Senaste
onsdag

Årets Google I/O hålls 17-19 maj

Avslöjade datum med klurigt pussel

Utvecklarmässan Google I/O kommer dra igång 17 maj och hålla på fram till 19 maj. Detta avslöjades nyligen via ett klurigt Twitter-inlägg från Google Developers där gänget slängde upp en bild med ett pussel, vilket löstes illa kvickt.

Vad företaget kommer prata om under mässan är för tillfället okänt, men de lär avslöja ett och annat flådigt projekt. Förra året presenterades Google Home, numera nedlagda Project Ara, apparna Allo och Duo samt lite annat smått och gott.

Webb, Google, google, I/O

039.5°

Förra årets matbluff utsedd

Eriks Tryffelbea "vann"

Förra veckan så släppte konsumentföreningen Äkta vara sina fem finalister till antipriset Årets matbluff 2016. De nominerade var Eriks Tryffelbearnaise, Fjällbrynt Messmör lingon, Loka Crush hallon, Annas Mandelpepparkakor och Knorr Mörk oxbuljong. Det genomgående temat för dessa produkter är att det i princip inte har ingredienserna som de säger att det har.

Nu har man utsett vinnaren som valdes ut genom en omröstning med nästan 14 000 röster. Eriks Tryffelbearnaise fick 4 500 av dessa röster och blev därmed "vinnaren" av Årets matbluff 2016. Förutom att det endast var 0,005 procent tryffel i såsen och att smaken främst visar sig komma från ett syntetiskt aromämne så anmärkte man även på att bearnaisesåsen är gjord helt utan smör.

Så här löd motiveringen för finalisten:
"Nog för att tryffel är drygt, men mer än ett hundradels gram borde man kunna förvänta sig i en sås smaksatt med denna delikatess. De 0,005 procent som såsen innehåller borde närmast beskrivas som en gisslan, för att kunna säga att det är 'äkta tryffel' i, samtidigt som det mesta av smaken kommer från ett syntetiskt aromämne. En normalstor tryffel (50 gram) räcker med detta recept till ett helt ton sås. Att stjärnkocken Erik Lallerstedt kallar såsen för 'min finaste' och pryder dess förpackning med namn och bild, minskar inte direkt konsumentens förväntan. 'Bearnaisen' är dessutom gjord utan smör."

Erik Lallerstedt, som har satt sitt namn på såsen, anser dock att kritiken är rätt så obefogad. Till Expressen säger han att tryffeln ju är en arom och att om man skulle sätta i mer tryffel i såsen så så skulle den inte bli lika god.

Webb, Övrigt, Årets matbluff 2016, Äkta vara

Nu kan du ladda ner Netflix-film till minneskort

Android-appen har uppdaterats

I slutet av förra året gjorde Netflix det möjligt för användare att ladda ner filmer och serier till sina mobila enheter och praktiskt taget alla i hela världen jublade. Några som inte gjorde det var användare som körde enheter med väldigt lite lagring. Nu har Netflix troligtvis gjort dessa användare lite gladare då utvecklarna har uppdaterat Androidappen med möjligheten att spara offlinematerial på minneskortet.

För att göra detta behöver du ha den senaste versionen av appen, som borde trillat in på din telefon redan nu. Därefter välja en film eller serie som du vill ladda ner och klicka på nedladdningsikonen. Därefter får ni välja att lagra materialet på internlagringen eller minneskortet.

Webb, Netflix, netflix, android, offline

052.3°

Instagram får Live-video

André jublar

Foto: Jason Howie / flickr

Snapchat-kopian Stories för Instagram har blivit väldigt populärt och används rätt så flitigt. Nu har man börjat rulla ut funktionen att alla kan sända direktsänd video via Stories, lite som Facebook Live fast i Instagram-appen då.

Funktionen ska rullas ut globalt under de kommande veckorna men det verkar som vi i Sverige redan har fått funktionen. Så om man nu går igång på att visa omvärlden vad man hittar på direkten så kanske man ska kolla in Instagram i dag och se om ens app har blivit uppdaterad med denna funktion.

Webb, Tjänster, Instagram, Live, Video

tisdag

Nätneutralitetmotståndare tar över FCC

Är det början på slutet för amerikansk nätneutralitet?

Foto: Federal Communications Commission / flickr

För ett anta år sedan så brottades den amerikanska federala myndigheten FCC med om man skulle ha nätneutralitet i landet eller ej. 2015 bestämde man sig för att landets internet skulle vara öppet och att man inte kunde erbjuda företag gräddfil om de betalade lite extra.

En person vid namn Ajit Pai har varit en stark motståndare till nätneutralitet och han har nu fått jobbet att vara ordförande för FCC. I ett brev som han skrev för någon månad sedan till lobbyister som representerar internetleverantörer och teleoperatörer skrev han att han har som mål att återbesöka nätneutralitetsfrågan så fort som möjligt.

Om de nu lyckas demontera landets nätneutralitet återstår att se. Men om nu nätneutraliteten skrotas under Pais ledning så sätter det ju tydligt exempel som i värsta fall andra länder kan följa.

Webb, Övrigt, nätneutralitet, Donald Trump, USa, Ajit Pai, fcc