Pedro Pascal blir Joel i The Last of Us-serien
Och Bella Ramsey ska spela Ellie
Arbetet verkar gå framåt med HBO:s The Last of Us-serie. Neil Druckman har meddelat att produktionen har spikat vilka som ska spela Ellie och Joel i serien och det kommer bli Pedro Pascal och Bella Ramsay som kommer spela seriens hjältar. Pedro Pascal har vi nyligen sett i The Mandalorian, Wonder Woman 1984 samt medverkaade i Game of Thrones som Oberyn Martell. Även Bella Ramsay medverkade i Game of Thrones som Lyanna Mormont.
Som känt sedan tidigare kommer serien baseras på händelserna i första The Last of Us. I spelet får vi träffa smugglaren Joel som får i uppdrag att smuggla Ellie till frihetskämparna Fireflies, men det hela går inte riktigt som planerat.
När serien kommer ha premiär är för tillfället okänt, men nu när man hittat skådisar så känns det som att inspelningarna i alla fall kan dra igång inom kort.
HBO gör serie av The Last of Us
Från skaparen av Chernobyl

HBO ger The Last of Us-serien grönt ljus
En hel säsong är beställd!

Pilotavsnittet för The Last of Us har fått en regissör
Kantemir Balagov heter han
