m
Innehåller annonslänkar
Dagens deal, utvald av Feber!
Jämför priser
Razer BlackWidow tangentbord kostar nu bara 999 kr (tidigare 1449 kr)

Tre fantastiska Alfa Romeo-koncept till salu
Köp och ställ i vardagsrummet

På Turin Auto Show 1953, 1954 och 1955 visade Alfa Romeo upp ett nytt fantastiskt koncept varje år. Trion kallas för Alfa Romeo Berlina Aerodinamica Tecnica Concepts och nu ska dessa auktioneras iväg av RM Sothebyx27s. Bilarna som går under namnet B.A.T. 5, B.A.T. 7 och B.A.T. 9d ritades av Franco Scaglione och tillverkades sedan för hand av Bertone. De rankas som de viktigaste fordonskoncepten någonsin tillverkade och alla tre kommer att säljas tillsammans nu på onsdag den 28 oktober. Auktionshuset räknar med att trion kommer att inbringa mellan 14 och 20 miljoner dollar. Fler bilder finns på länken nedan. Tumnagel
43.9°
+
Bobby Green
0

SÄPO säger sitt om Huawei-förbudet i 5G-nätet
"Kina utgör ett av de största hoten mot Sverige"

Tidigare idag blev det känt vilka som kommer få ta del av auktionen av 5G-frekvenser och i samma veva blev det känt att hårdvara från kinesiska Huawei och ZTE inte ska användas i utbyggnaden av infrastrukturen. Nu har Säkerhetspolisen levererat ett lite mer omfattande om tankarna bakom förbudet och det hela handlar om Sveriges säkerhet. Säkerhetspolisen skriver i ett pressmeddelande att det framtida 5G-nätet i Sverige har ett högt skyddsvärde och företag som potentiellt kan orsaka skador för Sveriges säkerhet ska inte få tillstånd att assistera med hårdvara. Säkerhetspolischefen Klas Friberg säger detta i ett uttalande: - Det är Säkerhetspolisen och Försvarsmakten som tillsammans har en helhetsbild när det gäller säkerhetsläget och hotbilden mot Sverige. 5G-nätet behöver byggas på ett säkert sätt från början och de beslut om tillståndsvillkor som PTS nu har fattat är bra för Sveriges säkerhet. - Kina utgör ett av de största hoten mot Sverige. Den kinesiska staten bedriver cyberspionage för att främja sin egen ekonomiska utveckling och utveckla sin militära förmåga. Det sker genom omfattande underrättelseinhämtning och stöld av teknologi, forskning och utveckling. Det här måste vi förhålla oss till när framtidens 5G-nät byggs. Vi kan inte kompromissa med Sveriges säkerhet. I Post- och Telestyrelsens beslut beskrivs Huaweis ägandestruktur som problematisk för Sveriges säkerhet. Enligt Kinas nationella underrättelselag krävs det att kinesiska företag av olika slag ska stödja det nationella underrättelsearbetet. Huawei ägs tekniskt sett av företagets anställda, men styrs av en förening som i sin tur är under kontroll av Kinas kommunistiska parti, vilket får Säkerhetspolisen dra slutsatsen att den kinesiska staten kan påverka Huawei. Tumnagel
71.7°
+
André Stray
0

Ingen 5G-utrustning från Huawei och ZTE i Sverige
Tre, Tele2, Telenor, Telia och Teracom får delta i 5G-auktion

Runt om i världen har kinesiska mobiltillverkare förbjudits att assistera med utbyggnaden av 5G-nätet. Nu har även Sverige satt ner foten och Post- och Telestyrelsen meddelar för att skydda Sveriges säkerhet kommer utrustning från varken Huawei eller ZTE användas under utbyggnaden av 5G-nätet. När det kommer till utrustning från företagen som redan installerats så ska denna utrustning plockas ur bruk senast 1 januari 2025. För övrigt har Post- och Telestyrelsen godkänt fyra bolag som kommer få lägga bud på frekvenser i 5G-nätet och dessa är Hi3G Access (Tre), Net4Mobility (Tele2 och Telenor), Telia Sverige och Teracom. Auktionen kommer starta 10 november och väntas pågå i 10 dagar, men PTS meddelar att processen kan dras ut ytterligare. Tumnagel
75.1°
+
André Stray
0

