Senaste
onsdag

iOS/Android Vi ser snart mer Prince of Persia på mobilen

Den 25e juli kommer The Shadow and the Flame

Ubisoft berättade idag att vi får återse Prince of Persia i våra mobiler den 25 juli. Både iOS och Android får detta fina prinsbesök. Det är The Shadow and the Flame det handlar om, en remake av det andra spelet i serien från 1993. Runt 25kr skall spelet kosta.

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Prince of Persia - The Shadow and the Flame

037.3°

iOS Spara dollars nu när 4 juli skall firas

Fyll din iOS-pryl med kvalitetsspel

På andra sidan Atlanten firar man snart 4 juli och spelutvecklarna tycker då att vi borde spela mera på våra mobiler när vi nu är lediga. Vi håller såklart med.

För att locka till inköp har man sänkt priset på ett gäng spel. Inget av spelen har varit billigare, bara tangerat rekord. Här är de bästa russinen i Apple-kakan:

Har man missat action-RPGn Bastion så är det från och med idag slut med detta. Bastion tillhör kategorin måste-spel och bör inte undvikas nu när priset bara är en dollar.
iOS (7kr) | Se Trailer!

Har man aldrig spelat tornförsvarsspel och tycker torn verkar spännande så är det Fieldrunners 2 ett bra spel att börja med.
iPhone (7kr) | iPad (22kr) | Se Trailer!

Har man fått smak på tornförsvar och blir lika sugen på en BBQ som en dinosaur kan bli så är Go Home Dinosaurs kanske det naturliga steget att ta efter Fieldrunners. Detta tornförsvar finns bara för iPad.
iPad (15kr) | Se Trailer!

LEGO Batman: DC Super Heroes är ännu ett toppspel med LEGO-gubbar i. Nu har spelet 7kr-premiär som man inte får missa. Har du missat Harry Potters Lego-spel så kostar de också 7kr stycket. Mycket LEGO-nöje för nästan inga pengar alls med andra ord.
iOS (7kr) | Se lite gameplay!

Uppdatering: Colin McRae Rally hann stiga i pris igen till 38kr och togs därför bort ur listan. Det var inte länge den var billig!

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad

037.9°

iOS Limbo släppt för iOS nu!

Meget dejligt!

Mästerverket Limbo på iOS? Nähä, det är inte möjligt! Joho! Från och med idag är det faktiskt så och det är ditt för 38kr. [iOS]

Om Limbo: Spelet, en sidoskrollande historia i alla tänkbara färger i gråskalan, handlar om en pojkes sökande efter sin syster. I spelet skall du lösa diverse pussel och undvika fällor och fiender.

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Limbo

043.6°
tisdag

iOS Kriget är över oss i War of the Zombie

Det som är dött måste en gång till dö

I War of the Zombie håller zombies på att ta över världen. I detta kombinerade RTS och turbaserade spel får du och dina utvalda män rycka in över hela världen och göra insatser för att hålla antalet promenerande döda nere på en rimlig nivå.

Uppdragen är utspridda över 200 länder och dina marinsoldater utvecklas enligt din önskemål. Förutom marinsoldater kan du rekrytera rådgivare, forskare, diplomater och doktorer som alla kan användas i dina uppdrag.

Spelet har en sandlådekänsla över sig och jag tror inte det finns något slut i det. Vilket ju är perfekt om man gillar spelet. Bara en massa zombies som behöver dö en sista gång!

Det bör tilläggas att spelet har ett par saker, bland annat några jobbiga knappar, som en del spelare stört sig på. Dock jobbar utvecklarna vidare på spelet vilket har stor potential att bli något extra bra för oss som gillar zombiesimulatorer. [iOS (22kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, War of the Zombie

036.1°

iOS Siegecraft har fått torn att försvara med

Ett bra spel som blivit ännu bättre och har bytt skepnad

BlowFish Studios och Crescent Moon Games är tillbaks med mer Siegecraft! Då, för 1,5 år sedan var det en RTS som var ganska lättsamt casual men idag är det ett fullblodigt tornförsvar vi ser framför oss.

Spelet har dessutom har asynkron multiplayer för upp till fyra spelare som verkar riktigt intressant. Finfin grafik (med roterbar kamera) och mycket torn på menyn finns det så Siegecraft TD är definitivt en hit. [iOS (22kr)]

iPhone, Spel, iPod Touch, iPad, Siegecraft TD

037.1°