Senaste

Så här kommer Disneys Star Wars-land att se ut

Disney har visat upp 3D-modell på kommande temaparker

Disney har visat upp en cirka 15 meter bred 3D-modell där man visar hur företagets kommande Star Wars-baserade nöjesparker kommer att se ut.

Disney planerar att bygga två stycken Star Wars-parker, en i Kalifornien och en i Florida, och var och en av parkerna kommer att uppta en yta på runt 55.000 kvadratmeter. De två huvudattraktionerna i parkerna kommer att bli en attraktion baserad runt Han Solos rymdskepp Millennium Falcon samt en attraktion där man ska kunna få uppleva en strid mellan First Order och motståndsrörelsen.

De båda Star Wars-parkerna är planerade att öppna någon gång under 2019 och de tros komma att kosta runt en miljard dollar styck att bygga. Ni hittar ett kort videoklipp samt några fler bilder på modellen nedan.

Film & TV, Star Wars, disney, star wars, nöjesfält, temaparker, star wars-land

Läs gärna våra regler!