Arbetare i Teslas Shanghai-fabrik tvingas sova på jobbet
GM gör samma sak

Anställda på Teslas fabrik i Shanghai ska enligt Bloomberg tvingas att bo och sova på jobbet på grund av en tre veckor lång nedstängning av staden efter spridning av covid-19. Företaget ska enligt uppgifter då ge ut sovsäckar och madrasser till sina anställda, som då ska få sova på golvet medan fabriken är i en så kallad "sluten krets". Tesla är dock inte den enda biltillverkaren som tar till denna extrema metod, även GM, ska ha bett sina anställda att göra samma sak.
Tesla är en av flera tillverkare som återupptar arbetet vid sina fabriker efter att myndigheterna tvingade staden i lockdown 28 mars. Multinationella företag har satt tryck på staden att de ska få återuppta tillverkning, trots att de betyder att sina anställda inte kan lämna jobbet. Tesla kommer att kräva att anställda tar ett covid-test en gång om dagen under de första tre dagarna, samt att de får sin temperatur kontrollerad två gånger om dagen och tvättar händerna fyra gånger om dagen.
Utöver sovsäck och madrass ska de anställda även få utrymmen där de kan duscha, äta mat och umgås. De ska få tre måltider om dagen, samt 400 yuan (cirka 591 kronor).
Tesla ska ha börjat med detta under gårdagen och det ser ut att fortsätta till 1 maj. Fabriken i Shanghai producerar cirka 2000 bilar per dag, vilket innebär att förtaget ligger efter med cirka 40.000 bilar efter att nedstängningen påbörjades. Bloomberg skriver att Tesla hoppas komma ifatt detta genom att anställda får jobba 12 timmar om dagen med en arbetsvecka på sex dagar.











Läs gärna våra regler!