Senaste
onsdag

Nu kan man publicera till WordPress från Google Docs

Om man kör webbläsaren Chrome

Automattic, företaget som tagit fram den populära webbpublicerings-plattformen WordPress, släpper nu en plugin till webbläsaren Chrome med vilken det blir möjligt att publicera webbsidor direkt från Google Docs.

Den innebär bland annat att man till exempel kan arbeta gemensamt med ett dokument i Google Docs som man sedan kan publicera på ett företags webbplats direkt från Google Docs. För de som tycker det är tidsödande att först skriva något i Google Docs för att sedan kopiera över detta till WordPress administrations-verktyg kan säkert den här pluginen också vara intressant.

Pluginen WordPress.com for Google Docs till Chrome kan laddas ner gratis från Chrome Webstore på länken nedan.

Webb, Verktyg, wordpress, google docs, cms, administrationsverktyg, plugin, chrome, webbläsareVia en.blog.wordpress.com

Razer lanserar zVault

En egen valuta spel och tillbehör

Razer har öppnat portarna för zVault som har betatestats sedan januari. Med zVault har du möjlighet att konvertera dina pengar till zGold som du kan köpa spel för i vissa webbutiker samt tillbehör till spel som Smite och Paladins. Utöver det har du möjlighet att tjäna ihop zSilver genom att spendera zGold, logga in på Razer Cortex samt delta eller ta en titt på liveströmmar på Razer Arena. zSilver kan du i sin tur spendera på diverse Razer-prylar som tangentbord, ryggäckar, möss och headset.

Vill du börja använda Razer zVault så hittar ni länk till systemet här nere till vänster.

Webb, Tjänster, razer, valuta, zvaultVia engadget.com

030.1°

På fredag fyller Buffy the Vampire Slayer-serien 20 år

Vilket firas med dans i både Malmö och Stockholm

Den 10 mars är det exakt 20 år sedan först avsnittet av tv-serien Buffy the Vampire Slayer sändes. Detta 20-årsjubileum firas med biljettsläpp till en stor Buffy-fest på som kommer hållas på Babel i Malmö den 21 april. Festen heter "Buffy Will Patrol Tonight: A Whedonverse Masquerade Dance Party" och bjuder på både dans och maskerad.

The Slayer Club på Nalen i Stockholm har tajmat detta jubileum lite bättre genom att hålla en Buffy-fest nu på fredag. På denna fest kommer det hits från indievärldens topp-årtionde samt erbjudas singalongs, maskeradtävling, Buffyquiz och panelsamtal med Buffypodden.

Webb, Övrigt, Buffy the Vampire Slayer, Babel, Malmö, Nalen, Stockholm

Spotify köper Sonalyctic

Företag som identifiera vilken musik som spelas

Spotify fortsätter att köpa upp företag och det senaste förvärvet är det brittiska företaget Sonalytic, ett företag som med hjälp av bland annat maskinlärning kan identifiera musik.

Exakt vad Spotify ska göra med Sonalytic och deras teknik är inte riktigt klart men man skriver i ett blogginlägg:
"Their advancements in audio feature detection will be used in several ways to advance Spotify’s mission: from improving Spotify’s personalized playlists to matching songs with compositions to improve our publishing data system."
Det finns inga uppgifter om vad Spotify betalade för Sonalytic.

Webb, Spotify, spotify, uppköpt, sonalytic

Instagram får geostickers

Ytterligare en funktion skamlöst "lånad" från Snapchat

Facebook fortsätter "låna" funktioner från Snapchat och den här gången handlar det om så kallade geostickers, vilket är klistermärken som du kan använda när du hänger på specifika ställen. Geostickers är för tillfället inte tillgängliga världen över, utan du hittar dem endast om du befinner dig i Jakarta eller New York.

Hur som helst. Befinner du dig i dessa städer så behöver du bara starta appen, ta en bild eller spela in video till Stories och sedan välj valfri geosticker i stickersmenyn.

Troligtvis kommer Instagram-utvecklarna lägga till geostickers för fler platser inom en snar framtid.

Webb, Facebook, instagram, snapchat, geostickers

033.2°