåsa ut. Grattis Swampy redan nu och tack Disney för det uppsving rörmokaryrket måste ha fått i Sverige sen spelet släpptes!

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Where's My Water?

038.1°

iOS Street Fighter X Tekken finns nu på App Store

Och det slåss bra!

Capcom släppte lite överraskande ett nytt Street Fighter spel idag (blir det några heta releaser över tills imorgon egentligen?). I spelet kan fans av Street Fighter välja mellan Ryu, Chun-Li, Dhalsim, Guile eller Hugo medans fans av Tekken kan frossa mellan King, Kazuya, Nina Williams, Hwoaran eller Paul Phoenix. Fajten kan börja!

Street Fighter X Tekken är inte en direkt port av konsolversionen utan en mobilanpassad sak där fokus ligger på att det skall vara snabbt och roligt för alla. Här finns spellägen som 2 vs 2 Tag Battles, 3D Battles och Wi-Fi Ranked Match.

Kontrollerna skall tydligen vara bra och allt tyder på att detta är ytterligare ett bra fajtingspel från Capcom för iOS. [iOS (22kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Street Fighter X Tekken

038.4°