Senaste

Citroën har byggt eldriven minivan med plats för sex personer

Smart paketerad

Nu presenterar Citroën den nya eldrivna konceptbilen ELO. Den mäter bara 4,1 meter på längden men har tack vare smart paketering trots detta plats för upp till sex personer. Det finns även stora dörrpartier som går åt varsitt håll på bägge sidor vilket gör det enkelt att kliva i och ur.

Förarsätet har man placerat i mitten och detta kan snurras ett helt varv. De bakre sätena kan man plocka ur om man vill ha mer plats och gör man det kan man exempelvis göra om bilen till en sovplats eller ett biorum. Alla materialval är valda med miljön i åtanke och här finns återvunnen filt från gamla konceptbilar, miljöanpassade textilier och återvinningsbara polypropenkomponenter.

Som väntat är det här konceptet lite väl spexigt för att vara något som kommer mynna ut i en produktionsversion snart, men det visar lite hur Citroën tänker inför framtiden.

Bil, Citroën, ELO, koncept, elbil, kompakt, minivan, minibuss

Läs gärna våra regler!