Richard Hammond återförenas med sin gamla Ferrari
Vackert att se

Harry Metcalfe hade en Ferrari 550 Maranello som han sålde till Richard Hammond. Men Richard behövde sälja bilen vid ett tillfälle och detta har han ångrat ända sedan dess. Förra månaden såldes bilen via en online-auktion och Drivetribe såg då till att låna bilen en snabbis så att Richard kunde få återförenas med den en stund. Tumnagel
39.1°
+
Bobby Green
0

T-Rex-skelett sålt på auktion för 32 miljoner dollar
Dyraste dinosaurie-skelettet som någonsin sålts

Auktionshuset Christies har sålt ett Tyrannosaurs Rex-skelett för närmare 32 miljoner dollar, motsvarande cirka 285 miljoner kronor, vilket gör det till det dyraste dinosaurie-skelettet som någonsin sålts. Skelettet är cirka 67 miljoner år gammalt och är ett av de mest kända dinosaurie-skeletten som finns i världen. Det upptäcktes i den amerikanska delstaten South Dakota 1987 och hade grävts ut till 1992. Därefter fick skelettet namnet "Stan" efter amatör-palentologen Stan Sacrison som var den som hittade skelettet. Det finns inga uppgifter om vem den anonyme köparen av skelettet är. Stan är ett av runt ett 50-tal skelett som hittats från Tyrannosaurus Rex. Skelettet har fram tills nu ställts ut på olika museum runt om i världen. Som vanligt när dinosaurie-skelett säljs på auktioner till anonyma köpare så befarar forskare och andra dinosaurie-entusiaster att Stan inte längre kommer att visas upp för allmänheten eller göras tillgängligt för vidare forskning. Tumnagel
27.5°
+
Wille Wilhelmsson
0

Komplett auktionerar ut gamingrigg med RTX 3080
Hela summan skänks till Barncancerfonden

Har du försökt lägga vantarna på Nvidias nya grafikkort RTX 3080 utan att lyckas? Då kanske denna pjäs kan vara intressant. Komplett har tillsammans med datorbyggarna MercoMods tagit byggt en dator som de kallar för Kraken som utrustats med Nvidias nya grafikkort. Det totala värdet på datamaskinen ligger på runt 30.000 kronor och lades ut på Tradera för 1337 kronor. Priset har sedan dess trissats upp till 18.000 kronor, men priset lär bli högre innan auktionen stängs ner 5 oktober. Specsen för datorn ser ut som sådan: - Processor: AMD Ryzen 9 3900X - Grafikkort: ASUS GeForce RTX 3080 TUF GAMING - Moderkort: ASUS AM4 PRIME X570-P - SSD/Lagring: Kingston SA2000 1TB M.2 PCIe SSD - RAM: 16GB HyperX Fury RGB 3200 MHz DDR4 2x8GB - Nätaggregat: Corsair RM850x PSU 850W/MOD/G - Vattenkylning: NZXT Kraken X63 280mm - Kylning: NZXT AER RGB2 120mm Single - Kylning: NZXT AER RGB2 140mm Single - Chassi: H510 Elite White Pengarna Komplett kommer få för datorn kommer gå oavkortat till Barncancerfonden, så om ni behöver ha en ny gamingrigg och samtidigt vill göra världen till en bättre plats, så är ett hett tips att kasta lite kosing på auktionen. Länk till den har ni här nere till vänster. Tumnagel
49.5°
+
André Stray
0

