Senaste

David Fincher och Charlize Theron gör Netflix-serie

Mindhunter heter den

Charlize Theron som Imperator Furiosa i Mad Max: Fury Road.

David Fincher var den första som hoppade på Netflix projekt med egenproducerade serier och skapade då House of Cards, vars fjärde säsong drar igång om 4 mars. Nu har det blivit känt att David och Netflix kommer samarbeta ytterligare en gång med den nya serien Mindhunters med Charlize Theron i spetsen.

Serien baseras på boken Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit och som namnet på boken avslöjar så handlar det om FBI:s jakt på seriemördare.

David Fincher har enligt The Hollywood Reporter jobbat med serien i snart fyra år och planen har varit att sända den på HBO, men HBO-planerna verkar ha slopats och Netflix har hoppat in som samarbetspartner i stället.

När Mindhunters har premiär vet vi för tillfället inte, men med tanke på House of Cards kvalitet och Charlize Therons allmänna episkhet så kommer förhoppningsvis även Mindhunters bli en kanonserie.

Film & TV, TV-serier, netflix, david fincher, charlize theron

046.5°

Läs gärna våra regler!