Quantcast
m
Innehåller annonslänkar
Dagens deal, utvald av Feber!
Jämför priser
Xbox One X 1TB Cyberpunk 2077 Limited Edition kostar nu bara 3490 kr (tidigare 5475 kr)
Jämför priser
Razer Ornata Chroma tangentbord kostar nu bara 699 kr (tidigare 949 kr)

Nytt försäljningsrekord för Ferrari Enzo
Dyraste att säljas online utan visning

Den Ferrari Enzo vi ser här såldes nyligen av RM Sothebyx27s för 2.640.000 dollar. Summan gjorde att den har utnämnts till den absolut dyraste bilen att säljas online utan att ha blivit visad för någon innan. Bilen var en del i auktionsfirmans Driving into Summer-event de har kört nu i dessa pandemi-tider. Här visades alla bilar bara på sajten och även om många köpare gärna klämmer och känner lite innan de budar var det alltså ändå några som halade ut den stora plånboken för osedda exemplar. En annan Ferrari, en 288 GTO gick exempelvis för 2.310.000 dollar. Alla behöver som väntat inte strypa kontot och vända på slantarna just nu. Ägaren av Enzon kan njuta av en bil med V12:a på 6,0 liter som ger 660 hästar och som tar bilen från stillastående till 100 km/h på runt tre sekunder. Fler bilder på länken nedan. Tumnagel
38.0°
+
Bobby Green
0

Rich spanar in den kraschade Taycanen
Kommer han köpa den?

För några veckor skrev vi om det första kraschade exemplaret av purfärska Porsche Taycan. Bilen står hos Copart som snart ska auktionera iväg den. Rich från Rich Rebuilds brukar i vanliga fall fixa till kraschade Teslor, men han verkar lite sugen på att ge sig på denna. Här får vi se när han tar sig en titt för att försöka förstå hur stora skadorna egentligen är. Tumnagel
38.0°
+
Bobby Green
0

ESEN Studio kör välgörenhetsstream på lördag
Tillsammans med Giving People

Så här i coronatider är det bra att visa solidaritet med våra medmänniskor. ESEN Studio och välgörenhetsorganisationen Giving People har slagit sina kloka huvuden ihop och kommer anordna en välgörenhetsström som kommer dra igång på lördag. Strömmen kommer pågå i 24 timmar och donationer som skickas in till gänget kommer gå till välgörenhet för att hjälpa utsatta barn och barnfamiljer i Sverige. Det kommer även auktioneras ut olika produkter och tjänster där pengarna kommer gå till Giving People. Vi gamers, streamers och professionella utövare har ett en unik chans att bidra genom digitala kanaler för att mildra pandemin för de mest utsatta och återigen bevisa att vi är en positiv kraft i samhället och gör vad vi kan för att motverka krisen. I samarbete med ESEN Studio & hjälporganisationen GivingPeople kommer Sveriges gaming & Esports community anordna en 24 timmars välgörenhetsstream med syftet att hjälpa utsatta barn och deras familjer. Under strömmen kommer bland annat spelutvecklare visa upp pågående projekt, DJ:s kommer spela musik och det kommer vara en och annan intervju med olika gäster samt vänskapsmatcher i olika spel. Bland annat kommer strömmen gästas av Tejbz, Zaitr0s, Konrad Ydhage, GGFrolle, Jewanders, Alex Ferm samt Nästa år-podden. Strömmen kommer dra igång klockan 12:00 på lördag och kommer visas på ESEN Studios Twitch-kanal samt hos gästernas kanaler. Tumnagel
37.4°
+
André Stray
0

Jättetungt svenskt mynt sålt på auktion
8-dalersmyntet från 1600-talet väger 15 kilo