Lyssna på V10:an i Shelby Cobra Concept
Den moderna AC Cobran som aldrig blev av

2004 ville Ford lansera en modern version av den klassiska modellen AC Cobra. Det fanns även tankar att den här skulle kunna ersätta modellen GT. Det man visade upp var Shelby Cobra Concept som under den långa huven hade en V10:a på 6,4 liter som pumpade ur sig 614 hästar och 679 newtonmeter i vrid. Det blev dock aldrig något av bilen. För tre år sedan köpte den förra Ford-ingenjören Chris Theodore en fungerande prototyp på auktion för 850.000 dollar och nyligen visades den upp på M1 Concourse där den fick gasa loss lite. Tumnagel
36.8°
+
Bobby Green
0

Synsams webb har varit nere i över en vecka
Verkar ha drabbats av ransomware-attack

Glasögon-företaget Synsam drabbades förra veckan av något slags datorintrång och sedan dess verkar det ha varit körigt för företagets it-avdelning. Synsams webbplats ligger fortfarande nere och på Synsam.se finns för tillfället bara en temporär webbplats, ehandels-funktionen på webbplatsen har inte fungerat sedan datorintrånget skedde förra veckan. Datorintrånget ska även ha påverkat kassasystemen i Synsams fysiska butiker men detta ska vara uppe och rulla nu skriver Ehandel.se. Synsam har själva inte velat kommenterat datorintrånget men det mesta tyder på att det handlar om en ransomware-attack. Det innebär att obehöriga har krypterat datan i Synsams system och krävt en lösensumma för en krypteringsnyckel som låter Synsam få tillgång till sin data igen. På darknet har det dykt upp en annons på auktionssajten Happy Blog som uppmanar Synsam att ta kontakt med annonsören om man vill få tillgång till sina datorsystem skriver den norska tech-sajten NRK Beta, en annons ni kan kolla in här nedanför. Tumnagel
19.1°
+
Wille Wilhelmsson
0

Någon har betalat 50.000 dollar för domänen piratebay.org
En av The Pirate Bays gamla domäner har sålts på auktion

TorrentFreak rapporterar att en av torrent-tjänstens The Pirate Bays gamla domäner har sålts för 50.000 dollar på en nyligen avslutad nätauktion. Det handlar om domänen piratebay.org, en domän som aldrig varit aktivt kopplad till tjänsten The Pirate Bay. Tjänsten The Pirate Bay använder officiellt domänen thepiratebay.org men det finns även ett gäng "backupdomäner" tillgängliga i händelse av att original-domänen skulle bli avstängde eller blockerad från att använda av någon anledning. Vem som har betalat över 400.000 svenskar kronor för piratebay.org-domänen och vad denna kommer att användas till finns det än så länge inga uppgifter om. Domänen var fram tills tidigare i år registrerad till svensken Fredrik Neij, en av personerna som dömdes till fängelse för att ha drivit The Pirate Bay vid den uppmärksammade TPB-rättegången för över tio år sedan. Neij verkar dock inte ha varit intresserad av att förnya domänen var på tjänsten Dropcatch.com registrerade domänen och lät den gå till försäljning på auktion. TorrentFreak skriver att även de The Pirate Bay-relaterade domänerna thepiratebay.com, thepiratebay.net samt piratebay.net inom kort kommer att säljas på auktion. Tumnagel
35.4°
+
Wille Wilhelmsson
0

Superlätt telefonnummer säljs på auktion
Perfekt om du gillar 2:or

Tycker du att ditt nuvarande telefonnummer är för komplicerat att komma ihåg så säljs nu ett väldigt lätt-memorerat telefonnummer i en auktion på Tradera. Det är någon i Göteborg som nu lagt ut telefonnumret 0707 - 22 22 22 på Tradera. Numret är inte knutet till någon specifik operatör och säljaren skriver själv i sin annons att "Numret gör sig perfekt i reklam, radio och som skyltning på bilar, tex taxi-verksamhet." Auktionen kommer att pågå tills på måndag och i skrivande stund ligger högsta budet på över 40.000 kronor. Tumnagel
40.2°
+
Wille Wilhelmsson
0

