Försäljningen av schackbräden rusar
Tros ha att göra med tv-serien The Queen's Gambit
Försök igen

Ehandlaren AdLibris rapporterar att försäljningen av både schackbräden och böcker om schack har rusat den senaste tiden.
Försäljningen av schackbräden ska ha ökat med 500 procent och försäljningsökningen av boken Lär dig spela schack: 35 lätta och roliga övningar ligger på 400 procent skriver DN. Det ska främst vara kvinnor i åldrarna 36 till 55 som fått ett nyväckt schackintresse enligt AdLibris.
Den stora auktonstjänsten eBay rapporterade förra veckan att sökningar på schackbräden ökat med 273 procent. Att intresset för schack nu har ökat tros framför allt bero på den utmärkta Netflix-serien The Queen's Gambit. Den handlar om kvinnlig schackspelare som sopar banan med sina manliga konkurrenter. Ni hittar trailern till The Queen's Gambit här ovanför och vill ni se hela serien så hittas den på Netflix här.