Auktionshuset Bukowskis har sålt ett 8-dalersmynt som präglades 1659 och väger hela 15 kilo rapporterar TT. Anledningen till att en del mynt från den tiden vägde så mycket var att de gick att använda både som valuta och vara, det vill säga att råvaran i myntet, i det här fallet koppar, var värd lika mycket som myntet egna värde. Myntet gick för 2,45 miljoner kronor köptes av en svensk men mer uppgifter än så vill inte Bukowskis lämna om den hemlige köparen. Björn Extergren på Bukowskis säger till TT om köparen: "Mynten köps framför allt av storsamlare. De vill ha det mest eftertraktade man kan få tag på, och åttadalermynten är det mest eftertraktade man kan få tag på eftersom alla tiodalermynt är inlåsta i samlingar." Tumnagel
44.2°
+
Wille Wilhelmsson
0

Exemplar av Sveriges första frimärke sålt på auktion
4 skilling banco gick för 1 miljon kronor

I helgen auktionerades ett exemplar av ett av Sveriges första frimärken ut och det vinnande budet för det landade på 1.050.000 kronor. Det handlar om ett så kallat 4 skilling banco-frimärke vilka släpptes 1855 tillsammans med andra frimärken i valörerna tre, sex, åtta och 24 skilling banco. Frimärket som nu sålts på auktion sitter på ett brev som poststämplats 1 juli 1855 vilket var första dagen frimärkena fanns i cirkulation. Enligt Johan Ericsson, vd för Frimärkshuset Skandinavisk Filateli, så finns det antagligen bara två stycken brev kvar i världen med det här frimärket varav det som nu sålts bedöms vara det vackraste. Säljaren av frimärket är dödsboet efter den kände svenske frimärkssamlaren Sven Eric Beckeman som gick bort 2018. Han hade som önskemål att hans frimärkssamling skulle auktioneras ut i portioner efter hans frånfälle. Auktionen i helgen var den andra av sex stycken inplanerade frimärksauktioner med Beckemans samling. Vem köparen av 4 skilling banco-frimärket som auktionerades ut i helgen är finns det inga uppgifter om. Tumnagel
41.3°
+
Wille Wilhelmsson
0

Köp en krockad Porsche Taycan Turbo och bygg något kul
En snabb lådbil kanske?

En helt färsk Porsche Taycan Turbo har kommit in till Copart och säljs nu iväg på auktion. Det tråkiga med bilen är dock att den är totalkvaddad och inlöst av ett försäkringsbolag som inte tyckte att det var värt att laga den. Exakt vad som har hänt är oklart men en olycklig kollision med något handlar det om i alla fall. Undersidan av bilen ska ha fått rejäla smällar och det bådar inte gott eftersom batteripacket sitter där. Men, känner du att du har lite ont om projekt just nu är det bara att buda loss när auktionen väl drar igång. Kanske ta delarna och sätta i din gamla bil med förbränningsmotor? Tumnagel
37.3°
+
Bobby Green
0

Den Ferrari F50 som ställdes ut på Frankfurt 1995 är nu till salu
En av 349 stycken tillverkade

På Frankfurt Motor Show 1995 hade Ferrari premiär för modellen F50 och det var denna bilen som visades upp för allmänheten. Det är det andra tillverkade exemplaret av totalt 349 stycken och mellan den 21 och 28 maj håller RM Sothebyx27s auktion där den ingår. 2016 fick bilen certifikatet Ferrari Classiche vilket bland annat innebär att den fortfarande är orörd och intakt som den lämnade fabriken. På mätaren står endast 542 mil så den har tyvärr gått alldeles för lite i sitt liv, vilket den nya ägaren förhoppningsvis kommer att ändra på. Priset bilen väntas klubbas iväg för ligger på mellan 2,5 och 2,75 miljoner dollar. Bonusklipp nedan. Tumnagel
39.6°
+
Bobby Green
0

Nu kan du köpa en liten bit av månen
Om du har en sisådär 25 miljoner kronor liggande