Tested tar en titt på stop motion-dockor från filmer
Från bland annat Star Wars, RoboCop och Jurassic Park

Norman Chan från Tested besöker Prop Store i Los Angeles för att kika på lite rekvisita i form av stop motion-dockor som använts i produktioner som Star Wars, Starship Troopers, Robocop och Jurassic Park. Prop Store kommer för övrigt hålla en auktion med diverse filmrekvisita, som om du varit sugen på att lägga vantarna på miniatyrmodellen av rymdfarkosten Nostromo från Alien för drygt 300.000 dollar. Eller Ron Burgundys blå kostym från Anchorman för 3000 dollar så är ett hett tips att klicka på länken. Eller Blades väst från Blade för 3000 dollar. Eller aphuvudet som serverades i Indiana Jones and the Temple of Doom för 5000 dollar. Herregud, det kanske är bra att jag inte är svinrik. Tumnagel
38.4°
+
André Stray
0

iPhone XR med Fortnite säljs för asmycket pengar
Nu börjas det igen

Har du 60 lax över och vill ha en iPhone med Fortnite installerat? Då har vi goda nyheter för det är exakt vad som börjar dyka upp på eBay. Säljare utnyttjar fejden mellan Epic Games och Apple, som lett till att Fortnite plockats bort från App Store, och har börjat kränga äppelmärkta telefoner dyrt på auktionssidan. Mer specifikt har vissa säljare mage att lägga upp sina gamla telefoner för över 90.000 kronor, vilket känns lite i överkant. Även om det gäller Apple-grejer. Detta är inte första gången folk utnyttjar situationen för att tjäna en hacka när appar raderats. Flappy Bird släpptes 2013 och blev rackarns populärt. Så pass att utvecklaren bad om ursäkt och plockade bort spelet från App Store, vilket ledde till att folk sålde sina enheter med Flappy Bird installerat. Tumnagel
24.4°
+
André Stray
0

Köp Michael Jordans gamla Mercedes
Lorinser-kittad lyxlimpa från 1996

En Mercedes-Benz S600 Lorinser från 1996 ligger för tillfället ute till salu på eBay. Det som gör denna bil extra speciell är att Michael Jordan har ägt den. Det är Beverly Hills Car Club som säljer bilen och de beskriver den som "the Holy Grail of Michael Jordan memorabilia". För tillfället är budet uppe i över 170.000 dollar, auktionen slutar den 23 augusti. Annonsen hittar ni på länken nedan. Tumnagel
39.6°
+
Bobby Green
0

Köp en Faraday Future-prototyp
Om du vill ha något inte alla andra har

Faraday Futures framtid är ytterst oviss men om du ändå är pepp på en bil från det stormande elbilsföretaget finns det nu en chans. Worldwide Auctioneers ska nämligen sälja iväg två stycken prototyper av modellen FF91. Auktionen äger rum den 5 september i Auburn, Indiana och båda bilarna säljs utan reservationspris. Den silvriga bilen är den prototyp som företaget visade upp på CES 2017 och den svarta är den man deltog med i Pikes Peak International Hill Climb samma år. Den förstnämnda är betydligt mer ombonad och färdigställd än den svarta som mest får ses som en testbil på alla punkter. Bilarna baseras på den egenframtagna plattformen Variable Propulsion Architecture och båda ska vara toppversionen med batteripack på 130 kWh, 1050 hästar och en räckvidd på 60 mil. Det senaste kring Faraday Future är att Carsten Breitfeld som tidigare var vd för Byton nu är den som styr och ställer här. Man håller på med en rekonstruktion av företaget och planen är att eventuellt licensiera eller sälja den teknik man tagit fram till andra företag. Om FF91 någonsin kommer att komma i produktion är oklart, samma gäller vad man kan och får göra med prototyperna om man nu råkar köpa en av dem. Tumnagel
38.2°
+
Bobby Green
0

