Volvo Cars lanserar mobilitetsvarumärket M
Ska utöka företagets globala mobilitetserbjudande
Idag lanserar Volvo Cars det nya mobilitetsvarumärket M. Tanken med det är att utöka företagets globala mobilitetserbjudande genom en intuitiv app. Tjänsten lanseras i Sverige och USA under våren 2019. Håkan Samuelsson som är vd och koncernchef på Volvo Cars säger följande:
"Volvo Cars tar steget till att bli något mer än ett bilföretag. Dagens urbana konsument tänker nytt kring traditionellt bilägande. M är en del av vårt svar på det. Vi utvecklas till att leverera tjänster direkt till konsumenten under vår nya mission Freedom to Move."
Bodil Eriksson som är vd på Volvo Car Mobility säger:
"Tjänsterna som idag erbjuds på marknaden är i stort alternativ till taxi eller kollektivtrafik. Vi fokuserar istället på hur människor använder de bilar de äger, vilket gör oss unika. Vi vill erbjuda ett riktigt alternativ till traditionella tjänster. Det ska göra det möjligt för oss att leva livet på våra egna villkor, få saker gjorda och optimera vår dyrbara tid. Vi ser en möjlighet att erbjuda en premiumupplevelse. Stockholm kommer att fungera som Ms utvecklingsbas där vi redan utför omfattande tester. Ett större beta-test kommer att äga rum under hösten."
Mer information om tjänsten kommer att släppas senare i år.







Läs gärna våra regler!