Senaste

Här är gänget som spelar i Street Fighter-filmen

En massa wrestlare och en UFC-snubbe

Legendary Entertainment har nu officiellt offentliggjort hela rollistan för vilka som ska spela de olika slagskämparna i den kommande spelfilmen baserad på Street Fighter-spelen.

Sedan tidigare var det känt att vi bland annat får vi se Andrew Koji som Ryu, Noah Centineo som Ken, Jason Momoa som Blanka, Callina Liang som Chun-Li och Hirooki Goto som E. Honda i filmen. Nyare tillskott är dock Rayna Vallandingham som Juli, Mel Jarnson som Cammy, Cody Rhodes som Guile och Olivier Richters som Zangief.

Själva filmen utspelar sig 1993 och följer Ryu samt Ken som rekryteras till World Warrior-turneringen av Chun-Li. Men bakom tävlingen lurar en mörk konspiration som tvingar dem att konfrontera sina egna demoner.

Street Fighter-filmen är tänkt att ha premiär den 16 oktober 2026.

Film & TV, Nyhet, Legendary Entertainment, Street Fighter II, Andrew Koji, Noah Centineo, Jason Momoa

Läs gärna våra regler!