BMW M3 E30 såld för 250.000 dollar

En BMW M3 från 1988 har sålts på auktion för nätta 250.000 dollar. Det är hiskeligt mycket pengar för M3:a, även om denna verkar vara i extremt bra skick. Överlag tycker jag märka av att 80-talets bilar börjar bli dyra nu om de är i bra skick, vilket både är roligt och tråkigt på en och samma gång. Hur som helst en väldigt fin bil som är värd en titt! Tumnagel
39.4°
+
Roger Åberg
0

Världens dyraste Pokémon-kort slår nytt auktionsrekord
Såldes nyligen för 2 miljoner kronor

Pikachu Illutrator är ett av de mest sällsynta Pokémon-korten i världen. Kortet delades ut till vinnare i en serietävling i Japan som anordnades 97-98 och totalt gavs 39 kort ut. Sedan tävlingen har det sällsynta kortet auktionerats ut och förra året såldes kortet för 195.000 dollar, men i en ny auktion har kortet slagit nytt rekord. Ett väldigt fint och välbevarat exemplar av kortet auktionerades ut på ZenPlus och slutsiffran landade på 25.000.000 yen, vilket är strax över två miljoner kronor. Tumnagel
37.0°
+
André Stray
0

Super Mario Bros-spel sålt för 114.000 dollar
Ska vara det mesta någon betalat för ett spel någonsin

På auktionstjänsten Heritage Auctions har ett förseglat exemplar av Nintendos Super Mario Bros. sålts för 114.000 dollar, motsvarande lite över en miljon svenska kronor. Det handlar om ett exemplar av den amerikanska utgåvan av Super Mario Bros. från 1985. Enligt spelsamlaren och journalisten Chris Kohler är detta ett världsrekord då ingen någonsin ska ha betalat mer för ett spel någonsin. Tumnagel
38.3°
+
Wille Wilhelmsson
0

Tradera lanserar bildsök
Enklare att hitta begagnade saker att buda på

Auktionstjänsten Tradera lanserar nu en ny funktion med vilken det blir möjligt att söka med bilder på saker som man kanske skulle vara intresserad av att köpa. Det innebär att man om man hittar något som man själv skulle vilja ha hemma hos en polare, ute på byn eller någon annanstans så kan man fotografera detta och därefter kolla upp om något säljer något liknande på Tradera. Det hela fungerar med hjälp av Google Clouds Vision AI som använder sig av datorsyn för att urskilja vad som finns i bilder. Traderas nya Bildsök finns från och med igår tillgängligt i deras appar till iOS och Android. Jag testade själv Traderas Bildsök lite snabbt och resultatet från det syns här nedanför. Tumnagel
40.7°
+
Wille Wilhelmsson
0

eBay-anställda terroriserade journalister
Ogillade vad journalisterna skrev om eBay

En åklagare i USA har åtalat sex stycken före detta anställda på auktionstjänsten eBay. Detta efter att de bedömts ha bedrivit en hat-kampanj mot ett journalist-par som ger ut ett nyhetsbrev som skriver om e-handel. Två av de åtalade hade tidigare chefs-befattningar på eBay och de har tillsammans med de fyra andra bland annat skickat levande kackerlackor, en begravningskrans samt en blodig grismask, se bild ovan, till paret som ger ut nyhetsbrevet. Anledningen till det hela ska ha varit att de nu åtalade inte höll med om vissa saker som skrevs i nyhetsbrevet gällande eBay. De åtalade ska även ha övervakat paret som drev nyhetsbrevet, så kallad "cyber stalking". Brotten ska ha begåtts mellan augusti och september förra året. När det hela kom till eBays kännedom fick samtliga av de sex anställda sparken och eBay som företag anses inte ha beordrat hat-kampanjen och har inget åtal att vänta. Skulle de åtalade dömas för det de anklagas för skulle de kunna dömas upp till tio års fängelse och skadestånd på 250.000 dollar. Tumnagel
35.2°
+
Wille Wilhelmsson
0

