Senaste

Ny tv-serie om medier och journalistik från SVT

Ska ledas av SVT:s egen programdirektör

Jan Helin

Foto: Holger Motzkau / Wikipedia

SVT drar nu igång programserien Fönster mot medievärlden där man kommer att granska nyheter, medier och journalistik.

Det nya tv-programmet kommer att programledas av SVT:s programdirektör Jan Helin som har ett förflutet som bland annat chefredaktör på Aftonbladet. I ett blogginlägg skriver Jan Helin:
"Detta är frågor som granskas och debatteras på olika sätt och återkommande i våra stora program som Aktuellt, Morgonstudion, Uppdrag Granskning, Opinion Live och Agenda. Men vi tror att det kan finnas ett nischintresse för de här frågorna också, i en annan form än vad en traditionell nyhetsvärdering rimligen kan ge utrymme för. Därför är ambitionen med ’Fönster mot medievärlden’ att bli en ständigt pågående diskussion om medier och journalistik."

Fönster mot medievärlden kommer att sändas via SVT:s streamingtjänst SVT Play och det första programmet lades ut i morse. Ni hittar tv-seriens första avsnitt på länken nedan och där pratar Helin med Karin Petterson från mediaföretaget Schibsted, Peter Wolodarski som är chefredaktör för DN samt SVT:s programledare Parisa Amiri.

Film & TV, Nyhet, svt, jan helin, Fönster mot medievärlden, massmedier, bevakningVia svt.se

Läs gärna våra regler!