Senaste

Pac-Man-film ryktas vara på ingång

Från producenten av Sonic The Hedgehog-filmen

Foto: Sony Pictures

Hollywood Reporter rapporterar att den kakätande spelkaraktären Pac-Man kan bli spelfilm. Enligt Hollywood Reporters källor så är det spelföretaget Bandai Namco Entertainment som har planer på att göra film av spelkaraktären som dök upp i sitt första spel för över 40 år sedan.

Förutom Bandai Namco så sägs även filmbolaget Wayfarer Studios och Chuck Williams, producenten bakom spelfilmsversionen av Sonic The Hedgehog-filmen, vara inblandad. Sonic the Hedgehog slog det amerikanska rekordet för film baserad på ett spel under sin premiärhelg då filmen drog in 57 miljoner dollar, något som kanske förklara intresset med att även göra film av Pac-Man.

Om eller när vi kan få se en spelfilmsversion av Pac-Man återstår dock att se. Bilden ovan är från filmen Pixels från 2015 där Pac-Man gjorde ett litet "gästspel".

Film & TV, Nyhet, pac-man, bandai namco, wayfarer

Läs gärna våra regler!