Senaste
tisdag

Snapchat släpper gruppchatt

Konversera med 16 andra personer

Foto: Maurizio Pesce / Flickr

Snap har släppt en uppdatering till Snapchat som gör det lättare att använda appen när du vill konversera med mer än en person samtidigt. Utvecklarna har gjort det möjligt att starta gruppchatter med upp till 16 deltagare. Gruppchatter kommer inte fungera på samma sätt som vanliga chatter i Snapchat där det du skriver försvinner så fort du hoppar ur appen, utan i gruppchatten kommer meddelandena stanna kvar i upp till 24 timmar. Snap-bilder och videor du skickar kommer dock endast visas en gång för varje deltagare.

Utöver det har utvecklarna gjort det möjligt att skapa egna klistermärken genom att klippa ut delar av dina egna bilder. Sedan kommer användare få fler möjligheter att rita på sina selfies.

Gruppchatten kommer bli tillgänglig för samtliga Snapchat-användare inom kort. Möjligheten att skapa egna klistermärken och rita fina grejer på sina selfies kommer endast gå att göra på iOS-versionen till en början, men kommer dyka upp på Android vid ett senare tillfälle.

Webb, Tjänster, snapchat, gruppchatt

037.2°

Google vill inte ta bort sökresultat till nazistsajt

Toppar resultatet när man söker information om förintelsen

Sökresultatet när man söker efter frasen "did the Holocaust happen" har gjort en del internet-användare upprörda. Detta på grund av att det första resultatet i sökresultatet går till en artikel på nazistsajten Stormfront.org med titeln "Top 10 reasons why the Holocaust didn't happen."

Amerikanska Fortune frågade Google om de hade tänkt att åtgärda sökresultatet för den aktuella frasen men det har Google inga planer på att göra. En talesperson för Google säger till Fortune:
"We are saddened to see that hate organizations still exist. The fact that hate sites appear in Search results does not mean that Google endorses these views.
We do not remove content from our search results, except in very limited cases such as illegal content, malware and violations of our webmaster guidelines."

Internetanvändare kan dock gemensamt göra något åt sökresultatet om de väljer att inte klicka på länken till Stormfront utan istället klickar sig vidare på de andra sökresultaten. Detta kommer Googles sökalgoritm tolka som om dessa länkar är mer relevanta och kanske då placera dessa länkar högre upp i sökresultatet.

Webb, Google, google, sökmotorer, förintelsen, nazister, stormfront, nazisajt

Idka är ett svenskt Facebook-alternativ

Där integritet är ledordet

Idka är en ny svensk sociala medier-tjänst som just nu rullar i en betaversion. Tanken med Idka är att det ska vara lite som Facebook men man ska hålla hårdare på integriteten och inte försörja sig på annonsförsäljning eller att sälja data om tjänstens användare.

Tjänsten riktar sig till både privatpersoner och företag. Enligt grundarna påminner tjänsten om hur Facebook hanterar men man har även lagt till funktioner som även gör Idka likt samarbetsverktyg som till exempel Slack och Microsoft Yammer skriver Breakit. Idka planerar att tjäna pengar på användarabonnemang men exakt hur prissättningen för dessa ser ut verkar än så länge inte vara klart.

Skulle du vilja testa Idka så går det att bli uppsatt på en väntelista om man anger sin epost-adress på länken nedan. För mig tog det cirka ett dygn att bli inbjuden.

Webb, Tjänster, idka, sociala medier, facebook, community, diskussionsforumVia breakit.se

Backpage.com inte längre misstänkta för hallick-verksamhet

Inte ansvariga för vad deras användare pysslar med

I höstas greps VD:n för den amerikanska annonssajten Backpage.com då han och grundarna av tjänsten misstänktes för att bedriva hallick-verksamhet på sajten.

Detta beror på att en del av Backpage.com användare annonserar ut escortliknande-tjänster, det vill säga prostitution, som inte är lagliga i USA.

Nu har dock en domare i USA frikänt de tre männen då man anser att de inte kan hållas ansvariga för vad deras användare lägger ut för annonser på tjänsten.

Webb, Övrigt, backpage, backpage.com, annonssajt, hallick

Facebook Events på väg till Android

Separat app för bättre eventöversikt

Facebook Events släpptes till iOS i oktober och snart är det dags för Androidanvändare att få tillgång till appen. Med Events får du en betydligt bättre översikt över evenemang du är intresserad av och du kan också hitta nya event beroende på var du befinner dig.

Appen är för tillfället endast tillgänglig för användare i USA och ett par andra länder, men borde dyka upp i svenska Play Store inom kort. Har ni inte lust att vänta så kan ni installera appen manuellt med APK-filen som ni hittar här: Events på APK Mirror.

Webb, Facebook, facebook, events, android

034.8°