Sällsynta skalbaggar tjuvjagas på Öland
Länsstyrelsen vädjar om hjälp

Länsstyrelsen Kalmar län misstänker att någon håller på med tjuvjakt av den utrotningshotade skalbaggen alvarlarvmördare. Ett flertal insektsfällor med dödligt gift har nämligen påträffats på Stora Alvaret på Öland som är den enda platsen i Norden som alvarlarvmördaren förekommer. Länsstyrelsen vädjar nu om hjälp från befolkningen att rapportera om de ser något misstänksamt på allvaret. Om folk hittar fällor i form av nedgrävda saftmuggar med gift i ska också gärna rapporteras in. Ett hundratal fallfällor har redan upptäckts men länsstyrelsen misstänker att det finns många fler nedgrävda. Runt 30 alvarlarvmördare, som är en rödlistad art, har hittats döda enligt Helena Lager, som är koordinator för hotade arter på länsstyrelsen i Kalmar.. Länsstyrelsen misstänker att dessa fångas för handel till samlare av sällsynta insekter. På eBay kan man nu hitta en auktion för en alvarlarvmördare från Kazakstan där priset just nu ligger på 1 500 kronor. Tumnagel
7.8°
+
Frode Wikesjö
0

Nytt försäljningsrekord för Ferrari Enzo
Dyraste att säljas online utan visning

Den Ferrari Enzo vi ser här såldes nyligen av RM Sothebyx27s för 2.640.000 dollar. Summan gjorde att den har utnämnts till den absolut dyraste bilen att säljas online utan att ha blivit visad för någon innan. Bilen var en del i auktionsfirmans Driving into Summer-event de har kört nu i dessa pandemi-tider. Här visades alla bilar bara på sajten och även om många köpare gärna klämmer och känner lite innan de budar var det alltså ändå några som halade ut den stora plånboken för osedda exemplar. En annan Ferrari, en 288 GTO gick exempelvis för 2.310.000 dollar. Alla behöver som väntat inte strypa kontot och vända på slantarna just nu. Ägaren av Enzon kan njuta av en bil med V12:a på 6,0 liter som ger 660 hästar och som tar bilen från stillastående till 100 km/h på runt tre sekunder. Fler bilder på länken nedan. Tumnagel
39.5°
+
Bobby Green
0

Rich spanar in den kraschade Taycanen
Kommer han köpa den?

För några veckor skrev vi om det första kraschade exemplaret av purfärska Porsche Taycan. Bilen står hos Copart som snart ska auktionera iväg den. Rich från Rich Rebuilds brukar i vanliga fall fixa till kraschade Teslor, men han verkar lite sugen på att ge sig på denna. Här får vi se när han tar sig en titt för att försöka förstå hur stora skadorna egentligen är. Tumnagel
38.1°
+
Bobby Green
0

ESEN Studio kör välgörenhetsstream på lördag
Tillsammans med Giving People

Så här i coronatider är det bra att visa solidaritet med våra medmänniskor. ESEN Studio och välgörenhetsorganisationen Giving People har slagit sina kloka huvuden ihop och kommer anordna en välgörenhetsström som kommer dra igång på lördag. Strömmen kommer pågå i 24 timmar och donationer som skickas in till gänget kommer gå till välgörenhet för att hjälpa utsatta barn och barnfamiljer i Sverige. Det kommer även auktioneras ut olika produkter och tjänster där pengarna kommer gå till Giving People. Vi gamers, streamers och professionella utövare har ett en unik chans att bidra genom digitala kanaler för att mildra pandemin för de mest utsatta och återigen bevisa att vi är en positiv kraft i samhället och gör vad vi kan för att motverka krisen. I samarbete med ESEN Studio & hjälporganisationen GivingPeople kommer Sveriges gaming & Esports community anordna en 24 timmars välgörenhetsstream med syftet att hjälpa utsatta barn och deras familjer. Under strömmen kommer bland annat spelutvecklare visa upp pågående projekt, DJ:s kommer spela musik och det kommer vara en och annan intervju med olika gäster samt vänskapsmatcher i olika spel. Bland annat kommer strömmen gästas av Tejbz, Zaitr0s, Konrad Ydhage, GGFrolle, Jewanders, Alex Ferm samt Nästa år-podden. Strömmen kommer dra igång klockan 12:00 på lördag och kommer visas på ESEN Studios Twitch-kanal samt hos gästernas kanaler. Tumnagel
37.3°
+
André Stray
0