Idag kommer auktionshuset Christies i London att auktionera ut en 13,5 kilo tung månsten som hittades i Sahara-öknen. Stenen har fått beteckningen NWA 12691 och tros vara den femte största månstenen som någonsin hittats på jordens yta. Man tror vidare att stenen lossnat från månen efter att en asteroid-kollision och sedan föll ner på jorden. Det handlar om ett förhållandevis unikt objekt då man tror att det sammanlagt bara finns cirka 650 kilo månsten på jorden. Att NWA 12691 kommer från månen är man säkra på efter att ha jämfört denna med månstenar som NASA:s Apollo-uppdrag förde med sig tillbaka från jorden på 1960- och 70-talet. James Hyslop, Christies vetenskaps-chef, säger om stenen som är ungefär lika stor som en fotboll: "In the 1960s and 1970s the Apollo programme brought back about 400 kilograms of moon rock with them and scientists have been able to analyse the chemical and isotopic compositions of those rocks and they have determined that they match certain meteorites." Skulle du vara sugen på att ropa hem månstenen NWA 12691 så tros slutpriset landar på cirka 2 miljoner brittiska pund, motsvarande cirka 24,6 miljoner kronor. Tumnagel
39.1°
+
Wille Wilhelmsson
0

Auktion om svenska om 5G-frekvenser inleds i november
Försenad auktion har äntligen fått ett startdatum

Nu bjuder Post- och telestyrelsen (PTS) in intresserade operatörer och företag att delta i en auktion om frekvenser i 3,5 GHz- och 2,3 GHz-banden. Det handlar om den auktion som tidigare skjutits på framtiden på grund av att vissa frågor gällande de framtida svenska 5G-näten har varit tvungna att utredas. Det är framför allt frekvenser i 3,5 GHz-bandet som kommer att användas för att bygga upp Sveriges 5G-nät och PTS skriver om dessa: "5G-utbyggnaden är en viktig del i digitaliseringen av Sverige, vilket sätter fokus på vikten av hög säkerhet. En förhandsprövning av sökande kommer att ske i samråd med Säkerhetspolisen och Försvarsmakten inför auktionerna. Enligt tillståndsvillkoren ska tillståndshavaren även vidta de tekniska och organisatoriska åtgärder som krävs för att säkerställa att radioanvändningen enligt tillståndet inte orsakar skada för Sveriges säkerhet." De operatörer och företag som är intresserade av att delta i auktionen måste anmäla intresse om detta innan 30 juni skriver PTS i ett pressmeddelande. Auktionerna är planerade att dra igång 10 november. Tumnagel
41.0°
+
Wille Wilhelmsson
0

Bizzarrini P538 får sin första tvätt på 32 år
Stackare som varit bortglömd allt för länge

I slutet av 70-talet började en herre att samla på sig bilar. Sedan dess har det blivit över 300 stycken. Har man så många kan det bli lite svårt att hålla efter alla, och några blir bortglömda. En av de sistnämnda är den här - en Bizzarrini P538 som stått still i hela 32 år. Nu har Ammo NYC grävt fram bilen och gett den en välförtjänt omgång. Bizzarrini grundades 1964 men fick kasta in handduken redan 1969. Exakt hur många exemplar av P538 som blev till är oklart men det sägs vara under tio stycken i alla fall. Den vi ser här är nummer tre av de tillverkade och efter uppsnyggandet och en rejäl genomgång ska den ut på auktion. Tumnagel
42.4°
+
Bobby Green
0

På lördag kan du buda hem en Porsche 993 GT2
Lätta på lädret nu!

