Senaste

Scorsese gör tv-serie om kristendomen

The Last Temptation of Christ 2?

Regissören Martin Scorsese har ännu en gång börjar arbeta med sin gamle parhäst Paul Schrader och den här gången ska de båda göra en tv-serie om kristendomens ursprung.

Scorsese och Schrader har tidigare bland annat gjort filmer som Taxi Driver, Raging Bull och Last Temptation of Christ tillsammans. I en intervju med The New Yorker uppger Scorsese att den kommande tv-serien ska gå i samma anda som Last Temptation of Christ, filmen om Jesus liv som släpptes 1988.

Var och när Scorseses och Schraders tv-serie om kristendomen kommer att ha premiär finns det än så länge inga uppgifter om. Det är väl dock inte helt omöjligt att det kan komma att ske på Netflix efter Scorseses succé med The Irishman.

Här ovan hittas trailern till Last Temptation of Christ, vilken här i Sverige fick titeln Kristi sista frestelse när den släpptes.

Film & TV, Nyhet, martin scorsese, paul schrader, kristendom

Läs gärna våra regler!