Elon ska fixa säkerhetsbrister i Tesla Model 3
Fick synpunkter efter krasch

En ägare av en Tesla Model 3 var nyligen med om en krock och berättade efteråt om sin upplevelse på Reddit. Bilen blev helt skrot men personen som körde klarade sig med endast en svullen ankel. Passageraren fick lite skärsår på armen från infotainmentskärmen. Så bilen är säker, men det finns fortfarande ett par brister som togs upp. Bland annat att handskfacket inte gick att få upp eftersom man öppnar detta via skärmen, som nu var sönder. I facket låg som sig bör alla dokument kring bilen, och dessa behövdes när bilen skulle bärgas.
Elon Musk sa på Twitter att problemen ska åtgärdas. Om man varit med om en krock ska handskfacket automatiskt öppnas när bilen står still, och så ska man även kika på om det går att sätta en film på skärmen för att undvika skärskador när den går sönder. När detta kan tänkas ske och om bilarna som redan rullar på gatorna kommer att få ta del av uppdateringarna är oklart för tillfället.
Adding software feature to open glovebox automatically when car comes to a stop after a crash. Will look at bonding a thin plastic sheet to the front or back of screen.
— Elon Musk (@elonmusk) 16 februari 2018
Är Tesla Model 3 värd pengarna?
Kanske är den även bättre än Model S?

Firma inte helt nöjd med hur Tesla Model 3 är ihopsatt
Förvånad över att Tesla ens har släppt bilen

Håll koll på hur många Tesla Model 3 som har tillverkats
Nyhetsbyrån Bloomberg försöker uppskatta det