Nu i helgen, på lördag närmare bestämt, har RM Sothebyx27s auktion igen och en av pärlorna som ska klubbas iväg är den här fantastiskt vackra skapelsen - en Porsche 993 GT2 från 1996. 993 var den sista luftkylda Porschen som tillverkades och GT2-utförandet gör den extra speciell. Det här var det absolut värsta du kunde få och bilen byggdes bara i 194 stycken exemplar. Objektet som säljs har 3000 mil på mätaren och den som köper får bland annat boxersexa på 3,6 liter med dubbla turbo och 430 hästar, sexpetad manuell växellåda och en tid från stillastående till 100 knyck på under fyra sekunder. Bilen väntas gå för mellan 950.000 dollar och 1,1 miljon dollar. Tumnagel
45.9°
+
Bobby Green
0

Sällsynta Apple-sneakers sålda på auktion
Gick för över 16.000 dollar

Auktionshuset Heritage Auctions har nyligen avslutet en auktion där man ropade ut ett par hyggligt sällsynta Apple-sneakers. Det handlar om en prototyp till ett par skor som det var tänkt att Apple anställda skulle kunna införskaffa. Det är oklart hur många exemplar av skorna som tillverkades men för paret som nu auktionerades kostade vinnaren av auktionen 16.000 dollar, motsvarande lite över 160.000 kronor. Det här är dock inte första gången ett par skor av liknande modell auktioneras ut. 2017 så auktionerades ett annat par från kollektionen ut och dessa gick då för hela 30.000 dollar skriver GQ. Tumnagel
34.9°
+
Wille Wilhelmsson
0

Ken Miles Flying Mustang snart på auktion
Väntas gå för miljontals dollar

I februari 1965 gjorde Shelby brakentré med en Shelby GT350R på racerbanan Green Valley Raceway. Det var Shelbys första Mustang man körde racing med och med Ken Miles bakom ratten såg man även till att ta hem segern. Eftersom Ken var ganska frisk på gasen fick bilen smeknamnet Flying Mustang då den bokstavligt talat flög fram på banan. I maj ska bilen säljas av Mecum Auctions och den väntas klubbas iväg för flera miljoner dollar. Bilen kommer från samlaren John Atzbach som förutom Mustangen ska skiljas från tolv andra bilar han äger. Tumnagel
40.4°
+
Bobby Green
0

Nintendo PlayStation-prototyp såld på auktion
För 360 000 dollar

Prototypenheten för den megasällsynta konsolen Nintendo PlayStation Super NES CD-ROM har nu sålts på auktion. Konsolen såldes, med alla auktionskostnader, för 360 000 dollar vilket är rätt så mycket lägre än vad man tidigare trott. Det har nämligen tidigare rapporterats att ägarna tidigare skulle ha blivit erbjuden 1,2 miljoner dollar för enheten, ett erbjudande som de nekade då de trodde de skulle få mer via auktion. Konsolen utvecklades runt 1992 av Sony i samarbete med Nintendo. Tanken var att detta skulle vara en slags Sega CD-liknande grej för SNES. Men Nintendo valde att istället att jobba med Philips vilket gjorde Sony ledsna. Så de bestämde sig för att utveckla PlayStation åt sig själva istället och resten är historia. Tumnagel
38.8°
+
Frode Wikesjö
0

Valve vill låta städer buda på The International
Var ska världens största Dota 2-turnering spelas i framtiden?

Valve Software har meddelat att de i framtiden kommer att auktionera ut rättigheterna att arrangera den stora Dota 2-turneringen "The International" till olika städer runt om i världen. The International räknas som en av världens största esport-turneringar både publikmässigt och pengamässigt. Under förra årets turnering låg det till exempel över 34 miljoner dollar i prispotten. Det kan jämföras med till exempel den anrika tennisturneringen Wimbledon som förra året hade cirka 50 miljoner dollar i prispengar att dela ut. I ett pressmeddelande skriver Valve bland annat om de kommande The International-auktionerna: "In terms of global viewership, international draw, and attendance, The International is comparable to the NFL Superbowl, U.S. Open Golf Championship, or the Eurovision Song Contest." Traditionellt sett har The International dragit cirka 50.000 - 60.000 besökare när turneringen tidigare år arrangerats i Vancouver, Seattle och Shanghai. Förutom det så brukar miljontals gamers följa turneringens livesändningar i olika tv-kanaler runt om i världen och på nätet. Årets The International kommer att arrangeras i Stockholm 18 - 23 augusti och ni kan kika in en liten pr-film för det här ovanför. Tumnagel
35.6°
+
Wille Wilhelmsson
0

