Senaste

Polestar öppnar fler försäljningsställen i Sverige

Tio nya platser inom tre månader

Nu meddelar Polestar att de inom tre månader kommer att utöka med tio nya försäljningsställen runt om i landet. Det är mer än en fördubbling jämfört med hur det ser ut idag.

"Expansionen av vårt retail-nätverk följer expansionen av företagets produktportfölj med de nya modellerna Polestar 3 och Polestar 4. Vi är därför glada över att kunna addera många nya partners den kommande tiden som innebär att vi får närmare till kunderna och kan erbjuda ännu fler personer möjlighet att få uppleva våra fantastiska, elektriska prestandabilar."

De nya platserna är:

Gävle och Sundsvall: Bilbolaget
Umeå (provkörning och leverans sen tidigare, försäljning nytt): Bilbolaget Nord
Linköping, Norrköping och Örebro: Tage Rejmes Bil AB
Karlstad: Helmia Bil

Dessutom startar även försäljning hos Bilia som blev ny Polestar-partner i december 2024 och som öppnar i:

Eskilstuna
Västerås
Jägersro (Malmö)

Sedan tidigare finns Polestar i Kalmar, Växjö, Helsingborg, Jönköping, Göteborg, Malmö, Stockholm, Umeå och vid Landvetter flygplats.

Bil, Polestar, försäljning, utökning, Sverige, platser, elbil, försäljningsställen, öppna

Läs gärna våra regler!