Nya Tomb Raider-filmen har fått en regissör
Norska Roar Uthaug

Folk har jobbat på och planerat en ny Tomb Raider-film i fem år, men nu har den också fått en regissör i form av norska Roar Uthaug och det här blir hans första film som släpps utanför Norge.
Vad gäller manus har det tidigare ryktats om att Evan Daugherty, som skrivit manus för Divergent, skulle vara påtänkt. Men enligt nya uppgifter är det Geneva Robertson-Dworet, som skrev för den femte Transformersfilmen, som nu ligger i förhandlingar för att få skriva filmens manus.
Mycket mer än så vet vi ännu inte om filmen och inga stjärnor har bekräftats för rollerna. Det har också ryktats om att filmens handling skulle kretsa kring samma handling som i det nyligen släppta spelet Rise of the Tomb Raider, men det heller har inte bekräftats.