Auktion med Trumps och andra världsledares DNA inställd
Anonym grupp skulle auktionera ut kända ledares gener

Skulle du vara sugen på att komma över DNA tillhörande världsledare som till exempel USA:s president Donald Trump, Frankrikes president Emmanuel Macron eller Tysklands förbundskansler Angela Merkel så säger sig den anonyma gruppen "The Earnest Project" nu snart kanske kunna erbjuda detta. Enligt gruppen så har man samlat in DNA från en lång rad av de världsledare och andra kändisar som frotterades på det ekonomiska toppmöte i Davos 2018. Det kan handla om hårstrån, bestick, näsdukar, servetter och annat som deltagarna har använt och som sedan samlats in av The Earnest Project. De insamlade föremålen har man sedan samlat i något man kallar för "Davos Collection" som var tänkta att auktioneras ut under en auktion i New York 20 februari. Hårstrån trodde man skulle inbringa 1200 - 3000 dollar styck, en gaffel 36.500 dollar och ett vinglas för 65.000 dollar innan auktionen ställdes in. The Earnest Project uppger att auktionen ställdes in på grund av "unresolved legal issues" utan att gå närmare in på vad dessa är. OneZero säger att det åtminstone i USA inte finns något klart regelverk som förbjuder stöld eller försäljning av någon annans DNA. Tumnagel
33.7°
+
Wille Wilhelmsson
0

Nu kan du lägga vantarna på Nintendo Playstation
För bara ynka 310.000 dollar

Innan Sony gjorde egna konsoler var gänget villiga att samarbeta med andra speljättar för att kunna dra in lite kosing från konsolmarknaden. I slutet av 80-talet samarbetade Sony med Nintendo för att göra en ny spelkonsol som kunde läsa både skiva och kassetter. Samarbetet föll isär när Nintendo i stället började samarbeta med Philips och gjorde en annan skivbaserad konsol där du kunde lira klassiska spel som Hotel Mario, Link: The Faces of Evil samt Zelda: The Wand of Gamelon. Innan samarbetet avbröts sägs det att det byggts 200 prototyper av Nintendo Playstation och nu har en av dessa enheter dykt upp på auktionssajten Heritage Auctions. Om man vill lägga vantarna på lite spelhistoria så måste man lägga ut en hel del kosing. I skrivande stund ligger högsta budet på 310.000 dollar och priset lär höjas rejält då auktionen kommer ligga uppe i tre veckor till. Tumnagel
39.2°
+
André Stray
0

5G-auktion kan vänta ända till oktober
Säpo och Försvarsmakten måste få säga sitt

Det var egentligen tänkt att mobiloperatörernas auktion om frekvenser på 5G-nätet skulle ske under första kvartalet 2020, men innan årsskiftet var man tvungen att dra i nödbromsen på grund av nya säkerhetsregler. Något nytt datum för auktionen har inte dykt upp, men Post- och telestyrelsen säger till Computer Sweden att man hoppas kunna inleda auktionerna i oktober. För att hålla säkerheten uppe föreslår PTS att en förhandsprövning ska ske i samband med auktionerna och att de som ansökt om att delta ska svara på ett par frågor, vilket ska utgöra ett underlag för en säkerhetsbedömning för Försvarsmakten och Säpo. Om deltagarna får tummen upp från säkerhetsduon får PTS bedöma om de sökande ska få delta i auktionen. Hur det hela kommer gå till i slutändan är för tillfället okänt, men det verkar som att konsumenterna kommer vara tvungna att vänta på 5G-nätet ett tag till. Tumnagel
54.5°
+
André Stray
0

Första Corvette C8 har rullat av bandet
Första kostade 3 miljoner dollar

Nu har äntligen produktionen av den första mittmotor-Corvetten kommit igång. Först av bandet blev den bil som auktionerades ut till välgörande ändamål och som kostade bilsamlaren Rick Hendrick tre miljoner kronor. Om man vill köpa en vanlig C8 får man slanta upp från 56.590 dollar. Tumnagel
37.0°
+
Roger Åberg
0

Com hem anmäler Telia till EU-kommissionen
Bråket fortsätter...

