Senaste

Det här är nya Aston Martin Vanquish

Intressant bakdel

Aston Martin rullar nu ut nya Vanquish som kommer att fungera som uppföljaren till modellen DBS. Vid en första anblick känner man direkt igen formerna - i alla fall framifrån. Desto mer har hänt i baken och skulle det inte med stora bokstäver stå Aston Martin där hade nog både en och annan undrat vad det var för bil de låg bakom. Till skillnad mot DBS 770 Ultimate ska denna vara styvare och fjädringen är vassare i form av Bilstein DTX-dämpare. Hjulbasen är även åtta centimeter längre, krängningshämmarna är grövre, servon är omkalibrerad och det finns ett nytt elektroniskt stabilitetssystem.

Under huven sitter en dubbelturbomatad V12:a på 5,2 liter som pumpar ur sig hela 835 hästar och ett vrid på 1000 newtonmeter. Maskinen gör den här till den snabbaste serietillverkade modellen Aston Martin har byggt med sin toppfart på 344 km/h. Drivningen sker bara på bakhjulen och kraften kommer dit via en åttastegad automatlåda. 0-100 km/h ska gå på runt 3,3 sekunder. Keramiska skivor som mäter 410 millimeter fram ser till att få stopp på bitarna när det är dags.

Tillverkningen drar igång senare i år och sen kommer under 1000 exemplar att bli till om året. De första exemplaren ska levereras innan året är slut men vad det står på prislappen har vi inte fått reda på än.

Bil, Aston Martin, Aston Martin Vanquish, officiell, sportbil, prestanda

Läs gärna våra regler!