Nästa år får vi se Jackie Chan och Arnold Schwarzenegger
I samma film
Variety rapporterar att vi kommer få se både Jackie Chan och Arnold Schwarzenegger i den kommande rysk-kinesiska produktionen Viy-2. Filmen är en uppföljare till den ryska filmen Viy (Forbidden empire) från 2014 (trailer nedan) som i sin tur är löst baserad på den ryska kortromanserien Viy från början av 1900-talet. Förutom dessa två actionikoner så kommer även Jason Flemyng, Charles Dance och Rutger Hauer vara med i denna film.
I denna film ska Dzhonatan Grin (spelad av Flemyng) kartlägga Rysslands ostligaste områden och där träffar han på allt från kinesiska prinsessor samt kampsportsmästare till bisarra varelser samt drakkungen.
Filmen är regisserad av Oleg Stepchenko (som även regisserade den första filmen) och beräknas ha premiär under början av nästa år.
Försök igen