Bråket mellan Com hem och Telia fortsätter. Anledningen är Telias köp av Bonnier Broadcasting som kom med krav från EU-kommissionen där Telia tvingas sälja de fullständiga streamingrättigheterna till minst en annan part, något som Telia har valt att göra via auktion. Bråket innan jul handlade om att Com hem ville föregår denna och det ville inte Telia. Men när nu auktionen är igång och alltså innan den har genomförts gillar Com hem inte vad som händer. Man säger i ett pressmeddelande att "Telias har dock inkluderat fler rättigheter i auktionen än vad EU-kommissionen avsett, i syfte att låsa in streaming av TV4 ytterligare och begränsa konkurrensen på mediemarknaden". Detta ska enligt Com hem inte påverka avtalet om sändning av TV4 i de vanliga näten. Tumnagel
36.5°
+
Roger Åberg
0

Ferrarin från Ferris Bueller's Day Off har auktionerats iväg
En Modena Spyder California från 1963

En av "måste"-filmerna från 80-talet är tydligen Ferris Buellerx27s Day Off. Jag kikade på den för ett tag sedan och förstod inte riktigt grejen, men det var en fin bil med i alla fall. En Ferrari Modena Spyder California från 1963. Nyligen auktionerade Barrett-Jackson iväg bilen och den gick för 396.000 dollar. Bilen är byggd av Modena Design & Development och den är en av tre som byggdes för filmen. Tumnagel
39.2°
+
Bobby Green
0

Första exemplaret av Corvette C8 såld för tre miljoner dollar
Pengarna går till välgörande ändamål

I helgen var det auktion hos Barrett-Jackson och där klubbade man iväg det första, ännu ej tillverkade, exemplaret av Corvette C8. Bilen såldes för tre miljoner dollar till bilsamlaren Rick Hendrick och pengarna kommer att gå till Detroit Childrens Fund som är en välgörenhetsorganisation. Bilen som kommer att vara svart både på utsidan och insidan är utrustad med Z51 Performance Package och GT2-stolar. Den man hade med sig till auktionen var röd och bara där i uppvisningssyfte. Rick gillar att köpa det första exemplaret av bilar och förra året budade han hem den allra första av Ford GT Heritage Edition. I sitt stall har han även den första av Chevrolet Camaro ZL1 1LE, Acura NSX, Corvette Stingray C7, Corvette C7 Z06 och Corvette C7 ZR1. Tumnagel
37.8°
+
Bobby Green
0

Den allra första Vipern såld på auktion
Tidigare ägd av Lee Iacocca

1989 presenterade Dodge modellen Viper som koncept och 1992 rullade det första produktionsklara exemplaret av bandet. Den ägde Lee Iacocca fram till hans död förra året och igår auktionerades bilen iväg av Bonhams. Det finfina exemplaret som bara har strax över tusen mil på mätaren väntades gå för mellan 100.000 och 125.000 dollar. När det sista budet klubbades landade dock siffran på hela 285.500 dollar. Tumnagel
39.3°
+
Bobby Green
0

