Senaste
lördag

Artificiell stjärna

Stellar

När Tokujin Yoshioka gjorde Stellar utgick han från konceptet att "tillverka en artificiell stjärna" och nog har han lyckats alltid. Stellar är frukten av ett samarbete mellan Tokujin Yoshioka och Swarovski Crystal Palace och kommer att visas under designveckan i Milano.

Hem, Inspiration, lampa, belysning, stellar, swarovski, tokujin yoshiokaVia designboom

037.5°

Takkrona med drag i

Hänger på en salong i LA

Det verkar finnas en tradition bland frisörer att skoja till namnen på sina salonger. Oftast är det ordvitsar som har med hår att göra och det hela brukar dofta Göttlabörgh. Den här takkronan hänger på en frisersalong i Los Angeles och jag tycker den passar bra på ett sådant där övertydligt vis.

Hem, Inspiration, lampa, belysning, hårtork, takkrona, taklampa, designVia casa sugar

036.5°
torsdag

Pryd väggen med speglar

Space Invaders

Jag blir onekligen lite sugen att pryda någon vägg med ett gäng speglar då jag spanar in Space Invader Mirror av Michael Siney. Speglarna finns i två varianter, armar upp eller armar ner. De mäter 41,6cm x 30,2cm och kostar 45 brittiska pund stycket.

Hem, Inspiration, speglar, design, space invaders, michael siney, inredningVia retro to go

038.2°

Sov mjukt på trottoaren

Le-Trottoir

Jag har tidigare skrivit om påslakanet Le Clochard från SNURK Beddengoed som nu alltså har tagit fram ett matchande underlakan. Slår du till på hela kitet skänker du samtidigt en slant till unga hemlösa i Nederländerna.

Hem, Inspiration, textil, sovrum, lakan, påslakan, le-trottoir, snurk beddengoedVia yanko design

039.3°