Senaste

Sony startar filmstudio som ska göra film av deras spel

Fler PlayStation på vita duken i framtiden?

Uncharted

Sony drar nu igång filmtudion PlayStation Productions vilket är filmstudio som ska göra filmer och tv-serier baserade på populära spel till Sonys spelkonsol PlayStation.

Det handlar med andra ord om en satsning som liknar Marvel Studios affärsidé att göra filmer och tv-serier baserade på superhjältarna från Marvels serietidnings-universum. Filmerna och tv-serierna som PlayStation Studios spelar in kommer att distribueras av Sonys andra filmbolag, Sony Pictures. Sony Pictures är redan i full färd med att filmatisera PlayStation-spelet Uncharted men det är oklart om man kommer att fortsätta med detta eller om den produktionen nu kommer att flytta över till PlayStation Studios.

PlayStation Studios satsning på att göra film av tv-serier skulle inte vara första gången en spelstudio gör film av sina spel. Sedan tidigare har bland annat Ubisoft och Activision Blizzard spelat in filmerna Assassin's Creed respektive Warcraft skriver CNET.

Vilka eventuella PlayStation-spel som skulle kunna bli filmer och tv-serier finns det än så länge inga uppgifter om. Vilka spel från PlayStation skulle du vilja se på bio eller på tv? Kommentarerna står till ert förfogande.

Film & TV, Nyhet, sony, filmstudio, playstaton, marvel

Läs gärna våra regler!