Fisker Ocean kommer kosta 379 dollar i månaden
Orderböckerna är nu öppna

I början av månaden fick vi reda på lite mer kring Fiskers nya helt eldrivna SUV Ocean. Nu i samband med att orderböckerna har öppnat får vi reda lite mer på hur upplägget kring om man vill ha en ser ut. Tidigare sades det att man endast kommer att kunna prenumerera på bilen men man verkar kunna köpa loss den direkt om man skulle vilja det också, vad det kostar framgår dock inte. Men vill man prenumerera betalar man först 2999 dollar som en deposition plus 250 dollar i reservationsavgift. Sen efter det gäller 379 dollar i månaden och det verkar inte finnas några krav på hur lång eller kort tid man måste låna bilen. Service ingår i kostnaden och man får köra upp till 4800 mil (30.000 miles) om året. Fisker kommer och lämnar bilen till dig och hämtar den när du avslutar din låne-period.
Det kommer att finnas fem stycken olika utrustningsnivåer och mer om dessa ska presenteras någon gång nästa år. Vi har inte heller fått någon direkt information kring prestanda och liknande utan bara att bilen får ett batteripack på 80 kWh och att räckvidden kommer att ligga på mellan 40-48 mil.
2021 kommer de som reserverat att bli erbjudna att testköra bilen, gillar man den inte får man då sina 250 dollar tillbaka. Planen är att tillverkningen av produktionsversionen ska dra igång i slutet av 2021, den 4 januari nästa år ska den visas upp ordentligt.






Fiskers eldrivna SUV heter Ocean
Går dock inte att köra med på vattnet