Bullitt-Mussen har sålts för 3,4 miljoner dollar
Dyraste Mustangen hittills

I filmen Bullitt från 1968 finns det två stycken huvudroller. Den som Steve McQueen har och den som den gröna Mustangen har. Idag har bilen legendarisk status och biljakten nedan är en av de mest kända i filmens historia. Nu har bilen sålts på auktion och slutsumman den klubbades för, 3,4 miljoner dollar, är den högsta någonsin för en Ford Mustang. 1974 annonserades bilen ut i en tidning och köptes då av Robert Kienan. Den kostade då motsvarande 33.000 kronor och fungerade som bruksbil. Steve McQueen letade upp den och ville köpa men Robert behövde bilen så den såldes aldrig. 1980 rasade kopplingen och bilen blev stående - i över 20 år. 2001 började Robert och hans son Sean att renovera bilen men Robert insjuknade i Parkinsons så allt blev lagt på is. 2014 avled han och då såg Sean till att göra klart jobbet. Sedan januari förra året har han turnerat runt med bilen och nu var det alltså dags att sälja den. Tumnagel
39.7°
+
Bobby Green
0

Buda hem en unik Ferrari F50
F50 Berlinetta Prototipo

Den 15 januari kommer Worldwide Auctioneers att auktionera iväg ett unikt exemplar av Ferrari F50 från 1995 med tilläggsnamnet Berlinetta Prototipo. Det här är den allra första prototypen av modellen som tillverkades och som sedan kördes ordentligt av Ferraris testförare och journalister på Fiorano-banan och på vägar runt omkring Maranello. Några stora namn som suttit bakom ratten och gasat är Dario Benuzzi, Niki Lauda, Gerhard Berger och Jean Alesi. Det är också bilen som stått modell för alla skalmodeller tillverkade av Bburago, Maisto, Tamiya, Revell med flera. Efter att ha fungerat som testbil och misshandlats av journalister byggde Ferrari om bilen till nyskick igen och levererade den till en kund i Belgien. 2006 såldes den till Ferrari-samlaren David Walters. Efter honom har ytterligare tre stycken personer ägt bilen. Trots detta har den inte mer än 225 mil på mätaren sedan ombyggnationen, vilket är väldigt synd. Nu ska den alltså auktioneras iväg och man får väl hoppas att nästa ägare kommer att använda skapelsen. Vad bilen förväntas gå för är oklart men det lär bli en slant. Fler bilder och mer information på länken nedan. Tumnagel
40.9°
+
Bobby Green
0
2019

5G-auktion befaras försenas ytterligare
Kanske kan dröja ytterligare ett år innan nya 5G-frekvenser delas ut

Tidigare den här månaden meddelade PTS att man planerar att genomföra de så kallade 5G-auktionerna, där operatörer får buda på frekvenser i 3,5 GHz- och 2,3 GHz-banden, någon gång under 2020. Detta får operatörer att befara att den tidigare deadlinen som sattes till mars 2020 kan försenas ytterligare. Ursprungligen var det tänkt att frekvenserna skulle auktioneras ut till operatörerna redan i redan i mars 2018. Detta flyttades sedan fram två gånger, först till tredje kvartalet 2019 och sedan till mars 2020. Anledningen till att auktionerna flyttats fram uppges primärt bero på att PTS för en dialog med Säkerhetspolisen och Försvarsmakten om hur Sveriges säkerhet ska skyddas när nya frekvenser för 5G ska delas ut till operatörerna skriver TT. Telias tillförordnade koncernchef Christian Luiga tolkar de nya uppgifterna från PTS som om det kan bli ytterligare förseningar med tilldelningen av 5G-frekvenser till de svenska operatörerna och säger till TT: "I den bästa av världar skulle 5G-auktionen kunna äga rum i slutet av andra kvartalet nästa år. Men jag är väldigt skeptisk till det. För mig låter det mer rimligt att sker i slutet av 2020. Det är extremt olyckligt för oss. Men framför allt drabbar det Sverige och företag i Sverige." Det är idag Ericsson, Huawei och Nokia som är de största leverantörerna av 5G-utrustning. Att säkerhetsfrågan har aktualiserats beror primärt på att USA och en del andra länder är oroliga att Kina använder Huawei för att kunna spionera och övervaka trafiken i nationella mobilnät. På frågan om huruvida Telia planerar att använda utrustning från Huawei i sina kommande 5G-nät säger Christian Luiga: "Det är svårt att säga. Men vi behöver många leverantörer och vi har i dag Huawei i delar av våra nät. Vi kommer att vara beroende av Huawei, oavsett, under ett par år framöver." Tumnagel
31.4°
+
Wille Wilhelmsson
0