Jättetungt svenskt mynt sålt på auktion
8-dalersmyntet från 1600-talet väger 15 kilo

Auktionshuset Bukowskis har sålt ett 8-dalersmynt som präglades 1659 och väger hela 15 kilo rapporterar TT. Anledningen till att en del mynt från den tiden vägde så mycket var att de gick att använda både som valuta och vara, det vill säga att råvaran i myntet, i det här fallet koppar, var värd lika mycket som myntet egna värde. Myntet gick för 2,45 miljoner kronor köptes av en svensk men mer uppgifter än så vill inte Bukowskis lämna om den hemlige köparen. Björn Extergren på Bukowskis säger till TT om köparen: "Mynten köps framför allt av storsamlare. De vill ha det mest eftertraktade man kan få tag på, och åttadalermynten är det mest eftertraktade man kan få tag på eftersom alla tiodalermynt är inlåsta i samlingar." Tumnagel
44.7°
+
Wille Wilhelmsson
0

Exemplar av Sveriges första frimärke sålt på auktion
4 skilling banco gick för 1 miljon kronor

I helgen auktionerades ett exemplar av ett av Sveriges första frimärken ut och det vinnande budet för det landade på 1.050.000 kronor. Det handlar om ett så kallat 4 skilling banco-frimärke vilka släpptes 1855 tillsammans med andra frimärken i valörerna tre, sex, åtta och 24 skilling banco. Frimärket som nu sålts på auktion sitter på ett brev som poststämplats 1 juli 1855 vilket var första dagen frimärkena fanns i cirkulation. Enligt Johan Ericsson, vd för Frimärkshuset Skandinavisk Filateli, så finns det antagligen bara två stycken brev kvar i världen med det här frimärket varav det som nu sålts bedöms vara det vackraste. Säljaren av frimärket är dödsboet efter den kände svenske frimärkssamlaren Sven Eric Beckeman som gick bort 2018. Han hade som önskemål att hans frimärkssamling skulle auktioneras ut i portioner efter hans frånfälle. Auktionen i helgen var den andra av sex stycken inplanerade frimärksauktioner med Beckemans samling. Vem köparen av 4 skilling banco-frimärket som auktionerades ut i helgen är finns det inga uppgifter om. Tumnagel
41.3°
+
Wille Wilhelmsson
0

Köp en krockad Porsche Taycan Turbo och bygg något kul
En snabb lådbil kanske?

En helt färsk Porsche Taycan Turbo har kommit in till Copart och säljs nu iväg på auktion. Det tråkiga med bilen är dock att den är totalkvaddad och inlöst av ett försäkringsbolag som inte tyckte att det var värt att laga den. Exakt vad som har hänt är oklart men en olycklig kollision med något handlar det om i alla fall. Undersidan av bilen ska ha fått rejäla smällar och det bådar inte gott eftersom batteripacket sitter där. Men, känner du att du har lite ont om projekt just nu är det bara att buda loss när auktionen väl drar igång. Kanske ta delarna och sätta i din gamla bil med förbränningsmotor? Tumnagel
37.3°
+
Bobby Green
0

Den Ferrari F50 som ställdes ut på Frankfurt 1995 är nu till salu
En av 349 stycken tillverkade

På Frankfurt Motor Show 1995 hade Ferrari premiär för modellen F50 och det var denna bilen som visades upp för allmänheten. Det är det andra tillverkade exemplaret av totalt 349 stycken och mellan den 21 och 28 maj håller RM Sothebyx27s auktion där den ingår. 2016 fick bilen certifikatet Ferrari Classiche vilket bland annat innebär att den fortfarande är orörd och intakt som den lämnade fabriken. På mätaren står endast 542 mil så den har tyvärr gått alldeles för lite i sitt liv, vilket den nya ägaren förhoppningsvis kommer att ändra på. Priset bilen väntas klubbas iväg för ligger på mellan 2,5 och 2,75 miljoner dollar. Bonusklipp nedan. Tumnagel
39.6°
+
Bobby Green
0

