Senaste

Nissan presenterar tredje generationen Leaf

Är nu en crossover

Nu rullar Nissan ut en tredje generation av den eldrivna modellen Leaf och precis som allt annat som presenteras har även denna förvandlats till en crossover. Utseendet är helt nytt och även fast fronten kanske liknar det mesta som finns där ute tycker jag det är kul att man spexat till baken lite. Antagligen ett drag som man antingen älskar eller hatar, men här ser det i alla fall inte ut som hos alla andra. Det här är Nissan mest aerodynamiska modell hittills och den har ett luftmotståndsvärde på 0.25.

Man kommer kunna få bilen med antingen 52 eller 75 kWh. Det första ska ge räckvidd på upp till 43,6 mil medan det större batteripacket inte ska ta slut förrän efter 60 mil. Väljer man det lilla batteriet får man elmotor på 176 hästar och 345 newtonmeter, det större paras istället med 218 hästar och 355 newtonmeter i vrid. Man ska kunna ladda batteriet med upp till 150 kW och det finns V2L där man kan få ut upp till 3,6 kW. Bilen är även förberedd för V2G.

Tillverkningen kommer att ske i Sunderland, Storbritannien. I höst kommer man öppna upp för beställningar och under nästa vår ska de första kunderna få sina exemplar. Någon prislapp har vi inte fått än tyvärr. Läs allt om nya Leaf på länken.

Bil, Nissan, Nissan Leaf, elbil, officiell, Leaf

Läs gärna våra regler!