Bilmässan i Genève är till salu
Och eventet nästa år är inställt
I slutet av februari stod det klart att man inte skulle kunna genomföra den årliga bilmässan i Genève och eventet ställdes in. Det här har stökat till det rejält tydligen och nu har organisatörerna bestämt sig för att försöka sälja mässan till värden Palexpo SA samtidigt som man har ställt in nästa års event som skulle gå av stapeln i mars.
En majoritet av utställarna har deltagit i en undersökning och där kom det fram att de flesta troligtvis inte skulle delta i nästa års event utan istället lägga krutet på nästkommande år, 2022 alltså. Antagligen eftersom att ingen riktigt vet om pandemin lagt sig nästa vår och att det är dumt att förbereda för mycket när man inte vet. Och även om det blir bilmässa nästa vår är det väldigt osäkert hur många besökare som faktiskt skulle vilja ta sig dit och trängas.
Många biltillverkare har den senaste tiden, även innan pandemin, sagt att de ska sluta betala för att få visa upp sig på dyra mässor och istället satsa på egna event. Så det här med traditionella bilmässor kanske är på väg bort helt.
Bilmässan i Genève är inställd
Coronaviruset är orsaken

Ett besök på den inställda bilmässan i Genève
Coronaviruset satte stopp

New York Auto Show flyttas till augusti
Ni gissade rätt, Coronaviruset är orsaken
