Detective Pikachu nu den mest lönsamma datorspels-filmen
Har spelat in över fyra miljarder kronor

Efter det att pokémon-filmen Detective Pikachu haft premiär på ytterligare några marknader i helgen som gick så har nu filmen spelat in mer pengar än någon annan film baserat på ett datorspel har gjort.
Efter helgens visningar av Detective Pikachu så hade filmen spelat in 436 miljoner dollar, motsvarande lite över 4 miljarder svenska kronor. Det gjorde att den övertog förstaplatsen som den mest inkomstbringande datorspels-filmer från Warcraft från 2016. Warcraft har fram tills idag spelat in 433 miljoner dollar globalt.
Detective Pikachu är även den datorspelsfilm som fått bäst mottagande av kritiker enligt Rotten Tomatoes statistik. Även de av oss på redaktionen som sett filmen kan hålla med om att dess kvalitet ligger rätt långt över genomsnittet på andra filmer baserade på datorspel vi kollat in.
Första otecknade Pokémon-filmen blir Detective Pikachu
Yep.

Vi har kollat in Pokémon Detective Pikachu
De finns på riktigt!

Detective Pikachu-spel kommer till Nintendo Switch
Pokémon ska lösa brott