Nu kan du köpa en liten bit av månen
Om du har en sisådär 25 miljoner kronor liggande

Idag kommer auktionshuset Christies i London att auktionera ut en 13,5 kilo tung månsten som hittades i Sahara-öknen. Stenen har fått beteckningen NWA 12691 och tros vara den femte största månstenen som någonsin hittats på jordens yta. Man tror vidare att stenen lossnat från månen efter att en asteroid-kollision och sedan föll ner på jorden. Det handlar om ett förhållandevis unikt objekt då man tror att det sammanlagt bara finns cirka 650 kilo månsten på jorden. Att NWA 12691 kommer från månen är man säkra på efter att ha jämfört denna med månstenar som NASA:s Apollo-uppdrag förde med sig tillbaka från jorden på 1960- och 70-talet. James Hyslop, Christies vetenskaps-chef, säger om stenen som är ungefär lika stor som en fotboll: "In the 1960s and 1970s the Apollo programme brought back about 400 kilograms of moon rock with them and scientists have been able to analyse the chemical and isotopic compositions of those rocks and they have determined that they match certain meteorites." Skulle du vara sugen på att ropa hem månstenen NWA 12691 så tros slutpriset landar på cirka 2 miljoner brittiska pund, motsvarande cirka 24,6 miljoner kronor. Tumnagel
39.1°
+
Wille Wilhelmsson
0

Auktion om svenska om 5G-frekvenser inleds i november
Försenad auktion har äntligen fått ett startdatum

Nu bjuder Post- och telestyrelsen (PTS) in intresserade operatörer och företag att delta i en auktion om frekvenser i 3,5 GHz- och 2,3 GHz-banden. Det handlar om den auktion som tidigare skjutits på framtiden på grund av att vissa frågor gällande de framtida svenska 5G-näten har varit tvungna att utredas. Det är framför allt frekvenser i 3,5 GHz-bandet som kommer att användas för att bygga upp Sveriges 5G-nät och PTS skriver om dessa: "5G-utbyggnaden är en viktig del i digitaliseringen av Sverige, vilket sätter fokus på vikten av hög säkerhet. En förhandsprövning av sökande kommer att ske i samråd med Säkerhetspolisen och Försvarsmakten inför auktionerna. Enligt tillståndsvillkoren ska tillståndshavaren även vidta de tekniska och organisatoriska åtgärder som krävs för att säkerställa att radioanvändningen enligt tillståndet inte orsakar skada för Sveriges säkerhet." De operatörer och företag som är intresserade av att delta i auktionen måste anmäla intresse om detta innan 30 juni skriver PTS i ett pressmeddelande. Auktionerna är planerade att dra igång 10 november. Tumnagel
41.0°
+
Wille Wilhelmsson
0

Bizzarrini P538 får sin första tvätt på 32 år
Stackare som varit bortglömd allt för länge

I slutet av 70-talet började en herre att samla på sig bilar. Sedan dess har det blivit över 300 stycken. Har man så många kan det bli lite svårt att hålla efter alla, och några blir bortglömda. En av de sistnämnda är den här - en Bizzarrini P538 som stått still i hela 32 år. Nu har Ammo NYC grävt fram bilen och gett den en välförtjänt omgång. Bizzarrini grundades 1964 men fick kasta in handduken redan 1969. Exakt hur många exemplar av P538 som blev till är oklart men det sägs vara under tio stycken i alla fall. Den vi ser här är nummer tre av de tillverkade och efter uppsnyggandet och en rejäl genomgång ska den ut på auktion. Tumnagel
42.4°
+
Bobby Green
0
Nästa sida