Bli först med IKEA Frekvens i Sverige
Musikhjälpen auktionerar ut IKEA-grejer som inte lanserats ännu

Nästa år släpper IKEA sin produktserie Frekvens men skulle du vara sugen på att få hem tre produkter från den serien redan till jul så går dessa nu att köpa på en unik auktion. Frekvens-serien är framtagen av IKEA i ett samarbete med det svenska designföretaget Teenage Engineering. I Musikhjälpens auktion går det nu att buda hem två högtalare och en lampa som ingår i serien. Auktionen har pågått några dagar och i skrivande stund ligger högsta budet på lite över 1700 kronor. Musikhjälpens auktion avslutas 15 december och samtliga grejer som man auktionerar ut hittas här. Tumnagel
41.6°
+
Wille Wilhelmsson
0

Fet Formel 1-bilbana i skala 1:23
Ping Tomten

När jag var ung var det hårda paket under granen som lockade mest. Ögonen fastnade på det där stora paketet som kanske innehöll ett hockeyspel eller ännu bättre - en bilbana. Tänk en sån där med loopar, och den där sjuka som gick upp på väggen så att bilarna körde vertikalt! Nu när man har blivit lite äldre spelar julkapparna ingen roll längre. Får man ändå något och det är mjukt börjar man inte grina. Trots detta är det ju ändå något spännande med hårda paket, och speciellt de där stora - som inte ens får plats i vardagsrummet. Det vi ser här är precis en sådan klapp man (jag) skulle bli lite extra fnittrig av. Det är RM Sothebyx27s som auktionerar iväg ett monsterbygge till bilbana i skala 1:32. Banan är byggd av Slot Mods och förra året stod den utställd på F1 Paddock Club under varje race så att VIP-personer kunde få leka av sig lite. Till helgen ska den alltså klubbas iväg så att fler kan få njuta av den, om man nu har pengarna vill säga. Banan säljs utan reservationspris och man uppskattar att den kommer att gå för mellan 20.000 och 30.000 dollar. Vinsten kommer att gå till välgörenhetsfonden Reaching the Last Mile. Tumnagel
354kg
+
Bobby Green

Köp diskett med Steve Jobs autograf
Förväntas gå för över 70.000 kronor

Skulle du vara sugen på att ha Apple-grundaren Steve Jobs autograf på en gammal diskett finns det nu möjligheten att införskaffa det då auktionshuset RR Auctions auktionerar ut en sådan. Jobs ska tydligen inte ha varit särskilt sugen på att skriva sin autograf särskilt ofta vilket kanske gör den här disketten lite åtråvärd för samlare av Apple-memorabilia. RR Auctions skriver på sin hemsida: "A hugely desirable format for Jobs‘s seldom-seen autograph—known as a reluctant signer, he often declined to comply with the requests of collectors. As a piece of Apple‘s iconic Mac OS software, boasting Jobs‘s elegantly stylish lowercase signature, this is a museum-quality piece of computing history." Disketten i fråga ska innehålla en version av Macintosh System Tools Version 6.0. I skrivande stund ligger det högsta budet på 5060 dollar, motsvarande cirka 48.500 kronor men auktionshuset förväntar sig att slutpriset kommer att landa på över 7500 dollar. Auktionen avslutas 4 december. Tumnagel
34.1°
+
Wille Wilhelmsson
0
Nästa sida