Senaste
måndag

Instagram börjar med livevideo och försvinnande bilder

Samlar inspiration från Facebook Live och Snapchat

Instagram fortsätter utveckla sitt sociala nätverk. Gänget meddelar att du kommer kunna dela med dig av din verklighet omgående tack vare nya Live Video-funktionen i Instagram Stories. Liveinspelning kommer du komma åt genom att svepa åt sidan för att komma åt Stories-kameran och där kommer du hitta en ny knapp som låter dig börja sända live till dina följare. Följarna som tittar på strömmen kommer ha möjlighet att gilla strömmen och slänga iväg en kommentar.

Utöver det har du även möjlighet att skicka bilder till nära och kära via Instagram Direct som försvinner i etern efter några sekunder, ganska exakt som Snapchat. Precis som i Snapchat kommer du kunna rita på bilderna och bestämma hur länge mottagaren ska kunna se bilden.

Försvinnande bilder kommer börja rulla ut till användare redan idag och livevideo kommer bli tillgängligt inom de kommande veckorna.

Webb, Tjänster, instagram, live video, instagram storiesVia theverge.com

028.8°

United Screens anordnar Videohjälpen

Ett slags systerprogram till Musikhjälpen

Som vanligt så kommer välgörenhetsjippot Musikhjälpen att anordnas i P3 och SVT Play under mitten av december månad. I år kommer det dock även hållas ett slags systerprogram som heter Videohjälpen och som anordnas av YouTube-nätverket United Screens.

Samtidigt som Musikhjälpen kommer Videohjälpen köra en liveström (på YouTube) där olika YouTube-stjärnor kommer agera programledare i en till två timmar. Pengarna man samlar in kommer gå till Musikhjälpen som i år anordnas till förmån för att barn i krigsdrabbade områden ska kunna gå i skolan.

Några av de som kommer medverka i Videohjälpen är Alfred Svensson, Klas Eriksson, Katrin Berndt, HejaInternet och KändisTV. Nu känner jag själv inte igen något av dessa namn men folk som har koll på det här med internet och sådant kanske diggar det.

Webb, Övrigt, Videohjälpen, Musikhjälpen

Claimony lägger ner

Har för lite resurser att driva projektet

Är du en frekvent användare av Claimony? Då har vi lite dåliga nyheter. Nyligen meddelade gänget att de kommer lägga ner verksamheten. Anledningen är oklar men Claimony-utvecklarna skriver att det inte längre finns arbetskraft eller resurser för att driva projektet vidare.

Friends! It's a sad day for us. Unfortunately we have to close down Claimony. There are plenty of reasons but in short we don't have the manpower nor the resources to provide a good enough experience for you guys.

We hope you enjoyed the ride as much as we did!

Webb, Sajter, claimony, steam

036.3°

David Wärn vann Skolornas matematiktävling

Försvarade sin titel

Foto: Pixabay

18-åriga David Wärn från Danderyds gymnasium under den gångna helgen årets upplaga av Skolornas matematiktävling för gymnasiestudenter, eller Matte-SM som tävlingen kallas i folkmun. Denna tävling arrangeras av Svenska Matematikersamfundet och i år höll man finalen i Lund.

Mer än 1 100 kvalskrivningar hade skickats in till årets tävling och av dem var det 27 som lyckades ta sig till finalen. Finalisterna spenderade fem timmar under lördagen med att lösa sex matematiska problem och motivera svaren på problemen. När alla svar var rättade visade det sig att Wärn hade alla rätt och därmed lyckades han försvara sin titel från i fjol.

På andraplats hamnade Arvid Lunnemark från Malmö Borgarskola och tredjeplatsen säkrade Hugo Eberhard från Lars-Erik Larssongymnasiet i Lund.

Vinnaren i tävlingen får en resa till Cambridge-universitet i Storbritannien och alla finalister har chansen att vara med i det svenska laget i Internationella matematikolympiaden som avgörs Rio de Janeiro nästa år.

Webb, Övrigt, Matte-SM, Matematik, Skolornas matematiktävling

söndag

Stora störningar i Bahnhofs internettrafik

Kabel avgrävd

Inte kabeln i artikeln

Foto: Upior polnocyi / Wikipedia

Kunder till internetleverantören Bahnhof har svårt att komma ut på nätet och detta beror på att en större fiberkabel mellan Örebro och Oslo igår grävdes av skriver Aftonbladet.

Det ska påverka alla Bahnhofs kunder i Sverige och innebär att de inte kommer ut alls på nätet eller att det går väldigt segt. Själva kabelbrottet ska nu vara åtgärdat men det återstår fortfarande tekniska problem.

I samband med kabelbrottet valde Bahnhof att stänga ner sin telefonsupport. På sin driftsida skriver Bahnhof:
Till följd av ett fiberbrott i Oslo så har vi just nu en hög belastning på vårt nät. Till följd av denna höga belastning så kan vi tyvärr inte garantera kvalitén på våra telefonsamtal till Bahnhofs privatsupport. Samtal kan brytas mitt i och så vidare.

Vi har därför valt att stänga vår telefonsupport idag Söndag.
För aktuell driftinfo hoppa vidare till Bahnhofs driftinfo-sido på länken nedan.

Webb, Övrigt, bahnhof, status, drift, internetleverantörVia aftonbladet.se