Senaste

Netflix fimpar The Mothership

Scifi-film med Halle Berry

Foto: Netflix

Flera källor uppger att Netflix lägger ner planerna på att färdigställa The Mothership, en scifi-film med Halle Berry vars inspelning avslutades redan 2021.

Enligt Variety har flera förseningar i efterbearbetningen av The Mothership gjort att filmen inte kunnat färdigställas. Det ska bland annat ha handlat om att vissa scener varit tvungna att filmas om, något som ställt till problem då barnen som medverkar i filmen hade åldrats med flera år sedan filmen ursprungligen spelades in. Det hela ansågs bli för dyrt och därför skrotas nu hela filmen.

The Mothership handlade om en ensamstående mamma (Halle Berry) som hittar ett utomjordiskt objekt under sitt hem och hoppas att det kan ge förklaringen till varför pappan till hennes barn försvunnit mystiskt.

Film & TV, Netflix, The Mothership, halle berry, batgirl, netflixVia variety.com

Läs gärna våra regler!